Пауза на «екваторі життя»: як одолати кризу середнього віку

30.12.2020
Пауза на «екваторі життя»: як одолати кризу середнього віку

Криза віку — це не вирок. Не залишайтесь наодинці з думками і шукайте підтримки в рідних. (Фото з сайта kuzdrav.net.)

Що таке «криза середнього віку»? Останнім часом це поняття ввійшло в наше життя. І кожен розуміє його по–своєму.

 

Хтось виправдовує кризою середнього віку поганий настрій чи проблеми на роботі. Але з погляду психологів, криза на «екваторі життя» означає період, коли людина підбиває підсумки пройденого і відбувається переоцінка цінностей.

 

На жаль, у цей непростий етап у багатьох Особливо болісно цей період проходить у людей, які нічого не досягли або чомусь переконані, що це саме так.

 

Натомість у людей, які повністю задоволені своїм життям, криза минає безболісно або непомітно. Таких людей небагато, але вони є.


Криза середнього віку не оминає нікого. Такий висновок київський психолог Владислав Мусієць робить як із власної практики, так і з досвіду своїх колег.

 

«Коли на прийомі разом із пацієнтом починаєш розмотувати «клубок» психологічних проблем, невдовзі розумієш, що поштовхом до депресії стало вікове «перезавантаження», — стверджує фахівець.

Перемога шкідливих звичок — шлях до депресії

Кожен по-своєму відчуває кризовий період середини життя. У чоловіків цей етап зазвичай настає в 40-45 років, у жінок може бути пізніше — в 50-55. Іноді часові рамки кризи зсуваються: вона починається трохи раніше або затримується і переноситься на більш пізній період.


Цей стан у більшості чоловіків і жінок проявляється однаково. Кризу супроводжують депресія, відчуття невдоволення собою і навколишньою­ дійсністю, зростає невмотивована дратівливість.

 

Медики пов’язують кризу середнього віку і з певними фізіологічними чинниками: в цей період життя частіше загострюються хронічні недуги, відповідно — слабшають життєві функції всього організму.

 

З’являються перші ознаки старіння. Такі процеси породжують відчуття невпевненості в завтрашньому дні, накопичується втома, з’являється нервозність і пригніченість.

 

«Людина усвідомлює: те, що в молодості давалося легко, нині викликає труднощі й проблеми, — наголошує Владислав Мусієць.

 

— У цьому віці укорінюються шкідливі звички: зловживання алкоголем, куріння, гіподинамія (малорухливість). Зрозуміло, це негативно позначається на здоров’ї. Цікаво, що саме в цей період до людини приходить усвідомлення того, що добре було б тих згубних звичок позбутися, але зробити це непросто. Боротьба з хворобами і шкідливими залежностями може призвести до депресії, якщо перемагають вони, а не ви».


У результаті людина втрачає інтерес до себе, менше дбає про зовнішній вигляд, може зовсім опустити руки, каже психотерапевт. Водночас, переконаний Владислав Андрійович, багато людей у змозі достойно сприйняти «виклик віку». Такі особи, виборсавшись із кризи, досягають більших висот.

Уникайте самоїдства і відновіть інтерес до себе

Криза середнього віку дошкульніше б’є по чоловіках. Таку закономірність, за словами психолога, можна пояснити тим, що чоловіки менш емоційні і криза віддзеркалює багато переживань, які чоловік дотепер приховував.

 

«Особливо під вплив кризи підпадають цілеспрямовані особи, які звикли ставити перед собою мету і досягати її, — пояснює Владислав Мусієць.

 

— У таких людей криза розвиває підвищену самокритику. Відповідно чоловік збільшує вимоги до себе, применшує власні життєві досягнення. Це негативно позначається на самооцінці, провокує самоїдство.


Водночас чоловік може перенести агресію на близьких людей або навпаки — замкнутися в собі. Імпульсивно шукатиме вихід із глухого кута невдоволення: намагатиметься змінити роботу, житло, сім’ю. У такий момент важливо вчасно заспокоїтись, зробити паузу. І далі рухатися своїм шляхом.


У жінок зазвичай криза середнього віку виникає через невдоволення сімейним життям, оскільки кар’єра для більшості представниць прекрасної статі — річ другорядна.

 

Психологи припускають, що цей непростий період у жінок настає, коли діти виростають і починають жити власним життям. Звична і зрозуміла роль матері применшується.

 

Крім того, криза середнього віку в представниць прекрасної статі часто пов’язана з фізіологічними процесами: жінка усвідомлює, що підкрадається старість, зникає колишня привабливість.

 

Тож починає думати, що вже нікому не потрібна, а такі думки лише прискорюють старіння. Жінка втрачає інтерес до себе, перестає чепуритися і дбати про власний вигляд, звужується коло її інтересів.

Не залишайте людину в кризі на самоті

Якщо так сталося, що обійти складний етап у житті не вийшло, то принаймні треба постаратися вийти з нього з найменшими втратами.

 

«Якщо хтось із ваших рідних переживає подібний стан — не залишайте його на самоті, — радить психолог. — Для чоловіка важливо мати поруч кохану людину, яка допоможе впоратися з ситуацією і скоригує напрям думок у позитивне русло. Даруйте одне одному увагу, тепло і підтримку. Якщо це мама — частіше їй телефонуйте, провідуйте, цікавтеся її життям. Спілкування для неї — найголовніше в цей період».


На думку пана Мусійця, найкраще від кризи рятують різноманітні хобі. Чоловікам можна спробувати риболовлю, щось змайструвати власноруч, жінки можуть проявити себе в кулінарії, рукоділлі.

Подорожуйте, частіше зустрічайтеся з онуками — спілкування з дітьми часто є найкращим антидепресантом. Але в жодному разі не допускайте поглиблення кризи. Бо якщо в людини почнуться психічні розлади, каже лікар, без спеціальної фахової допомоги вибратися з полону депресії не вийде.

ДО РЕЧІ

Симптоми кризи середнього віку лікарі поділяють на психологічні та фізіологічні. До психологічних відносять: дратівливість, втрату статевого потягу, статеві розлади (імпотенція), втому, депресію, поганий настрій, відчуття смутку й апатію.


Фізіологічні симптоми проявляють себе скутістю у м’язах і суглобах, нічною пітливістю, сухістю шкіри, збільшенням ваги, випадінням волосся. У цей період людина довше, ніж зазвичай, відновлюється після недуг.