На годину назад: у ніч проти 25 жовтня Україна переходить на зимовий час

23.10.2020
На годину назад: у ніч проти 25 жовтня Україна переходить на зимовий час

Традиційний перехід на зимовий час, що дозволяє жителям України спати на годину довше, починаючи з останньої неділі жовтня, відбудеться вже за пару днів.
 
Навіть у тих, хто забуде виконати необхідну маніпуляцію з годинником, автоматика чітко спрацює рівно о 4.00 у смартфонах та на комп’ютерах, подарувавши нам додатковий час для відпочинку.
 
Цікаво, що спочатку перехід на зимовий час придумали 216 років тому, в далекому 1784 році, в Америці, а ініціатором нововведення став посол США у Франції Бенджамін Франклін.
 
Якщо в дореволюційні часи банальним переведенням стрілок годинника можна було економити тонни воскових свічок, то вже у наш час таким чином вдається зберігати кіловати дорогої електроенергії.
 
Однак медики з’ясували, що далеко не всі люди сприймають сезонну зміну світлового дня як благо, а для особливо чутливих переведення стрілок годинника є справжнім шоком.
 
— Дратівливість, депресія та загострення хронічних захворювань стають додатковим навантаженням для тих, хто не може швидко перебудовувати свій графік сну двічі на рік, — пояснює лікар невролог Тетяна Гололобова.
 
— Таким людям можна порекомендувати заздалегідь готувати свій організм до переведення стрілок годинника та адаптуватися до нових реалій життя поступово. Як правило, здорова людина вже через тиждень відновить нормальну життєдіяльність. Якщо ж порушення сну все-таки відбулося, на допомогу прийдуть препарати на основі мелатоніну, а також такі заспокійливі трави, як меліса, м’ята та валеріана.
 
На думку медиків, справжнім порятунком може стати можливість здійснити перехід поступово. Наприклад, сьогодні ви лягаєте спати на 15 хвилин пізніше, аніж зазвичай, а завтра — вже на 30 хвилин, поступово звикаючи до зміни режиму сну та бадьорості.
 
Адже головна умова для плідної роботи — добрий сон, а наукою доведено, що дорослій людині для повноцінного відпочинку потрібно мінімум 7-9 годин сну, а дітям — 9-10 годин.
 
У нашій країні перехід на зимовий час здійснюють уже 24 роки поспіль, після того  як у 1996 році вийшла постанова Кабінету Міністрів «Про порядок обчислення часу на території України».
 
Питання про доцільність щопіврічного переведення стрілок годинника туди та назад неодноразово порушували як народні депутати, так і представники громадськості.
 
Ось і цьогоріч у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який пропонує українцям відмовитися від подальшого переведення стрілок годинника на літній час в останню неділю березня 2021 року.
 
Перший заступник голови парламенту Руслан Стефанчук вважає, що нововведення має низку переваг: по-перше, швидше сприятиме євроінтеграції України, адже 84% жителів країн ЄС уже проголосували за скасування переходу на літній час, а по-друге, цю ініціативу вже підтримав Європарламент.
 
Наш депутат також переконаний, що скасування літнього часу стане додатковим заходом протидії... агресії з боку Росії.
 
Адже поки що на анексованих територіях України діє встановлений окупантами час.
 
— Закріплення на всій території України єдиного київського часу дозволить зміцнити наші оборонні позиції та сприятиме деокупації й реінтеграції тимчасово окупованих територій, — упевнений Руслан Стефанчук.
 
— У західній частині Росії, зокрема у Москві, місцевий час узимку відрізняється від київського на одну годину, але влітку цієї різниці немає, оскільки в РФ не переводять годинники.
Згідно з даними на сайті Ради, законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні» зареєстрували 9 жовтня 2020 року та передали на розгляд комітету.