Коли пересаджують... голову: стартував тиждень швейцарського кіно в Україні

24.06.2020

Стартував у форматі онлайн фестиваль «Тиждень швейцарського кіно». 
 
До 28 червня у будь-який зручний час на сайті swissfilm.org.ua можна безплатно дивитися найактуальніші художні фільми останніх років однієї з найрозвинутіших країн світу. 
 
Подія, організована Посольством Швейцарії спільно з компанією Arthouse Traffic, у 2020р. вперше пройде онлайн та вчетверте представить у своїй програмі найкраще кіно, яке нечасто можна побачити в Україні. Всі фільми фестивалю демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами.
 
Цього року фестиваль зосереджується на ґендерній рівності — одній із глобальних цілей сталого розвитку ООН. До його програми увійшли 4 стрічки, зняті режисерками, які представляють розмаїття жіночих поглядів. 
 
У програмі фестивалю такі фільми. 
 
Стрічка спільного виробництва Швейцарії та Італії, драма «Щасливий Лазар» Аліче Рорвахер, яка свого чаcу була відзначена премією за найкращий сценарій Каннського кінофестивалю. Фільм розповідає про дружбу простодушного сільського дурника Лазаря і розпещеного аристократа Танкреді. 
 
Хуліганська комедія «Стрікер» — про відчайдухів, які вибігають оголеними під час масових заходів, наприклад, на футбольних матчах. Головний герой фільму, вчитель фізкультури, планує позбутися фінансових проблем, зайнявшись тренуванням стрікерів.
 
На фестивалі комедій у Лос-Анджелесі стрічка отримала премію за найкращий іншомовний фільм та режисуру.
 
Також у програмі на глядачів чекає феміністська драма «Божественний порядок» режисерки Петри Фольпе. До 1971 року Швейцарія залишалася останньою західною державою, де жінки не мали права голосу — фільм розповість про боротьбу простих жінок проти дискримінації. «Божественний порядок» отримав чотири премії фестивалю в Трайбеці та три національні премії Swiss Film Prize. 
 
Анімаційний фільм «Життя кабачка» (Швейцарія, Франція) режисера Клода Барраса — історія хлопчика-сироти Ікара, який потрапляє до притулку, де кожна дитина розповідає йому свою непросту історію. У новому домі він отримує кумедне прізвисько, знаходить товаришів і дізнається, що таке міцна дружба, турбота і справжня любов. У 2017 році стрічка була номінована на премію «Оскар» як кращий анімаційний фільм і отримала премію «Сезар» за найкращий анімаційний фільм. 
 
Швейцарсько-німецька драма «Невинний» Сімона Жакме була вперше показана у рамках конкурсної програми міжнародного кінофестивалю у Сан-Себастьяні, де претендувала на гран-прі та була відзначена премією Swiss Film Prize за найкращу жіночу роль.
 
У центрі сюжету — жінка, однаково віддана родині, ревним християнам-традиціоналістам та своїй дослідницькій роботі.
Головна героїня мелодрами «Мрія Катріни» режисерів Даріо і Мірко Бішофбергерів хоче мати дітей, але її чоловік гине в автокатастрофі, та завдяки пересадці голови він повертається іншою людиною. На міжнародному кінофестивалі в Дубліні стрічка була відзначена за найкращу операторську роботу. 
 
Драма «За вітром» із зіркою французького кіно Мелані Тьєррі у головній ролі відзначена премією Variety Piazza Grande Award міжнародного кінофестивалю у Локарно. Сюжет фільму режисерки Беттіни Оберлі побудовано навколо молодої пари, яка тікає від метушні міста у віддалений альпійський куточок. 
 
«Дивовижна подорож Волкенбруха в обійми шикси» досліджує життя та стосунки громади ортодоксальних євреїв. У 2019 році фільм був національним кандидатом від Швейцарії на здобуття премії «Оскар» за найкращий міжнародний фільм.
 
Італійсько-швейцарська мелодрама «7 днів» Роландо Колла присвячена парі, яка знайомиться під час підготовки весілля друзів. Зйомки стрічки пройшли на Сицилії, де відбуваються основні події.
Мелодрама «Навколо Луїзи» режисерки Ольги Баілліф спільного виробництва Швейцарії та Бельгії розповість про співачку, яка переосмислює своє життя після зустрічі з батьком, з яким вона не бачилася багато років.
 
У рамках фестивалю 22 червня відбулася онлайн-дискусія на тему «Female gaze: ґендерна рівність у сучасному кіно». Її учасники та учасниці обговорювали ґендерну рівність у кіноіндустріях України та Швейцарії — чи однакові умови для створення фільмів для жінок і чоловіків, чи потребує індустрія введення квот та чи високо розташована «скляна стеля» для професіоналок, які роблять кар’єру в кіно. 
 
Варто розуміти, що ґендерна репрезентація — тема, яка гостро дискутується у світовій індустрії вже давно, а від початку руху #MeToo стала ще актуальнішою.
 
До обговорення приєдналися Юлія Сінькевич, продюсерка та директорка Одеського міжнародного кінофестивалю, Петра Бьондіна Фольпе, режисерка стрічки «Божественний порядок», Володимир Яценко, продюсер фільмів «Атлантида», «Додому», «Дике поле», Клод Вільд, посол Швейцарії в Україні. Модерувала дискусію Дарія Бадьйор, кінокритикеса, кураторка кінофестивалю «Київський тиждень критики».