Країни Балтії виступили проти відзначання Росією їхнього «радянського звільнення»

16.08.2019

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії висловили протест та викликали на розмову послів і дипломатичних представників Росії у цих країнах у зв’язку з планами Москви відсвяткувати «звільнення» міст країн Балтії радянськими військами.
 
 
Зокрема, як повідомили у четвер у МЗС Литви, Західний військовий округ РФ у суботу салютом відзначить захоплення Вільнюса радянськими військами, заплановано також і салют з нагоди «звільнення» Каунаса.
 
 
У відомстві підкреслили, що перемога союзників над нацизмом і нацистською ідеологією надзвичайно важлива для долі Литви і Європи, однак кінець Другої світової війни не приніс Литві свободи, а означав початок і трагедію нової радянської окупації.
 
«Після того, як радянська армія влітку 1944 року відтіснила війська нацистської Німеччини, на території Литви були створені і діяли окупаційні структури СРСР, здійснювалися заслання і репресії жителів Литви, завдано величезної шкоди суспільству, економіці і природі», — йдеться в заяві МЗС Литви.
 
«Рішення російської сторони відзначити артилерійськими салютами захоплення Вільнюса, Каунаса та інших міст країн Східної і Центральної Європи непри­йнятне для Литви. Такий крок особливо цинічний і провокаційний напередодні 80-річчя пакту Молотова—Ріббентропа і його секретних протоколів, які створили передумови для початку Другої світової війни і окупації Литви», — додали у міністерстві.
 
«Ще один момент «звільнення» Вільнюса урочисто планують відзначити після того, як за тиждень до цього відмовилися видати візи литовській молоді, яка планувала навести лад на могилах засланих литовців на території РФ. Росію ще раз закликали відмовитися від вибіркового підходу до історії Другої світової війни і припинити заперечення окупації Литви за радянських часів», — додали у литовському МЗС.
 
Аналогічні заяви зробили Латвія та Естонія.
 
«Латвія категорично засуджує домінуючі останнім часом у Росії спроби виправдати спільно скоєні Сталіним і Гітлером злочини, зокрема укладення пакту Молотова і Ріббентропа», — зазначили в МЗС Латвії.
 
«Повторна окупація Таллінна принесла Естонії не свободу, а півстоліття радянської окупації. Безперервна правова наступність Естонської Республіки є основою нашої державності сьогодні і завтра», — додають в МЗС Естонії, а організацію салюту в РФ знагоди 75-ї річниці повторної окупації Таллінна назвали провокаційним кроком.
 
У 2019—2020 роках у Москві у Парку Перемоги заплановано 17 салютів «на честь визволення міст-героїв і столиць держав Європи від німецько-фашистських загарбників»: 11 салютів цього року і шість — наступного.
 
Вже відгриміли салюти з приводу визволення Одеси, Севастополя і Мінська та Бреста. На 22 вересня заплановано салют на честь «звільнення» Таллінна, 13 жовтня — Риги.
 
Святкування роковин визволення Варшави заплановане на 17 січня 2020 року, а чеської Праги — на 9 травня. Салют на честь Києва не передбачено (видно, ще не від усіх «фашистів» його «звільнили»), а Будапешта, Братислави, Відня та Берліна — так.