У серпні набудуть чинності нові правила та вимоги виробництва екопродуктів

22.05.2019
У серпні набудуть чинності нові правила та вимоги виробництва екопродуктів

Досі надпис «органічний продукт» на товарі відігравав не стільки інформативну, скільки рекламну роль. (Фото з сайта foodandmood.com.ua.)

Одним iз найперспективніших напрямів як експорту, так і внутрішнього споживання вітчизняного агровиробництва останніми роками стає екопродукція.
 
 
Тому для фермерів та спеціалізованих сільгосппідприємств важливою підтримкою стає новий закон, який чітко окреслює правила виробництва, сертифікації та продажу органічної продукції.  
 
 
В ньому враховано європейський досвід щодо запровадження державно-приватної системи контролю органічного сектору сільськогосподарського виробництва.
 
 
Державний контроль (нагляд) у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції за діяльністю операторів здійснюватиме Держпродспоживслужба.
 
До її повноважень у цій сфері також віднесено розробку та затвердження державного логотипа для органічної продукції, сприяння розвитку ринку органічної продукції, забезпечення ведення Реєстру операторів ринку органічного виробництва, Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу та Реєстру органів сертифікації, а також забезпечення відкритості та загальнодоступності зазначених реєстрів.
 
Відповідно до статті 27 Закону, органічне виробництво та/або обіг органічної продукції в Україні підлягає сертифікації. Поза сертифікацією  — лише переміщення, зберігання та реалізація маркованої продукції. Сформульовано чіткі вимоги до процедури сертифікації органічного виробництва та обігу органічної продукції, до органів сертифікації, їхнiх функцій та відповідальності.
 
Повноваження щодо сертифікації  надано акредитованим органам. Її проводитимуть зi щорічною обов’язковою виїзною перевіркою для встановлення відповідності процесу виробництва продукції та її обігу вимогам законодавства.
 
Важливий нюанс: особа, яка має намір перейти на органічне виробництво або здійснювати обіг органічної продукції, може обрати будь-який акредитований орган, щоб укласти договір на проведення сертифікації. У разі необхідності сертифікації органічного виробництва за нормами та стандартами, визнаними в іноземних державах або міжнародних організаціях, можна додатково укласти договір з органом іноземної сертифікації.
 
За результатами перевірки відповідності всіх стадій виробництва та обігу органічної продукції вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції орган сертифікації ухвалює вмотивоване рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката. Строк дії сертифіката — 15 місяців iз дати його видачі.
 
Сертифікат, що засвідчує виробництво та/або обіг органічної продукції згідно з законодавством інших країн, визнається в Україні за умови імпорту або експорту такої продукції. Але — тільки якщо його видав орган іноземної сертифікації, внесений до Переліку органів іноземної сертифікації.
 
Для внесення органу іноземної сертифікації до Переліку органів іноземної сертифікації імпортер або експортер подає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, заяву у довільній формі про внесення органу іноземної сертифікації.
 
Закон передбачає відповідальність за порушення норм у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції у вигляді штрафу, у тому числі відповідальність за недотримання закону несуть і органи сертифікації.