Як укласти шлюбний договір: консультація міністра юстиції

24.04.2019
Ми з нареченою плануємо одружитися. Щоб не опинитися серед сімейних пар, які сваряться через кожну копійку, хочемо укласти шлюбний договір. Знаю, що така практика для України є новою, тому розкажіть, будь ласка, про неї більш детально...
Артем Миколайчук

 

На диво багато українців не знають, що у 1992 році Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін і доповнень до Кодексу про шлюб і сім’ю України», де вперше було зафіксовано таке поняття, як шлюбний договір.

Однак цей вид договорів поки що не набув достатньої популярності серед українських родин. Торік такий договір уклали всього 2 544 подружжя, а це трохи більше 1% від кількості укладених у 2018 році шлюбів.

Як укладати шлюбний договір?

Шлюбний договір укладається у письмовій формі в трьох примірниках і нотаріально посвідчується державним або приватним нотаріусом. Хочу зауважити, що перед оформленням документів нотаріус повинен роз’яснити сторонам їхні права і обов’язки.
 
При цьому договір може бути укладено як особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, і тоді він вступає в силу в день реєстрації шлюбу, так і вже одруженою парою. У такому випадку документ почне діяти з моменту нотаріального посвідчення.

Що можна вносити в договір?

Загалом шлюбний договір регулює майнові відносини між подружжям та визначає їхні майнові права й обов’язки. Дружина та чоловік мають право внести в договір будь-які умови, які не суперечать чинному законодавству, наприклад: 
 
— визначення майна, що є спільною сумісною власністю, тобто набуте подружжям у період перебування в зареєстрованому шлюбі;
 
— визначення майна, яке передається чоловіком чи дружиною на спільні потреби сім’ї та встановлення правового режиму майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу;
 
— встановлення порядку поділу майна у разі розірвання шлюбу;
 
— встановлення порядку користування майном та житлом; 
 
— право на утримання одному з подружжя, строк і розмір виплати аліментів;
 
— інші умови, що врегульовують майнові відносини між подружжям (порядок користування грошовими коштами, порядок виконання кредитних чи інших майнових зобов’язань, зобов’язання одного з подружжя щодо здійснення оплати за лікування чи навчання іншого або дитини тощо).
 
У договорі, як правило, не прописують конкретні суми, а все обчислюють у процентному співвідношенні. Водночас українським законодавством заборонено регулювання шлюбною угодою особистих відносин між подружжям, а також особистих відносин між батьками і дітьми.

Скільки діє шлюбний договір?

У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії та, за бажанням сторін, можуть передбачатися строки тривалості окремих прав та обов’язків. 

Чи можна змінити умови договору?

Звісно, можна, але хочу попередити, що одностороння зміна умов шлюбного договору неможлива. Внести зміни можна двома шляхами:
 
— якщо обидва з подружжя бажають змінити умови шлюбного договору, вони звертаються до нотаріуса із відповідною заявою;
 
— на вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути змінений за рішенням суду, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.

За яких умов шлюбний договір може бути розірваний або визнаний недійсним?

Процедура така сама, як і для внесення змін до договору, тобто припинення дії шлюбного договору відбувається за таких підстав:
 
— відмова подружжя від договору шляхом подання заяви до нотаріуса;
 
— розірвання шлюбного договору на вимогу одного з подружжя за рішенням суду.
 
Одностороння відмова від шлюбного договору не допускається.
 
Той iз подружжя, хто подав позов про розірвання шлюбного договору, має довести суду обставини, які спонукали до такого рішення. Шлюбний договір може бути визнаним повністю або частково недійсним. 

Куди звертатися по більш детальну консультацію та роз’яснення?

Якщо у вас залишились питання, телефонуйте до центру системи безоплатної правової допомоги за номером: 0 (800) 213 103, цілодобово та безплатно в межах України. 
 
Від себе додам: особисто я радив би подружнім парам і тим, хто лише планує одружитися, не нехтувати таким інструментом, як шлюбний договір. Адже хоч яким сильним було кохання в день весілля, ніхто не застрахований від життєвих змін.
 
Підписання контракту дає чітке розуміння, з чим залишиться кожен iз членів подружжя після розлучення. А в багатьох випадках саме договір стає реальним механізмом зберегти власність у разі виникнення претензій, котрі стосуються боргів одного з подружжя.
 
Так само на випадок розлучення договір може містити умови утримання дітей, терміни і розмір виплат. Аліменти в такому випадку стягуватимуться на підставі виконавчого напису нотаріуса без необхідності довгої судової тяганини.