Українці їдуть волами, а треба мчати «Мерседесом»

03.04.2019

Сучасна цивілізація розвивається швидкими темпами, мчить уперед під впливом науково-технічного прогресу і конкуренції.
 
Ми ж із вами повільно плетемося на волах, як чумаки за сіллю, чухаємо чуби і нарікаємо на прокляту долю.
 
Потрібно змінювати свій менталітет, європейцями ставати не тільки географічно, а й ментально, реформуючи свою економіку та соціальну сферу, культуру та інформаційні системи.
 
Потрібно доганяти сусідів, запозичувати їхній досвід, свій удосконалювати. Питання, які у Франції чи Хорватії вирішуються впродовж годин чи кількох днів, у нас розтягуються на місяці, а то й роки.
 
Потрібно вчитися у Заходу. І працювати, працювати, а не розводити махновщину та отаманщину на користь Путіну.
 
Реформувати попервах потрібно нашу систему державного управління, занадто громіздку та забюрократизовану. Урядовець, парламентарій вважає себе не слугою народу, а вершителем людських доль, водночас використовуючи свою посаду для власного збагачення і звеличення.
 
У США чи Японії чиновник не відпустить свого відвідувача з кабінету, поки не вирішить його питання, в іншому випадку йому доведеться розпрощатися зі своїм кріслом. У нас же він вимотає всі нерви, змусить приносити непотрібні довідки, примушує до хабара.
 
Ніяк ми не можемо реформувати роботу Верховної Ради. Уже цілий рік розробляється новий регламент її роботи з допомогою європейських парламентаріїв, але віз і досі там.
 
І надалі парламент працює в курортному режимі, ніби й немає виснажливої війни з агресором, а «мертві душі» не дають змоги проводити результативне голосування.
 
Доленосні реформи не запущено, бо «народні» обранці засмагають на Багамах та Мальдівах, а пенсіонери помирають від нестатків та браку дешевих ліків.
 
Не видно результатів у створенні місцевих громад, не створено ще для них правової бази, а все пущено на народну самодіяльність. Уже впродовж багатьох років ніяк законодавчо і практично не почнемо вирішувати питання утилізації твердих побутових і промислових відходів та сміття, які є дешевою стратегічною сировиною, а стають джерелом тотального забруднення довкілля та причиною захворюваності населення.
 
Злочинно затягується реформування судової системи, створення дієвого Верховного, Конституційного та Антикорупційного судів, без чого проводити будь-які інші реформи та перетворення просто не можливо.
 
Без незалежного, чесного та професійного суду не прийдуть до нас інвестиції, не буде покаране зло і насильство, не припиняться корупція і рейдерство.
 
Більш ніж на 15 років затягується питання формування в Україні цивілізованого ринку землі, спричинене антиконституційним мораторієм на продаж землі, щороку продовжуваним Верховною Радою. Зате процвітає підпільний стихійний ринок, корисний великим аграрним холдингам та чиновникам із совково-колгоспним світоглядом.
 
Без вільного ринку землі, газу та електроенергії взагалі неможлива будь-яка, тим паче капіталістична, економіка. Мораторій цей завдав не менше шкоди державі, ніж путінська агресія.
 
Сім мільйонів власників земельних паїв досі позбавлені конституційного права користуватися і розпоряджатися своїми землями, зазнають великих матеріальних та моральних збитків. Понад мільйон із них уже померли, не скориставшись своїм паєм. Можливо, вільне володіння ним допомогло б їм полікуватися і вижити.
 
Для впровадження цивілізованого ринку землі у нас є всі техніко-економічні перед­умови. В останні 60 років в Україні було проведено суцільне вивчення і картографування ґрунтів, проведено їх бальну та економічну оцінку, кадастр.
 
Потрібно лише законодавчо окреслити правила, норми і форми купівлі та продажу земель, доручити окремим фінустановам узяти на себе функції земельних банків.
 
А обмеження мають бути такі: землю мають право купувати лише громадяни України. В одні руки продавати не більше 100-150 га залежно від розташування в певній агрокліматичній зоні. Землю може купити громадянин, який має відповідну сільськогосподарську освіту або досвід господарювання на землі.
 
Повинна бути встановлена державою мінімальна ціна гектара землі залежно від бонітету і віддаленості від великих міст. На першому етапі дозволити запустити в ринок лише 10% с/г земель. Ось і все.
 
Слід просто негайно припинити знущання держави над своїми громадянами й оббирання їх олігархічними холдингами та продажними чиновниками. Український селянин завжди був господарем на своїй землі, прагнув мати її у повній приватній власності. Російської сільської общини в нас не було, її нам нав’язали.
 
Прискореного реформування можна досягти лише при узгодженій дії Президента, керівників уряду та парламенту, наявності у них для цього доброї волі. Вони повинні щодня роз’яснювати українцям, що ними зроблено і чого не зуміли, пояснювати, що для цього має зробити кожен український громадянин.
 
І ні на мить не забувати, що ми ведемо священну війну проти нахабного ворога, що виграємо її тільки при проведенні реформ у всіх сферах національного буття. А в час воєнного лихоліття ­ — найкращі умови для такого реформування, бо можна ввести надзвичайний (не воєнний, а господарський) стан і силу розбурханого народу спрямувати не на міжусобну боротьбу, а на будівництво омріяної нами України. 
Степан ТРОХИМЧУК, професор
Львів 

 • Страшне в Одесі

  Страшне в Одесі. Загинуло 8 людей (за попередніми даними) в готелі Токіо Стар. Згоріли в пожежі >>

 • Ще не вмерла Україна

  Я чую знову і знову, що тому чи іншому моєму співгромадянинові не подобається наш національний гімн. А ви знаєте, що "кумір міліонов" таки поміняє і гімн, і прапор. Поміняє не з великої любові до прапору і гімну, а тому щоб продемонструвати всьму світові, що в Україні немає святинь, немає констант >>

 • Звільнення Безсмертного - це тактика малих поступок агресору

  Звільнення Романа Безсмертного відбулося через подачу ним об’єктивної актуальної ситуації на Донбасі. Вирішальною підставою для відставки, на мою думку, стала його заява про те, що після загибелі поблизу Маріуполя чотирьох морських піхотинців, Україні слід призупинити участь у мінському форматі >>

 • Про війну громадянську і не громадянську

  В Україні не громадянська війна хоча б тому, що в наших ворогів немає ніякого альтернативного образу України. Більше того, вони взагалі не визнають існування українців як окремої нації, вважаючи Україну штучним утворенням, відірваним підступними австро-угро-англо-саксами, поляками, німцями та іншими >>

 • Мудрістю і не пахне

  Без реалізації національної ідеї на основі поезії-вчення Тараса Шевченка повноцінну, самодостатню державу ми не побудуємо, не відбудеться справжнє національне відродження. >>