Працюють, народжують і залишаються: Польща стає для українців новою батьківщиною

03.04.2019
Працюють, народжують і залишаються: Польща стає для українців новою батьківщиною

Польща приростає українцями.

Приблизно 200 українських новонароджених зареєструвало у 2018 році Управління цивільного стану (відповідник українського РАЦСу. — Ред.) у Кракові.
 
 
Це вдвічі більше, ніж у 2017 році, повідомили у мерії польського міста.
 
 
Сумно, що далеко не всі ці діти повернуться на свою історичну батьківщину.
 
 
Адже навіть імена їм батьки-заробітчани дають на польський лад, тобто з перспективою залишитися.
 
Зокрема, немовлят, народжених у Кракові, називали такими поширеними в Польщі іменами: Амелія, Елізабет, Кароліна, Марія, Мія, Богдан, Якуб, Міхал, Олєк (польська версія зменшеного від Олександр) та Роман.
 
Згідно з даними Малопольського воєводського управління в Кракові, понад 19,5 тисячi громадян України мають дозволи на перебування, видані малопольським воєводою.
 
Згідно з приблизними даними, у Кракові може жити понад 50 тисяч громадян України, перебування яких легалізоване на підставі виданих їм посвідок, віз або безвізового туристичного руху.
 
Для молодих батьків у Польщі існує одноразова державна допомога при народженні дитини, фінансова допомога ґміни (місцевого самоврядного органу), допомога на сім’ю і додаток на сімейну допомогу при народженні дитини.
 
Таку допомогу можуть отримати іноземці, котрі перебувають на території Польщі на підставі дозволів на тимчасове і постійне перебування, а також у зв’язку з одержанням статусу біженця або додаткового захисту.
 
Одноразова допомога при народженні дитини становить 1 тис. злотих (7 тис. 100 гривень). Її отримують ті, чий дохід у перерахунку на особу в сім’ї не перевищує 1 тис. 922 злотих.
 
Також 1 тис. злотих становить одноразова фінансова допомога гміни при народженні дитини.
 
На цю допомогу мають право ті, чий дохід у перерахунку на особу в сім’ї не перевищує 1 тис. злотих та коли мама або батько живе у Кракові щонайменше рік до народження дитини.
 
Клопотання про ці одноразові допомоги потрібно подати у період 12 місяців від дня народження малюка. Допомогу на сім’ю і додаток до допомоги на сім’ю при народженні дитини дають тим, дохід кого у перерахунку на особу в сім’ї не перевищує 674 злотих.
 
Якщо мама дитини не працює і не має права на материнську допомогу, то може подати заяву на отримання батьківської допомоги. Її виплачують у розмірі 1 тис. злотих щомісяця впродовж 52 тижнів.
 
Додамо, що тут наведено статистику лише по одному польському місту. Наразі, за даними Мінсоцполітики України, в Польщі працює близько 2 мільйонів наших співвітчизників. З них тільки половина — 1 мільйон — працевлаштовані офіційно.
 
«З цього мільйона лише 400 тисяч осіб сплачують соціальний внесок, — зазначає міністр соціальної політики України Андрій Рева, — а решта — за тією  ж схемою, що й у Литві (не сплачують Єдиний страховий внесок ні в Україні, ні в Польщі. — Ред.)».
 
Відтак ці роки будуть по суті викресленими з життя людей, адже не зарахуються у страховий стаж, необхідний при нарахуванні пенсій. Та поки що молодь легковажно не поспішає думати про майбутнє. 

А ТИМ ЧАСОМ...

Українська влада усвідомлює масштаби виїзду українців до Польщі, тому збільшує кількість консульських установ у сусідній країні. Чергове Почесне консульство України офіційно відкрили в місті Катовіце (Сілезьке воєводство), повідомляє польська газета «Дзєннік Заходні».
 
Присутній на урочистостях посол України в Польщі Андрій Дещиця зазначив, що українська влада докладає зусиль, аби почесне консульство працювало у кожному з воєводських (обласних) міст у Польщі. 
 
«Нині у самому тільки Сілезькому воєводстві перебуває приблизно 170 тис. українців. Вони тут працюють і навчаються. Такій громаді потрібні певна турбота та можливість звернутися до установи по допомогу», — сказав доктор медицини Ярослав Вєчорек, почесний консул України в Катовіце.