В окупованому Криму видали підручник, який розпалює ненависть до кримських татар

20.02.2019
В окупованому Криму видали підручник, який розпалює ненависть до кримських татар

Підручник для учнів 10 класу, який розпалює ненависть до кримських татар (Facebook/Elmaz Qırımlı)

У підручнику історії для 10-го класу, який нещодавно з’явився у школах окупованого Криму, містяться висловлювання, що розпалюють ненависть до кримськотатарського народу, — повідомила на своїй сторінці у «Фейсбуці» правозахисна Human Rights Group.
 
Новоспечений посібник «стверджує», що під час Другої світової війни частина кримських татар зустрічала німецьких окупантів із квітами і вином, а представники кримськотатарського народу були більш активно залучені в колабораціоністську діяльність порівняно з іншими етнічними групами Криму.
 
Також у підручнику є твердження, що кримським татарам у місцях виселення безплатно роздавали їжу, присадибні ділянки та позики на будівництво житла.
 
Ці твердження спірні і не мають масових підтверджень з боку очевидців і потерпілих, але саме вони стали свого часу причиною депортації кримськотатарського народу з Криму.
 
Правозахисники наголошують, що в загальному контексті поданої в підручнику інформації вбачаються прояви мови ворожнечі.
 
«А саме, публікації висловлювань, які ставлять під сумнів загальновизнані історичні факти насильства і дискримінації під час депортації кримськотатарського народу», — уточнюють в заяві.

 
Експерт Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова вважає, що підручник має бути негайно виключений зі списку навчальних посібників.
 
«У наших дослідженнях щодо розпалювання ненависті ми регулярно фіксуємо в підконтрольних Кремлю ЗМІ розпалювання ненависті до кримських татар, українців й інших груп. Використання для цієї мети підручника несе більш серйозну загрозу, адже діти ще більше схильні до впливу пропоганди ненависті, ніж дорослі», — заявила правозахисниця.
 
Не секрет, що у влади Криму дуже ціленаправлена політика розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Адже, починаючи з 2014 року, роблять усе можливе, щоб розколоти кримське співтовариство й створити умови для етнічних конфліктів на побутовому рівні.
 
Також влада Криму робить усе, щоб нівелювати багаторічні досягнення України й Криму у формуваннi міжетнічної толерантності на півострові.
 
І ось наразі ця кишенькова влада вирішила вийти на новий рівень — системи освіти в школах: учбовий предмет «Історія Криму» планують включити в регіональний компонент учбового плану загальноосвітньої школи. 
 
Як вважає керівник Центру просвіти «Альменда» Валентина Потапова — це доволі масштабний вплив, оскільки кількість дітей, котрі можуть почати вивчати кримську історію по цьому підручнику, сягає 10-15 тисяч школярів у рік.
 
«І це лише в тому випадку, — наголошує Потапова, — якщо по цьому «підручнику» вчитимуться тiльки 10-класники. А якщо будуть рекомендації і для інших класів, то кількість різко зросте. Такі мегаманіпуляції свідомістю підростаючого покоління безсумнівно будуть мати серйозні наслідки. Зокрема, трагедія з масовими вбивствами в Керчі напряму пов’язана з масовою мілітаризацією свідомості, й впрова­дження подібних підручників може призвести до злочинів на ґрунті ненависті по відношенню до кримських татар».
 
Щоправда, «депутат» ро­сійської Держдуми від Криму Руслан Бальбек заявив, що цей підручник вилучать зі шкільних та публічних бібліотек. Проте цьому мало віри.
 
Що варто було б знати з історії Криму місцевим школярам, так це те, що за наказом Йосипа Сталіна упродовж 18-21 травня 1944 року радянським тоталітарним режимом було депортовано 191 044 кримських татар у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Приуралля до республік Середньої Азії.
 
Нагадаємо, що в серпні 2018-го в анексованому Росією Криму кількість шкіл із кримськотатарською мовою навчання скоротилася більш як удвічі, а українських шкіл там не залишилося взагалі. 

 • Кожара арештований на два місяці

  У випадку внесення застави, суд зобов'язав Кожару прибувати до слідчого, не відлучатися з населеного пункту, у якому він зареєстрований, без дозволу слідчого, утриматися від спілкування з потерпілими, здати паспорти для виїзду за кордон і носити електронний засіб контролю. >>

 • Кожара обіцяв розстрілювати за погрози

  За словами прокурора, на окулярах Кожари лишилась кров його вбитого знайомого. Після приїзду поліції, підозрюваний нібито був у стані сп’яніння і говорив: «Буду розстрілювати тих, хто мені буде погрожувати», «я захищав свій будинок». >>

 • Марина Козерод зізналася у вбивстві Сергія Старицького

  Дружина ексміністра МЗС Леоніда Кожари Марина Козерод стверджує, що це саме вона, а не її чоловік, випадково вбила відомого медіабізнесмена Сергія Старицького, коли останній гостював у їхньому будинку в селі Чайки під Києвом у ніч на 22 лютого. >>

 • У тюрмах Донбасу та Криму швидко поширюється коронавірус

  За словами підписантів, ситуація на підконтрольному Російською Федерацією Донбасі ще гірша. До утримуваних людей не має доступу навіть Міжнародний комітет Червоного Хреста. Окрім так званих офіційних тюрем та слідчих ізоляторів існує розгалужена мережа секретних місць позбавлення волі. >>