Ювілей суверенної влади: цього року гетьманській столиці у Батурині виповнюється 350 років

22.01.2019
Ювілей суверенної влади: цього року гетьманській столиці у Батурині виповнюється 350 років

2019 рік знаменний для Батурина. У березні виповнюється 350 років, як місто стало гетьманською столицею України.
 
 
Науковці НІКЗ «Гетьманська столиця» у співпраці із заслуженим художником України Володимиром Тараном (м. Київ) представили лого цієї важливої події, в основу якого покладено символіку герба міста.
 
 
Особливий статус Батурина було визначено Глухівськими статтями 6 (16) березня 1669-го, а вже від квітня того року в місті постійно проживавав гетьман Дем’ян Ігнатович, якого за три роки змінив Іван Самойлович, а ще через 15 років — Іван Мазепа, який підніс на найвищий щабель політичну роль Батурина.
 
 
Тому саме гетьманська столиця першою потрапила на жертовний вівтар виступу Мазепи проти Москви восени 1708 р. Місто було знищене. Ця акція, окрім військово-стратегічної, мала, у першу чергу, політичну мету: ліквідацію ядра суверенної влади, чим в очах кожного народу і міжнародної спільноти є столиця. 
 
Хоча резиденція призначеного Петром І гетьмана Івана Скоропадського постала у Глухові, вже гетьман Данило Апостол, пам’ятаючи про те, яке значення мав Батурин для українського народу, неодноразово клопотав про повернення до нього гетьманського осідку, але щоразу отримував від царів категоричну відмову.
 
У 1750 році гетьман України Кирило Розумовський зміг повернути резиденцію до Батурина. Він мав грандіозні плани щодо відродження міста і повернення йому столичних функцій та втілював ці плани упродовж 14 років свого гетьманування. Скасування інституту гетьманства (1764) й полково-сотенного устрою (1782) де-юре поклали край «столичному» статусу Батурина. 
 
Проте упродовж останніх 350 років вітчизняної історії саме Батурин є символом нашої сили, боротьби, прагнення до волі української нації.
 
Україна відзначає на державному рівні 350 років з дня започаткування гетьманської резиденції у місті Батурин (16.03.1669) відповідно до Постанови Верховної Ради України від 18 грудня 2018 року № 2654-VIII. Ціла низка заходів упродовж року буде реалізована заповідником «Гетьманська столиця» спільно з Батуринською міською радою та друзями Батурина. 
 
Наталія САЄНКО,
вчений секретар НІКЗ «Гетьманська столиця»