Худкерівник театру «Берегиня» Андрій Верес: «Ми намагаємося передати почуття та емоції життя наших предків»

31.08.2018
Худкерівник театру «Берегиня» Андрій Верес: «Ми намагаємося передати почуття та емоції життя наших предків»

Андрій Верес. (Фото надане театром.)

Народний артист України Андрій Верес із травня нинішнього року обійняв нову посаду. Митець розповідає про творчі плани «Берегині».

 
— Пане Андрію, презентуйте театр українського фольклору «Берегиня». 
 
— Цього року нашому колективу виповнюється 30 років. Театр українського фольклору «Берегиня» був створений за ініціативи й підтримки спілки письменників, композиторів. Засновник театру та головний режисер — народний артист України, лауреат Міжнародної премії Миколи Огієнка — Микола Буравський. 
 
Маю підкреслити, що такі вічні теми, як традиції нашого народу, життя, люди, стосунки між людьми, будуть завжди, незалежно від століть чи віків. У кожній виставі ми намагаємося передати почуття та емоції життя наших предків. Театр — це храм мистецтва, який зберігає та передає ген традицій.
 
Основна функція і задача колективу — це відтворення на сцені отих архівних записів, надбань, які зроблені етнографами. Колектив має винести на сцену ті чудові текстові замальовки. Саме цим театр «Берегиня» займається ось уже три десятиліття. На сьогодні вийшло близько сорока концертних програм і вистав. Це і святкові дійства до свята Миколая, вертепи, коляда, відтворене наддніпрянське весілля. 
 
— Відкриваєте сезон прем’єрою історичної вистави «Чумацький шлях»?
 
— Так, 6 та 7 вересня у стаціонарному приміщенні, у затишній невеличкій залі розпочинаємо сезон історичною виставою «Чумацький шлях». Завжди цікавим, загадковим та сповненим різними несподіванками було життя чумаків, більшість якого вони проводили у дорозі. Чумакування було найбільш поширене серед козацтва та селян різних категорій. 
 
У ХV-XVIII століттях паралельно з козацтвом розвивалося і чумацтво. Козаки часто супроводжували валки чумаків і обороняли їх від нападів татар, тому побут козаків та чумаків був дуже подібний. З середини ХІХ століття з розвитком залізничного та водного транспорту поступово зникає чумацтво, яке на той час нараховувало 200 000 чумаків. 
 
Як цікаве явище в українській історії чумацтво мало своє відображення у побуті та способі життя (чумацькі села), культурі, лексиці та фольклорі (чумацькі пісні), у літературі (І. Котляревський, Т. Шевченко, М. Вовчок, Г. Квітка-Основ’яненко), у драматургії (І. Карпенко-Карий), образотворчому мистецтві (І. Айвазовський, С. Васильківський). 
 
У виставі «Чумацький шлях» (лібрето — народний артист України Микола Буравський, музика народна, режисер-постановник — Іван Войтюк) відображені сцени з життя чумаків та їхніх родин XVII століття на основі фольклорно-етнографічних матеріалів, записаних від жителів центральних регіонів України. Чумацькі пісні своїм походження та глибоким змістом, як і козацькі, повертають нас у ті далекі історичні часи. Широкі, замріяні та протяжні, як степ, чумацькі пісні, народна інструментальна музика та хореографія («Танок чумаків», «Танок молодого чумака та пастушки», «Сніданок чумаків», «Весільний тропак»). 
 
Цікаві драматичні історії, поєднані з тонким та «розумним гумором», завжди підіймають настрій глядача. Український гумор — це точне відображення традицій та звичаїв українського народу. Діалоги пронизані також прислів’ями та приказками, які додають народного колориту. Вистава «Чумацький шлях» йде всього півтори години. Час спливає швидко й непомітно, а враження глядачам гарантовані неперевершені. До речі, у жовтні заплановано відновити театральну постановку за творами Тараса Шевченка «Гайдамаки».
 
— У репертуарі вашого театру є й дитячі вистави. Що приготували для молодших глядачів? 
 
— Прем’єра дитячої музичної вистави «Зелена гора» відбудеться 19 вересня — музика Ігоря Поклада, лібрето Олександра Вратарьова та Ярослава Верещака, режисер-постановник Ігор Шуб. Сюжет такий: мандруючі актори грають веселу казку про одвічні проблеми. Цар Карпо мріє видати доньку за багатого жениха. Але царівна Ярина мріє про справжнє кохання та йде проти волі батька.
 
Тим часом пастух Омелько, який складає і співає свої пісні людям, намагається врятувати Яринку, але на заваді йому стають лісова відьма Порча та принц Бурбон. Козак Тарас допомагає врятувати Ярину. Щасливим фіналом закінчиться заплутане дійство, з якого головні герої вистави виходять переможцями. У виставі на одну дію багато чудових українських пісень, танців та кумедних ситуацій. Уже починаючи з жовтня презентуємо дитячу новорічну виставу «Пригоди Котигорошка та його друзів».
 
— Не секрет, що сьогодні всі хочуть бути креативними, шукають нових підходів… 
 
— Глядач просить сучасності, креативності, а ми ж маємо зберегти й донести до глядача фольклор, самобутність українців. Так, ми йдемо у Європу, але та ж Європа вже схопилася за голову. Наприклад, французи взялися за відтворення національної культури. І ми у тренді. Наше «Наддніпрянське весілля» — це конкретний регіон України з відтвореними на сцені піснями, обрядами, костюмами, стравами. 
 
— Ви працюєте тільки для київського глядача? 
 
— Працюємо на основній стаціонарній сцені, плануємо показувати свої постановки і на інших підмостках. Уже маємо запрошення від кількох обласних музичних театрів. Цього літа мали виступ на Чернігівщині, у Гетьманській столиці. Там відбувся козацький фестиваль «Батуринфест «Шабля». Ми своєю концертною програмою «Запорожці» привітали гостей фестивалю. Взяли участь з концертною програмою «Ось де слава України» у фестивалі «Козацька слава», що проходив у селі Білогородка на Київщині. Отож пропоную стежити за нашим репертуаром і не прогавити прем’єр.