Чим загрожує несплата аліментів: відповідає міністр юстиції

07.02.2018
Вітаю вас, Павле Дмитровичу! По телевізору багато казали про те, що Мін’юст прийняв закон, який примусить чоловіків, які не платять аліменти, зробити це, або до них буде застосоване серйозне покарання. Мій колишній чоловік уже кілька років ні копійки не дає нам з дитиною. Поясніть, що саме його очікує за новим законом.
Оксана Муляр
 

Проблема безвідповідального ставлення батьків до утримання своїх дітей, дійсно, є однією з найбільш актуальних в Україні.

На обліку виконавчої служби Міністерства юстиції перебуває майже 600 тисяч проваджень про примусове стягнення аліментів.

З них понад 90 тисяч стосуються боргу, який перевищує 6 місяців.

І це тоді, як тільки за минулий рік державними виконавцями Мін’юсту стягнено понад 2,4 млрд. грн. заборгованості з аліментів на користь 576 тисяч дітей.

Вирішити проблему без законодавчих змін було неможливо. Тому Мін’юст розробив законопроект №7277 про посилення відповідальності злісних неплатників аліментів.

Документ підтримала Верховна Рада та підписав Президент України. 6 лютого цього року Закон вступив у силу.

Які нові засоби впливу запроваджує закон?

Спрощується порядок встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України. Законом на виконавця покладається обов’язок встановлювати таке обмеження без участі суду.
 
Крім того, з моменту вступу у дію закону злісних неплатників буде обмежено у праві керування транспортними засобами, у праві користування вогнепальною зброєю та у праві полювання.
 
Той із батьків, хто не проживає з дитиною і має заборгованість зі сплати аліментів, не зможе впливати на рішення щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку.
 
Усі ці обмеження застосовуватимуть до повного погашення заборгованості.
 
Окрім цього, для неплатників вводиться новий вид адміністративного стягнення — суспільно корисні роботи. Оплата за такі роботи йтиме на погашення заборгованості зі сплати аліментів.

Чи до всіх боржників будуть застосовуватися такі заходи?

Важливо звернути увагу на те, що ці положення закону застосовуються лише до злісних неплатників аліментів — борг яких перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців. 
 
Водночас ми не збираємося залишати недобросовісних батьків без засобів заробітку чи нормального життя. 
 
Для прикладу, тимчасове обмеження у праві користування транспортними засобами не може застосовуватися до боржника, якщо:
 
* керування транспортними засобами є для боржника основним законним джерелом доходу; 
* у разі використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю;
* у випадку проходження боржником військової служби;
* розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліменти.
 
У таких випадках рішення щодо застосування обмежень ухвалюватимуть окремо.

Скільки коштує звернення до суду з вимогою стягнути борг?

Відповідно до прийнятих змін, батьки, які подають заяву щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів, звільняються від сплати судового збору.
 
По додаткову консультацію звертайтесь до Координаційного центру з надання правової допомоги:
м. Київ, вул. Січових Стрільців, 73, оф. 312.
Тел.: (044) 486-71-06.