МВФ розкритикував президентський законопроект про Антикорупційний суд

16.01.2018

Міжнародний валютний фонд офіційно повідомив українській владі, що ухвалення президентського законопроекту про Антикорупційний суд у його нинішній редакції означатиме порушення Києвом своїх зобов’язань перед міжнародними партнерами.
 
Про це йдеться у листі голови місії МВФ Рона ван Родена, який адресовано голові адміністрації Президента України Ігоря Райніна (копії надіслані Прем’єру, спікеру, кільком міністрам та іншим посадовцям).
 
«Подання Президентом законопроекту про АКС мало стати кроком у правильному напрямі (у питанні боротьби з корупцією). Однак щодо того проекту, який був поданий 22 грудня, у нас є серйозні застереження, низка його положень не сумісні із зобов’язаннями України за програмою співпраці з МВФ, а також суперечать рекомендаціям Венеціанської комісії», — йдеться у листі.
 
На трьох сторінках пояснюється, чому такий закон не дозволить створити суд, який користувався би довірою в Україні та за кордоном.
 
Зауваження фонду розбиті на три групи — щодо процедури відбору суддів, щодо положень закону, спрямованих на гальмування створення АКС, а також щодо юрисдикції суду.
 
Загалом у документі — 9 системних зауважень, підрахувала «Українська правда».
 
Найбільший блок претензій пов’я­заний із питанням відбору суддів — у фонді вимагають, щоби в АП виконали рекомендацію Венеціанської комісії і надали представникам міжнародних донорів України в антикорупційних ­питаннях право блокувати призначення не доброчесних суддів.
 
«Створення та запуск Антикорупційного суду — ключове завдання в українському антикорупційному порядку денному... Однак у поточному вигляді закону про АКС ми не будемо готові його підтримати. МВФ готовий допомогти адміністрації Президента переглянути закон, щоби привести його у відповідність до зобов’язань української влади та рекомендацій Венеціанської комісії», — йдеться у документі.
 
«Роль громадської ради міжнародних експертів має бути вирішальною, а не просто дорадчою (як у президентському проекті)... Негативне рішення ради щодо кандидата має бути зобов’язуючим для Вищої кваліфікаційної комісії суддів», — йдеться у листі МВФ.
 
Також Фонд наполягає, що до складу Ради мають бути включені не тільки міжнародні організації, а й також представники донорів, «у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії».
 
До речі, вітчизняні експерти зазначали, що з Банкової, швидше за все, свідомо подали документ увечері напередодні різдвяних вихідних. Це дозволило дещо відтермінувати реакцію міжнародної спільноти. Однак жорсткої реакції українським політикам не вдалося уникнути.