Ритимуть під прокуратуру: у Тернополі розпочали безпрецедентні археологічні розкопки

01.08.2017
Ритимуть під прокуратуру: у Тернополі розпочали безпрецедентні археологічні розкопки

Місце розкопок — це крутий земляний схил. (Фото Наталі ТУРЧИН.)

У Тернополі розпочалися безпрецедентні археологічні розкопки, які відразу опинилися в епіцентрі уваги не лише через історичну важливість, а й через те, що ведуться в найпопулярнішій відпочинковій зоні обласного центру — неподалік легендарного ставу, поряд із будівлею колишнього замку.
 
Власне розкопати його бастіони, давно сховані під товстим шаром землі, — і запланували ініціатори дослідження: міська рада та громадська організація City Project, які, беручи участь у проекті прикордонного співробітництва Євросоюзу, сподіваються одержати кошти на реконструкцію частини історичного центру Тернополя. 
 
Виконують роботи студенти історичного факультету Тернопільського педагогічного університету і волонтери з числа громадських активістів під керівництвом фахів­ців держпідприємства «Подільська археологія» й обласного центру охорони та наукових дослі­джень пам’яток культурної спадщини.
 
Як повідомив журналістам керівник City Project Андрій Кір, наразі учасники розкопок знімають верхній шар ґрунту.
 
Після того, коли вже докопаються до залишків старовинних бастіонів чи буде виявлено якісь цікаві знахідки, почнеться більш «ювелірна» робота з детальним описом та внесенням усього знайденого у відповідний каталог. 
 
За попередніми розрахунками, археологічні роботи триватимуть впродовж кількох тижнів.
 
Фахівці зацікавлені завершити їх якомога швидше, бо місце розкопок — це крутий земляний схил, тож часті цього літа зливи можуть серйозно зашкодити.
 
За словами директора Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини Марини Ягодинської, в центрі Тернополя фактично ніколи не проводили серйозних наукових розкопок, тож археологи очікують багато цікавих відкриттів, у тому числі й таких, які можуть посунути назад у часі саму дату заснування міста. 
 
Після території, прилеглої до колишнього замку, копатимуть також біля трьох старовинних храмів центральної частини міста, зокрема, греко-католицького Архікатедрального собору, де шукатимуть вхід у старовинну підземну церкву, яка розташована приблизно під приміщенням нинішньої обласної прокуратури. 
 
Ймовірно, що в ході робіт з’явиться і нова важлива інформація про унікальні тернопільські підземелля.
 
А всі знахідки ввійдуть до експозиції музею міста, який планують створити незабаром.
 
Це, як і нинішні археологічні розкопки, є одним із пунктів «Програми збереження культурної спадщини міста Тернополя на 2017—2020 роки», представленої у міськраді навесні.