Без пензля і фарб

24.02.2017
Без пензля і фарб

Робота Наталії Мальованої. (Фото з власного архіву.)

«Любов, яка надихає» — так назвала свою персональну виставку флористичного живопису (ошибана) Наталія Мальована і присвятила її світлій пам’яті коханого чоловіка, талановитого хормейстера Заслуженого академічного ансамблю пісні і танцю Збройних сил України Сергія Мальованого.
«Ми творимо обов’язково з любов’ю й присвячуємо це комусь, — говорить Наталія Мальована. — В моїй душі найкращі миті і спомини про чоловіка. На його честь я навіть книгу спогадів видала». 
Наталія Мальована закохана в живопис і рослини. У минулому — історик-мистецтвознавець, архівіст, викладач. Років десять тому до рук Наталії потрапив журнал, а там розповідь про незвичну ошибану. Це мистецтво флористичного живопису без використання фарб.
Мистецтво аплікації висушеними рослинами народилося в Японії багато століть тому. «Ошибана» в перекладі — «пресовані квіти». Наталя одразу ж спробувала щось зробити самостійно, але бракувало знань. І так мало трапитися, що на її шляху зустрілася Тетяна Бердник, відома в Україні й за її межами художник-флорист. Наталя почала відвідувати майстер-класи, вчитися будувати композиції, правильно засушувати рослини. Жінка стала членом творчого об’єднання «Палітра флори». За два роки Наталія  створила близько сотні робіт. За цей час взяла участь у шести виставках, — дві з яких — персональні.
На виставці, для порівняння, Наталія представила  роботи різних технік: намальовані  фарбами і флористику. Це для того, аби відвідувачі й закохані у мистецтво люди бачили відмінність, неповторність.
«Листя трави, пелюстки квітів, кора дерев, з яких створюється сюжет, на відміну від мазків фарб, відрізняється фактурністю і кольорами, — говорить флорист-художник Наталія Мальована. — А головне — вони наповнені живою енергією сонця, вітру, дощу. А ще — енергією автора».
Картини з рослин можна розглядати годинами. Іноді в одній роботі присутні кілька десятків рослин. Наталія від весни й до пізньої осені заготовляє матеріал. Навіть коли вирушає в подорож, до валізи кладе пару книжок iз пожовклими сторінками, аби в дорозі, в мандрах засушити рослинку для чергового шедевра. 
Цілісіньке літо вона пропадає в будиночку в мальовничому Зазим’ї.  Там у неї казковий квітник. Вона знає, коли краще засушити ту чи іншу рослинку. Нерідко, ще споглядаючи квіти, вже  уявляє майбутню роботу.
На відкритті виставки про Наталію Мальовану чудово відгукнулася відома майстриня флористики Тетяна Бердник: «Найбільшим щастям для вчителя є успіх його учнів... Я сповна отримала ці почуття! Наталя Мальована — талановита, самобутнiй художник-флорист — презентувала виставку флористичних картин, яку присвятила світлій пам’яті свого чоловіка Сергія Мальованого — не менш талановитого музиканта. Були друзі, були промови, був чудовий концерт і була вічна, невмируща, музика кохання — у слові, у серці, у піснях, у чудових Наталчиних роботах».
На відкритті виставки  у Будинку актора в Києві милувалися роботами, дивувалися, згадували, співали, читали вірші. Звучали пісні від квартету «Гетьман», Ірини Сказіної, Олександра Василенка. Читала свої вірші Елеонора Зима.
Цю красу варто таки побачити й відчути серцем.