Слово Каменяра: у Києві презентували проект "Франко Фест"

26.08.2016
Слово Каменяра: у Києві презентували проект "Франко Фест"

Одна з шести 4-метрових скульптур.

У четвер виставкою «Іван Франко: ідея державності» у Києві почалося урочисте відкриття проекту «Франко Фест». Літературно-мистецька виставка у Національному музеї літератури акцентує увагу на націєтворчій складовій доробку Каменяра.
 
На ній експонують рідкісні видання, автографи, світлини та документи з фондів музею-організатора, а також Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАНУ та Центрального державного історичного архіву України.
 
Наприклад,  представлено автограф вірша «Розвивайся ти, високий дубе», який Іван Франко готував до видання  у збірці «З вершин і низин»; експонується лист письменника до Михайла Драгоманова, його анотація (німецькою мовою) до «Історії України-Руси» Михайла Грушевського, матеріали про діяльність у Науковому товаристві імені Тараса Шевченка.
 
Особливим експонатом виставки є сорочка Івана Франка, передана на виставку Львівським літературно-меморіальним музеєм видатного письменника й діяча, 160-річчя якого сьогодні. Цього року вшановується 100-річчя від дня смерті Каменяра.
 
Нагадаємо, українська національна ідея відображена у таких творах Івана Франка: «Мойсей», «Національний гімн» «Не пора...», «Моя любов», «Розвивайся ти, високий дубе», «Ляхам» (1880—1883). Державницькі ідеї самостійності й соборності української нації знаходимо, зокрема, у працях «Що таке поступ», «Гадки на межі», «Великі роковини», «Одвертий лист до галицької молоді». Виставка діятиме до кінця вересня.
 
У Львові на площі перед Театром опери та балету імені Соломії Крушельницької майже тиждень проходить фестиваль сучасної монументальної скульптури Franko sculpture symposium. Учасники симпозіуму, скульптори Академії мистецтв, інтерпретуючи поетичні образи Івана Франка, створили 6 скульптур iз пінополістиролу висотою 4 метри кожна.
 
Модульні скульптурні блоки пересуватимуться на колесах. Разом вони утворять найбільший у світі портрет Івана Франка. Презентують результат проекту уже в суботу надвечір. 
 
У Дрогобичі та селі Нагуєвичі Дрогобицького району — на батьківщині Івана Франка — проходять, зокрема, День Франкової книги, квест «Місцями Івана Франка» та виставки творів декоративно-ужиткового мистецтва.