На гостини до Івана

15.06.2016
На гостини до Івана

Іван Миколайчук об’єднує.

Майже 80 виконавців та близько 20 режисерів візьмуть участь у «Миколайчук-фесті» — фестивалі кіно і пісні, присвяченому 75-й річниці від дня народження Івана Миколайчука. «У нас — дуже різноманітна програма. Представимо і жанр документалістики, ігрове кіно, фільми про кохання та війну. Окрім того, ми вирішили фільми розбивати якісними музичними кліпами», — розповідає співорганізатор фестивалю Володимир Демченко. На фестивалі буде насиченою і музична програма. За словами директора «Миколайчук-фесту» Руслани Лоцман, захід об’єднає митців із 15 областей України. 
Уже сьогодні, у день 75-річчя Івана Миколайчука, учасники фесту завітають у садибу видатного кіноактора у селі Чортория. Колективи з Вижниччини візьмуть участь в обласному фестивалі «На гостини до Івана». Наддвечір на площі Героїв Майдану у Вижниці відбудеться урочисте відкриття «Миколайчук-фесту», всі матимуть змогу послухати концерт української пісні. У перший конкурсний день звучатимуть пісні з фільмів Миколайчука, а другого конкурсного дня — улюблені пісні родини Миколайчука. 18 червня відбудеться гала-концерт та нагородження переможців. 
У місцевому кінотеатрі імені Тараса Шевченка показуватимуть кращі фільми фестивалю — майже два десятки українських стрічок. На площі Героїв Майдану організують і «КіноНіч із Миколайчуком» — просто неба показуватимуть фільми за участю відомого артиста. Працюватиме фольк, відеолабораторія – зніматимуть відео до пісень. Заплановані численні зустрічі і майстер-класи. 
Минулого тижня один із вечорів пам’яті Івана Миколайчука провели у Києві в Музеї Івана Гончара, власне, презентували «Миколайчук-фест». Були присутні народні артистки — солістки тріо «Золоті ключі» — Марія Миколайчук, яка є президентом фестивалю, Ніна Матвієнко та Валентина Ковальська, яка була ведучою заходу; а також легендарна актриса Раїса Недашківська. Приєднався до вшанування і міністр культури Євген Нищук.
Попередньо провели і брифінг-концерт у Червоній залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Там фестивальну програму представив режисер фільму «Добровольці божої чоти» Леонід Кантер. Улюблені пісні Івана Миколайчука виконали заслужені артисти України Ірина Стиць та Руслана Лоцман. Заспівав козацьких пісень університетський хор викладачів.
Колорит карпатського краю для учасників фестивалю забезпечений апріорі. Вижниця розташована на межі Чернівецької та Івано-Франківської областей, на річках Черемоші та Виженці. Там діє музей-садиба Назарія Яремчука при місцевій школі-інтернаті та центр різьбярства — коледж прикладного мистецтва імені Василя Шкрібляка. Із Вижницею пов’язані імена Юрія Федьковича, Лесі Українки, Івана Франка, Марка Вовчка, Ольги Кобилянської, Василя Стефаника і Гната Хоткевича.
А запрошує на Фестиваль і пані Марічка — кухар їдальні села Ростоки, де проходили зйомки фільму «Білий птах із чорною ознакою». Вона обіцяє приготувати «Миколайчукову страву» та почастувати всіх «фрузенітом» (або «фрузентіном» — точна назва в записах не збереглася). До речі, улюбленими стравами всієї знімальної групи були кулеша зі шкварками, бринза, яєшня та загадковий фрузентін. А ще пані Марія може розказати цікавинки про Ларису Кадочникову і Наталю Наум, про те, яким був Іван Миколайчук, і про те, як знімальна група фільму «Білий птах..» приходила до неї в пологовий будинок… 
 

ТАКЕ КІНО

Протестне «Гніздо горлиці»

На знак солідарності з незаконно ув’язненими режисер Тарас Ткаченко відмовився від участі у ММКФ
 
Уперше покажуть українському глядачу під час «Миколайчук-Фесту» фільм про долю українських заробітчан «Гніздо горлиці», котрий знімали на Буковині. Голов­ні ролі у стрічці зіграли Римма Зюбіна, Віталій Лінецький, Микола Боклан та Ірма Вітовська.
Нещодавно режисер цього фільму Тарас Ткаченко відмовився від участі своєї картини в конкурсі  Міжнародного Московського кінофестивалю. Спеціально картину до Москви для відбору ніхто не посилав. «Гніздо горлиці» цього року показували на кіноринку Каннського кінофестивалю. Саме там його побачили московські відбірники. 
На офіційній сторінці стрічки у Facebook з’явився  коментар Тараса Ткаченка, в якому він відмовився від участі у кіноподії в Москві. Дослівно: «Ще раз дякуємо фестивалю за запрошення, але ми відмовляємось від участі в конкурсі на знак солідарності із Сенцовим, Кольченком і з людьми, які стоять на фронті! — Тарас Ткаченко».
Як відомо, 25 серпня 2015 року суд РФ засудив режисера Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму. Олександру Кольченку дали 10 років ув’язнення у виправній колонії суворого режиму.
До слова, президентом ММКФ є Микита Міхалков, якого в Україні оголошено персоною нон-ґрата за підтримку анексії Криму та агресивної політики Володимира Путіна щодо України. Головою відбіркової комісії є кінокритик Андрій Плахов.