Дохiдний пiдхiд: Швейцарці відмовилися від 2,5 тис щомісяця

07.06.2016
Дохiдний пiдхiд: Швейцарці відмовилися від 2,5 тис щомісяця

Громадяни Швейцарії заявили на референдумi, що не хочуть бути дармоїдами.

Більшість швейцарців на референдумі в неділю, 5 червня, проголосували проти запровадження гарантованого державою безумовного базового доходу. За результатами остаточного підрахунку, 76,9 відсотка з тих, хто взяв участь у референдумі, сказали «ні» ініціативі. Ініціатива не отримала більшості голосів у жодному з кантонів. 
 
При цьому прихильники iдеї вважають здобуті 23,1 відсотка підтримки ідеї своєрідною перемогою. Речник ініціативи Даніель Гені назвав цей результат «значно кращим, ніж очікувалося». «Це означає, що дискусія продовжиться, також на міжнародному рівні», — цитує Гені інформагенція dpa.
 
Згідно з ініціативою, винесеною на голосування, базовий дохід мав забезпечувати всьому населенню країни гідне людське існування та участь у суспільному житті. За уявленнями авторiв iдеї, для цього кожен дорослий громадянин повинен щомісяця отримувати 2500 швейцарських франків (близько 2260 євро), незалежно від того, працює він, чи ні, а дитина — 625 франків (565 євро). При цьому допомога з безробіття, соціальна допомога та пенсії мають бути скасовані.
 
Скасування традиційних соціальних виплат стало однією з причин остраху швейцарців. Серед інших аргументів противників — необхідність суттєвого підвищення податків, зокрема збільшення ставки ПДВ до 50 відсотків. Потреби державної скарбниці для фінансування базового доходу противники оцінили в 150 мільярдів франків на рік.
 
Швейцарія стала першою країною у світі, що провела такий референдум, хоча над запровадженням гарантованого доходу замислюються i в деяких інших, а схожа ідея була висловлена ще рівно 500 років тому у філософському трактаті «Утопія».