«Державне космічне агентство завдає непоправної шкоди іміджу України»

13.04.2016
«Державне космічне агентство завдає непоправної шкоди іміджу України»

Мапа міжнародної співпраці конструкторського бюро — продукцію українського підприємства знають на всіх континентах.

Останнім часом легендарне конструкторське бюро «Південне» у Дніпропетровську неабияк лихоманить. Проте головною причиною цього стали зовсім не виробничі негаразди. З цим, навпаки, конструкторському бюро можна навіть позаздрити. Адже середня заробітна плата тут сягає дев’яти тисяч гривень. Стабільні робочі місця мають 5300 осіб. При цьому жодного разу на підприємстві не було конфлікту трудового колективу з керівництвом.

На підтримку звільненого Дегтярьова зібрали чотири тисячі підписів за день

З 2010-го до 2015 року КБ залучило 7,134 млрд. гривень іноземних інвестицій. Об’єм виконаних робіт за минулий рік перевищив 15 млрд. гривень, а продукції реалізовано на суму понад 1 млрд. гривень. Відрахування до бюджету складають 450 млн. гривень при бюджетних асигнуваннях лише 15 млн.

Головним же джерелом надходжень КБ «Південне» не лише для забезпечення своєї діяльності, а й для 120 підприємств української кооперації та організацій Національної академії наук України, ДК «Укроборонпром», Міністерства оборони та інших є зовнішньоекономічні контракти. Завдяки цьому загалом близько 20 тисяч працівників кооперації мають стабільну заробітну плату і можливість упевнено дивитися у майбутнє.

Не відмовляються тут і від соціальної сфери, серед об’єктів якої — дитячий оздоровчий табір «Зоряний» на 320 місць та пансіонат «Лісовий» на Дніпропетровщині, пансіонат «Сокіл» на Азовському морі. Підприємство будує для своїх працівників житло, яке продає їм у кредит на 20 років.

Що ж тоді спричинило бунт на зовсім не потопаючому «кораблі»?

Після того як Державне космічне агентство України у вересні 2015 року очолив Любомир Сабадош, уже 12 лютого 2016-го з’явився наказ, яким багаторічного генерального конструктора — генерального директора КБ «Південне» Олександра Дегтярьова було звільнено з посади, як вважають у колективі — безпідставно. Більше того, без відома трудового колективу було змінено і статут підприємства. Головною «родзинкою» переробленого документа стало те, що об’єкти соціальної сфери можуть тепер відчужуватися без погодження з трудовим колективом КБ.

Тож тепер у КБ б’ють в усі дзвони. «Замість підтримки успішного підприємства ДКА України всіма можливими шляхами ускладнює та гальмує зовнішньоекономічну діяльність ДП «КБ «Південне», вводить безстрокові обмеження на закордонні відрядження, безпідставно відмовляє в наданні дозволів на проведення переговорів та підписання контрактів із закордонними партнерами тощо... Такі дії керівництва ДКА України стосовно ДП «КБ «Південне» можуть призвести до повного занепаду стабільно функціонуючого головного підприємства ракетно-космічної галузі й більшості підприємств, які сьогодні воно фінансує. Своїми діями ДКА України завдає непоправної шкоди іміджу України на міжнародній арені, ставить під загрозу виконання міжнародних космічних проектів та проектів зі створення провідних зразків озброєння, що повністю суперечить національним інтересам України. На жаль, інші підприємства, що справді потребують допомоги та державної підтримки, залишаються поза увагою ДКА України», — наголошується в одному зі звернень трудового колективу. А на підтримку Олександра Дегтярьова тільки за один день у КБ було зібрано 4 тисячі підписів.

Минулого тижня в «Південному» відбулося виїзне засідання трьох постійних комісій Дніпропетровської облради, на яке запросили представників громадськості, журналістів. Головний підсумок цього велелюдного зібрання — «зробити все можливе для зупинення деструктивних дій ДКА України щодо ДП «КБ «Південне» та відновлення Дегтярьова Олександра Вікторовича на посаді керівника».

Молодим усюди в нас дорога...

Сам же Любомир Сабадош заявляє про рішучість відстоювати свою позицію. «Конкурс (на заміщення посади гендиректора КБ «Південне». — Ред.) має бути оголошений космічним агентством. Ми шукаємо фахівця в галузі безпосередньо ракетобудування, супутникобудування, який має досвід роботи. На мою думку, це повинна бути молода людина віком від 45 до 55 років. Вважаю, що така людина має достатньо досвіду, аби реалізувати такі програми», — наголосив Любомир Сабадош на прес-конференції у Дніпропетровську.

При цьому очільник Державного космічного агентства України зазначає, що вирішено було розділити дві посади — генерального директора та генерального конструктора КБ «Південне». Але Олександр Дегтярьов від пропозиції обійняти посаду генерального конструктора, за словами Любомира Сабадоша, відмовився.

«На сьогодні результативність роботи КБ «Південне» позначено в одній цифрі — збитки понад мільярд гривень, і є факти, встановлені фінансовими органами, порушення фінансової дисципліни. Прокуратура відкрила провадження щодо витрачання державних коштів. Ведеться слідство», — пояснив Сабадош причини кадрових рішень.

При цьому Любомир Сабадош дав негативну оцінку більшості космічних проектів, державні кошти на які було витрачено, а результату так і не досягнуто. «Ми хочемо всі розуміти, куди витрачаються кошти державного бюджету, чому не отримано результату, тоді як тільки на програму «Циклон-4» держава інвестувала понад 4,5 млрд. гривень, але вона не була завершена, хоча контракт закінчився  минулого року», — наполягає на своєму очільник ДКАУ.

Реформуйте «лежачі» підприємства, а не успішні

Діаметрально протилежної позиції дотримується депутат Дніпропетровської облради Володимир Хорішко, один з ініціаторів згаданого зібрання в «Південному»: «Причиною ситуації, яка сьогодні панує в КБ, є банальна зацікавленість ним як одним iз найуспішніших українських підприємств. У «Південному» в оборотних коштах більш як 1,5 мільярда гривень. Є дуже міцна соціальна сфера: турбази, дитячі табори, КБ зводить житлові будинки... Це приклад успішності! По суті, сьогодні йде цинічне захоплення благополучного державного підприємства. Та через те, що КБ по закону є стратегічним підприємством, його не можна приватизувати, сьогодні ведеться спроба протягти сюди свого менеджера, від якого, крім розкрадання, на щось інше сподіватися не доводиться. Питання: чому реформування космічної галузі голова Космічного агентства розпочав iз цього успішного підприємства? Хай реформує неприбуткові! В Україні є велика кількість підприємств, що повністю «лежать». Їх робітники вже забули, як виглядає зарплата, а КБ «Південне» — одне з найуспішніших виробництв області з пристойними зарплатами. Те, що відбувається сьогодні тут, свідчить лише про спроби переключити банківські потоки під контроль чергових «владних структур» задля розкрадання і знищення КБ та знищення космічної галузі України загалом»...

ДОВІДКА «УМ»

ДП КБ «Південне» ім. М. К. Янгеля було створено 1951 року як конструкторський відділ Південного машинобудівного заводу з виробництва військових ракет. 1954 року конструкторський відділ заводу під керівництвом Михайла Янгеля було перетворено на самостійне Особливе конструкторське бюро №586. Стратегічні ракетні комплекси, розроблені ДП КБ «Південне», стали технічною базою для створення Ракетних військ стратегічного призначення СРСР і в подальшому склали основу могутності РВСП.

ДП КБ «Південне» є лідером серед ракетнокосмічних КБ держав СНД iз використання бойових стратегічних ракет для створення космічних носіїв. Ракети-носії «Космос», «Інтеркосмос», «Циклон-2», «Циклон-3», що були створені на базі бойових ракет, вивели на орбіти ШСЗ більш ніж 1100 космічних апаратів, відігравши значну роль в освоєнні космічного простору.

Створення екологічно чистого космічного носія «Зеніт», одного з кращих у сучасному ракетобудуванні за конструктивною та технологічною досконалістю, з повністю автоматизованим процесом підготовки та проведення пуску, є досягненням світового рівня.

Одним iз найважливіших напрямів діяльності ДП КБ «Південне» є створення космічних апаратів наукового, оборонного та народногосподарського призначення. «Південне» також успішно вирішує завдання конверсії виробництва, створюючи тролейбуси, вітроенергетичні установки, зернозбиральні комбайни, комплекс засобів для ЧАЕС.

На сьогоднішній день ДП КБ «Південне» є головною проектно-конструкторською організацією України щодо основних проектів, які входять до Національної космічної програми України. В портфелі замовлень КБ — розробка низки космічних апаратів: «Січ-2», «Січ-3», «Либідь», фінансування яких частково забезпечується Національним космічним агентством України.

ДП КБ «Південне» є учасником міжнародних космічних програм, серед яких Sea Launch, а також створення космічного ракетного комплексу «Дніпро», «Зеніт-2М» і космічних апаратів класу «Мікросупутник» для системи оперативного спостереження Землі.