Без камікадзе та інших грузинів

13.04.2016
Без камікадзе та інших грузинів

Багато галасу з нічого. Вчора влада вивела під Верховну Раду армади силовиків, пожежників, карети «швидких». Від кого збирались боронити неспроможних на дієву роботу депутатів? (з сайта tsn.ua.)

Після гучної заяви Арсенія Яценюка про звільнення з посади Прем’єр-міністра було б логічно очікувати на продовження цієї історії в сесійній залі парламенту. Депутати мали б відпустити Арсенія Петровича на заслужений (чи ні?) відпочинок, а заразом i проголосувати за кандидатуру нового голови уряду ще в першій половині вчорашнього дня. Проте вони відбули на обідню перерву, навіть не включивши подібні питання до порядку денного Верховної Ради. Причина — банальна та передбачувана: «дерибан» посад триває й досі. А відтак керівництво Блоку Порошенка не може бути впевненим у тому, що під час голосування за новий склад Кабміну зліплена нашвидкуруч парламентська більшість дасть необхідну кількість голосів.

Знову за уряд гроші

Настрої, які панують наразі всередині пропрезидентської фракції, передає її депутат Мустафа Найєм. За його словами, на останніх зборах БПП виникла перепалка, викликана обговоренням списку майбутніх міністрів. «Були, звичайно, і критика, і обурення, оскільки багатьох (кандидатів) ми не знаємо, а по-друге, багато призначень дивовижних, бо ми не знаємо, чому саме ці люди на ці посади. Тож, поки ми цих людей не почуємо, позиції немає. Наприклад, були люди, які пропонувалися до цього в Міністерство охорони здоров’я, а тепер вони — в Мінсоцполітиці», — зазначає Найєм. Нардеп додає: сформовано нову позицію щодо посади віце-прем’єра зі справ АТО та окупованих територій. Це крісло пропонують віддати Володимиру Кістіону, людині (як пише Найєм), буцімто наближеній до Володимира Гройсмана.

І це не єдиний сюрприз у тому форматі уряду, який учора пропонував кандидат у Прем’єри Гройсман. (Один iз попередніх списків можливих урядовців «УМ» наводила нещодавно, однак, судячи з усього, це був далеко не остаточний варіант). Як чернетку Володимир Гройсман презентував перелік відібраних ним персоналій, де місце першого віце-прем’єра пропонується віддати Віталію Ковальчуку, а крісла віце-прем’єра з гуманітарних питань та з питань євроінтеграції закріпити відповідно за Павлом Розенком та Іванною Климпуш-Цинцадзе.

Гройсман також пропонує призначити міністром освіти Лілію Гриневич, міністром соцполітики — Максима Нефьодова, міністром екології — Остапа Семерака, міністром інфраструктури — Володимира Омельяна, а міністром фінансів — Олександра Данилюка. Посада міністра економіки поки вакантна, але першим заступником міністра Гройсман пропонує призначити Юлію Ковалів. Головою МОЗ Гройсман бачить Олександра Реву, міністром АПК — Тараса Кутового, а керівником Мінкульту — Євгена Ніщука. На Мінпаливенерго поки теж не обраний кандидат. Міністрами закордонних справ і оборони лишаються Павло Клімкін і Степан Полторак відповідно.

Брудна політична кухня

До потуг Гройсмана сформувати новий уряд досить скептично ставляться в «Народному фронті». «Досвідчені люди кажуть, що категорично шкідливо для здоров’я бачити, як робиться ковбаса і політика. Якщо говорити про вчорашній вечір, то політична кухня не пройшла б жодної ревізії», — прокоментував депутат від «НФ» Максим Бурбак консультації, що відбувалися напередодні. І хоча «Народний фронт» не відмовляється від співпраці з БПП, від союзників по коаліції «фронтовики» вимагають більш обдуманих кадрових рішень. «Наша політична команда продовжує пропонувати руку допомоги нашим партнерам із «Блоку Петра Порошенка». Долайте внутрішні протиріччя, шукайте рішення всередині команди. З нашого боку — жодних нових позицій і вимог», — каже Бурбак.

Натомість вимоги до команди Президента має його грузинський екс-колега, котрий наразі трудиться в Україні на посаді голови Одеської облдержадміністрації. «Жодна обіцянка з приводу реформ, яка була озвучена після Майдану, не була виконана. Нас усіх водять за ніс», — заявив Міхеїл Саакашвілі в понеділок ввечері. За його словами, звільнення Яценюка не є вирішенням проблеми корупції в Україні. «Проблема не тільки в Яценюкові. Проблема в політичному класі і проблема в підході Президента України до процесів усередині країни і до процесу реформування», — додав він.

«Ми вимагаємо в першу чергу припинити цей «міжсобойчик» та «договірняк», який ведеться щодо уряду.Я закликаю народних депутатів не голосувати за цей уряд у таких умовах, які пропонують». За словами голови ОДА, українцям пропонують уряд, який наперед буде «недієздатним і корумпованим, який буде служити олігархам, а не народу України». Саакашвілі пригрозив Порошенку, що в разі відсутності змін команда грузинських реформаторів просто піде з України, аби «не чекати нескінченно і не годуватися пустопорожніми обіцянками».

А тим часом, поки Саакашвілі налаштовується пакувати валізи, Блок Порошенка продовжує збирати зручну для себе більшість. Учора до складу БПП увійшло ще четверо народних депутатів — колишні «свободівці» Юрій Бублик та Сергій Рудик, екс-член групи «Воля народу» Андрій Немировський, а також позафракційний Сергій Міщенко. Таким чином, на сьогодні фракція БПП налічує вже 145 депутатів. Разом із «Народним фронтом», який має в парламенті 81 «багнет», Блок Порошенка досяг мінімальної кількості голосів, котра необхідна для створення коаліції. Лишилося дати їй старт, а як уже відбуватиметься її політ, залежатиме від якостей узятих на борт «пілотів». Утiм учорашнiй парламентський день не дав результату. По обiдi представники БПП повiдомили, що переговiрники не встигають погодити всi позицiї щодо нового Кабмiну, вiдтак голосування вiдкладаються.