Як сусід сусіду

04.06.2015
Як сусід сусіду

Мешканці сіл Яснозір’я та Мошни — проти будівництва птахофабрики. (автора.)

На Черкащині почали розв’язувати вузол у конфлікті між селянами з Яснозір’я та Мошни, котрі нещодавно у відчаї перекривали трасу на знак протесту проти забудови околиць цих сіл пташниками, про що «УМ» уже розповідала.

Цього разу жителі цих населених пунктів зустрілися з головами облдержадміністрації та обласної ради і з представниками підприємства ДП «Нова перемога», котре і планує звести ті самі курятники.

Люди з Яснозір’я та Мошен, які вже півроку оббивають пороги різних інстанцій, відстоюючи своє законне право дихати чистим повітрям, виказували свій сумнів стосовно законності розпочатих робіт, вони кажуть, що зверталися до інвестора, аби з’ясувати екологічні ризики майбутнього курячого виробництва на їхніх землях, але, наголошують, виразної і чіткої відповіді досі не одержали.

Обурює народ і те, що у місцевих громад ніхто не питав згоди на таке сусідство.

«Влада зацікавлена, щоб у регіоні запрацювало потужне підприємство, яке дасть нові робочі місця й наповнюватиме бюджет податками. Водночас усе це не повинно жодним чином бути на шкоду громадам — важливо, щоб інвестор працював у рамках законів України», — звернувся до людей голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко.

Він пообіцяв селянам діяти винятково в межах своїх службових повноважень, на основі Конституції та чинного законодавства України, та наголосив, що принципово відмовляється від адміністративного тиску як на підприємство «Миронівський хлібопродукт», так і на жителів району.

«Я також уболіваю за те, щоб в області розвивалася інфраструктура населених пунктів, щоб були створені нові робочі місця, а люди мали зарплату», — почала свiй виступ і голова Черкаської облради Валентина Коваленко, котра у минулi вихіднi особисто їздила в Яснозір’я на загальні збори села і розмовляла з тамтешніми жителями, аби на місці з’ясувати конфліктну та резонансну ситуацію.

Але, підкреслила пані Валентина, виникає слушне запитання про те, чому людям досі не надали жодних експертиз, жодних висновків, необхідних документів. Тоді б ситуація виглядала зовсім по-іншому.

«З громадами сьогодні треба рахуватися. Якщо інвестор може запропонувати серйозні підтверджуючі документи, які повністю розвіють сумніви, то люди повернуться до діалогу», — переконана голова обласної ради.

Тому, закликає вона, необхідно якнайшвидше провести з селянами предметну, аргументовану розмову. Інакше заспокоїти людей не вдасться.

Загалом пошук компромісу тривав три години. Віце-президент ПАТ «Миронівський хлібопродукт» Максим Писарєв, який був присутній на зібранні, заявив, що підприємство «готове до діалогу та вирішення питань шляхом конструктивних перемовин».

Він також запросив жителів цих двох сіл відвідати підприємство і на власні очі побачити виробництво та поспілкуватися з фахівцями, а представникам ініціативної групи селян поїхати та побачити такі ж підприємства в Європі.

«Ми пропонуємо підписати меморандум, в якому зафіксуємо таке: інвестор будує перші чотири об’єкти, а потім зупиняється та проводить незалежний аудит із залученням іноземних спеціалістів», — наголошує пан Писарєв.

Він каже, що результати такого аудиту будуть оприлюднені і якщо запитань та відхилень не буде, то будівництво пташників продовжать. Якщо ж знайдуться порушення, то будову зупинять.

«Я почув обидві сторони. Уся проблема у браку достовірної інформації про нові потужності підприємства або небажанні її сприймати. Звідси й усілякі міфи. Однак треба знайти компроміс і почути один одного. Пропозицію інвестора щодо підписання меморандуму вважаю слушною», — підсумовує народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко, який теж брав участь у цій зустрічі.

  • І хліб, і до хліба

    Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>

  • Японський трактор у лізинг

    Як свідчить моніторинг ринку останніх років, найбільшою популярністю в українських аграріїв сьогодні користується техніка виробництва США. І рiч не тільки в тому, що засновника всесвітньо відомої компанії «Джон Дір» наші фермери сприймають як свого рідного інженера-емігранта Івана Козу. Американська техніка справді добре зарекомендувала себе в полях України. >>

  • Аграрна арифметика

    Міністерство аграрної політики і продовольства України сформулювало ключові напрями, за якими найближчим часом відбуватиметься реформування галузі. Комплексний стратегічний план, в основу якого їх і покладено, отримав назву «3+5». >>

  • Наша риба впіймала шхуну

    Апеляційний суд Одеси минулого тижня виніс остаточне рішення про конфіскацію на користь нашої держави турецької рибопромислової шхуни ZOR та близько п’ятнадцяти кілометрів сіток — знаряддя лову. Шхуна назавжди залишається в Україні. >>

  • Росіяни хочуть солі?..

    Росспоживнагляд дозволив українському державному підприємству «Артемсіль» відновити постачання солі до Росії. Очікується, що підприємство постачатиме до Росії 170 тисяч тонн солі щороку. Росспоживнагляд повідомив Федеральну митну службу про допуск продукції з 10 травня. >>