«Серце стукає тривожно...»

27.02.2014
«Серце стукає тривожно...»

Біль, який неможливо терпіти, — один із перших і основних симптомів інфаркту міокарда. (з сайта med03.org.)

Серцево–судинні захворювання — на першому місці серед причин смертності в усьому світі. А діагноз «інфаркт міокарда» звучить, як вирок. Однак лікарі стверджують: у більшості випадків хворого з гострим серцевим нападом можна врятувати від фатальних наслідків, якщо вчасно надати необхідну медичну допомогу. Однак багато залежить і від самого пацієнта. Тож кожному важливо знати, як уникнути загрози і що змінити у власному способі життя, аби не спіткало лихо.

Коли нітрогліцерин не діє...

За словами лікаря–кардіолога, кандидата медичних наук Ірини Славинської, про загрозу інфаркту міокарда у багатьох випадках попереджає стан, що його лікарі називають «передінфаркт». Якщо його вчасно завважити і пролікувати — важких наслідків можна уникнути. Але як розпізнати цей стан?

— Про те, що наближається гостра серцева криза, тобто інфаркт, попере­джати може напад стенокардії (раптовий біль у грудях), — розповідає Ірина Дмитрівна. — Особливо має насторожити, якщо раніше таких нападів не було. А якщо були, то цього разу вони значно інтенсивніші, триваліші. Нітро­гліцерин (рятівник від серцевої кризи) або перестає діяти взагалі, або ефект від цього препарату різко зменшується. Змінюється локалізація болю (хоча зазвичай напади стенокардії у хворого мають стабільний характер).

Стривожити має і поява так званої стенокардії спокою (цей стан виникає вночі або рано–вранці, коли людина практично не рухається), особливо якщо раніше у хворого мала місце лише стенокардія напруження (напад болю під час інтенсивного фізичного навантаження).

Ірина Славинська каже, що симптомами передінфаркту можуть бути часта втомлюваність, слабкість, відчуття тривоги. Але зазвичай у людини такі симптоми рідко викликають підозри, бо пере­втома і кепський настрій не дивина для багатьох. І якщо при цьому людину ніколи раніше не турбували сердечні недуги, то на такі «незначні» проблеми, як безсилля чи сум, вона навряд чи зверне увагу.

Хвилі болю і неспокій

Але симптом, який точно не вдасться проігнорувати, — це біль. Він один із найбільш промовистих передвісників інфаркту міокарда. Як правило, біль такий інтенсивний, що його не сила терпіти. Цим він відрізняється від звичайного нападу стенокардії. Найчастіше біль при інфаркті має стискуючий характер. Рідше — пекучий, ріжучий, як відчуття поколювання. У більшості випадків цей біль локалізується за грудиною, в області серця. Іноді він з’являється у лівій руці чи лівому плечі, а потім поширюється на область груднини і серця.

Як зауважує кардіолог, біль при інфаркті має хвилеподібний характер: то посилюється, то стає слабшим. Він може тривати кілька годин, іноді — навіть добу і більше. «Характерна особливість болю при інфаркті міокарда — його емоційне забарвлення, — пояснює лікар. — У деяких хворих з’являється відчуття страху смерті. Людина в такому стані збуджена, неспокійна. Намагаючись зменшити біль, метушиться по кімнаті, кричить. Потім настає різка слабкість».

Знеболювальні, аспірин і «золотий» час

Але бувають випадки, коли інфаркт підкрадається тихо, без болю. Тому хворий може не підозрювати про небезпеку, що насувається. Майже третина нападів відбувається саме так.

— При «німому» інфаркті людина справді не відчуває больового дискомфорту. Настає слабкість, на шкірі виступає холодний піт. Але оскільки біль не докучає, хворий рідко здогадується, що загроза близько. І може «переносити» інфаркт на ногах. Захворювання виявляють випадково — під час ЕКГ–дослідження, яке лікар призначає задля профілактики. На серці після інфаркту залишається рубець.

Як правильно поводити себе при небезпечних симптомах? «Найперше — негайно викликати «швидку допомогу». Що раніше людина звернеться по допомогу, то вищі шанси на те, що інфаркту вдасться уникнути, — каже Ірина Дмитрівна. — До приїзду лікаря хворий має дотримуватися постільного режиму. Нітрогліцерин під язик потрібно класти через кожні 5 хвилин. Варто також випити аспірин, якщо до цього препарату у хворого немає протипоказань (скажімо, виразки шлунка). Стануть у нагоді знеболювальні засоби, які мають бути у кожній домашній аптечці (аналгін, спазган, баралгін).

Найважливішим при інфаркті є час. Дорога кожна хвилина. Лікарі говорять про так зване «терапевтичне вікно», яке триває 6–12 годин після появи болю. У цей період, завдяки лікуванню, зокрема тромболітичними препаратами, можна практично повністю відновити уражену ділянку серцевого м’яза.

І найголовніше — як попередити це загрозливе захворювання? Лікарі одностайні: варто насамперед усунути фактори ризику, які сприяють розвитку інфаркту. Слід вести активніший спосіб життя, займатися спортом (у розумних, допустимих для кожного межах), контролювати вагу тіла, відмовитися від шкідливих звичок. Якщо маєте підвищений артеріальний тиск — порадьтеся з лікарем, як його стабілізувати. Як медикаментозну профілактику Ірина Славинська радить аспірин — цей препарат здатен попереджати утворення тромбів. Аспірин недовго циркулює у крові, але його ефект тривалий, бо призводить до незворотних змін у тромбоцитах. Тому зазвичай достатньо приймати його один раз на добу. Але дозу ліків неодмінно має підібрати лікар.

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Фактори, які пришвидшують розвиток інфаркту міокарда:

Спадковість. Якщо хоча б у одного з ваших рідних (батьків, дідуся, бабусі) є захворювання серця, то ваш ризик захворіти на інфаркт зростає. Особливо, якщо у родичів хвороба почалася до 55 років.

Підвищений рівень холестерину в крові. Час від часу перевіряйте цей показник, зменшуйте кількість тваринних жирів у раціоні.

Куріння. Не можна ігнорувати цю шкідливу звичку, яка дуже часто призводить до хвороб серця, в тому числі — інфаркту. Намагайтеся її позбутися.

Надмірна вага, малорухливий спосіб життя. Лікарі радять якомога більше рухатися: гуляти, влаштовувати пробіжки. Щодо ваги, то найкраще для здоров’я, коли вона відповідає показнику — зріст у сантиметрах мінус сто.

Підвищений артеріальний тиск. Показник понад 140/90 мм рт.ст. має стати приводом для консультації з лікарем.

Цукровий діабет. Контролюйте рівень глюкози у крові, дотримуйтеся спеціальної дієти.

Ішемічна хвороба серця, атеросклероз. Дотримуйтеся лікувальних заходів, які призначає лікар.

 

ФАКТ

Як свідчить «медична статистика», чоловіки хворіють на інфаркт міокарда частіше, ніж жінки. Сильна стать стикається з цією проблемою у віці від 40 до 60 років. У жінок такі проблеми з серцем починаються найчастіше після 50 років.