Як студенти Казань брали

19.07.2013

Здається, великий спорт уже давно вийшов за рамки суто ігрового, змагального дійства. Хоча, можливо, він ніколи й не перебував у цій площині. Зрештою, на здобутки спортсменів усе частіше дивляться через політичну призму, а їх самих сприймають вже не інакше, як дипломатів у тренувальних костюмах. Зайвим тому підтвердженням стала XXVII Універсіада, яка позавчора завершилася в Казані. Відмашку на її старті давав президент Росії — Володимир Путін, а на закритті студентських Ігор головною дійовою особою був прем’єр–міністр країни–господарки Дмитро Медвєдєв.

«Універсіада в Казані стала гідним прологом до Олімпійських ігор, які відбудуться в Сочі. Це будуть ще серйозніші випробування для спортсменів і для тренерів, і, скажемо відверто, — для нашої країни», — відзначив російський прем’єр під час яскравої двогодинної феєрії–вистави, якою завершилися 12–денні студентські Ігри.

Здається, для росіян було принциповим не тільки вдало провести Універсіаду, а й виграти якомога більше медалей. Власне, вдалося їм і те, й інше. У питаннях організації наші північно–східні сусіди здивували багатьох. «Уразили масштаби побаченого, — каже в коментарі «УМ» чемпіонка Універсіади в естафеті 4 по 100 м Наталя Погребняк. — Мені є з чим порівнювати й можу сказати, що росіяни організували все на високому рівні».

Не менш продуктивно попрацювали господарі й на спортивній ниві, з величезним відривом здобувши перше місце в медальному заліку й встановивши при цьому абсолютний рекорд як за загальною кількістю виграних нагород, так і окремо «золота». Прикметно, що росіяни сходили на п’єдестал пошани практично в кожній змагальній дисципліні, яких загалом було 351. Зрештою, новий рекорд Універсіад російського авторства виглядає так: 155 золотих, 75 срібних та 62 бронзові медалі. У сумі — 292. «Вочевидь росіяни краще за інших підготовилися до домашніх стартів», — пояснює господарську гегемонію Погребняк.

За словами Наталки, для українських спортсменів, які виступали в Казані, важливо було показати хороший результат. І хоча протистояти росіянам, яких вразила «золота лихоманка», було неможливо, українським студентам вдалося виграти рекордну кількість нагород. За сумою «золота» найкращою все ще залишається Універсіада 2007 року в Бангкоку, де наші співвітчизники 28 разів сходили на найвищу сходинку п’єдесталу, проте загальна кількість дорогоцінного металу, виграна в Казані, є найбільшою в порівнянні з попередніми роками. У підсумку, українські студенти здобули 77 медалей: 12 золотих, 29 срібних та 36 бронзових, що дозволило їм розділити з китайцями третє місце загального заліку. Натомість у «золотому» рейтингу наша збірна не змогла втриматися на п’ятій сходинці й у передостанній день пропустила поперед себе білорусів, які зібрали 13 золотих «проб».

Загалом, упродовж трьох останніх днів Універсіади наші співвітчизники лише одного разу піднімалися на п’єдестал за «золотом» — Олена Костевич виграла змагання у стрільбі з малокаліберного пістолета з дистанції 25 м. Декому може видатися дивним той факт, що триразова призерка олімпіад Костевич, яка, до речі, навчається в Чернігівському педагогічному університеті, поїхала на студентські Ігри. Проте, як сказала «УМ» Наталя Погребняк, в активі якої також є не одна нагорода чемпіонатів світу та Європи, Універсіада — це та ж Олімпіада, тільки серед студентів; та й іще одна відзнака буде не зайвою. Відзначимо, що в Казані Україну репрезентували близько 370 студентів із 103 вишів країни.

Наступна літня Універсіада відбудеться за два роки в корейському місті Кванджу.