Наталя Лупу: Іноді відчуваю в собі вовчицю

07.03.2013
Наталя Лупу: Іноді відчуваю в собі вовчицю

Наталка з нагородами. Фото Sportbuk.com.

Показавши найкращий час сезону на 800–метрівці, легкоатлетка з Буковини Наталя Лупу минулими вихідними виграла чемпіонат Європи під дахом, що проходив у шведському Гетеборзі. Фінішний спурт, який 25–річна спортсменка вважає своєю «фішкою», допоміг Лупу випередити кількох фавориток, у тому числі й переможницю попереднього єврофоруму британку Мідоуз.

Повернувшись на Батьківщину, весела й привітна новоспечена чемпіонка розповіла «Україні молодій» про наслідки скандальних перестановок у Федерації, тактичну боротьбу, яку зазвичай влаштовують опонентки на дистанції, «невагомі» шиповки та музей знаменитостей рідного села. А Наталка — землячка Ротару й Сандулеси.

 

«Я завжди боялася попереднього керівництва Федерації»

— Наталю, на першості Європи в Гетеборзі ваша медаль стала однією з чотирьох, які здобули спортсмени України. Це вдвічі більше, ніж на попередньо­му ЧЄ. Як ви вважаєте, ці успіхи «під дахом» є наслідком змін і серйозних перестановок, що відбулися у національній Федерації легкої атлетики?

— Перш за все, мені дуже сподобалася атмосфера, яка панувала у збірній на цьому чемпіонаті Європи. Упродовж усього турніру поруч iз нами було керівництво Федерації. Вони весь час спілкувалися з нами, підтримували, цікавилися нашими справами. У них завжди був хороший настрій, і ми почувалися легко й невимушено.

— Натомість попередній президент ФЛАУ Валерій Борзов, здається, був суворим керівником...

— Я завжди боялася того керівництва. Щось не те скажеш або просто пожартуєш, а це я люблю, — і ти ризикуєш натрапити на неприємності. Зізнаюся, я боялася щось запитувати і навіть підходити до пана Борзова. Страшно було. Очевидно, не було контакту з людиною.

— Саме тому ви відзначалися активною позицією в питанні зміни президента Федерації?

— Якщо просили підписати якісь папери — я не відмовляла. Я дійсно хотіла змін — аби у Федерацію прийшли нові люди, щось змінили. Перш за все, хотілося нормального ставлення до спортсменів. Адже, бувало, поїдеш на якісь змагання, покажеш там поганий результат — і отримаєш «по голові». Було страшно. Зробиш щось не так — могли й накричати. І мені це дуже не подобалося.

«Ніхто не повинен втручається у тренувальний процес»

— Нове керівництво Федерації реорганізувало структуру тренерського штабу. Тепер замість однієї посади головного тренера з’явилися куратори різних легкоатлетичних профілів. Це якось вплинуло на ваш підготовчий процес?

— Власне, в процесі моєї підготовки все залишилося по–старому. Зі мною працює мій особистий наставник, і ніхто не втручається в тренувальний процес. На моє переконання, так і має бути.

— Складання календаря змагань — також прерогатива тренера і його підопічної?

— Так, тільки з ним ми вирішуємо, де й коли змагатися.

— Чи держава розставляє в ньому свої пріоритети?

— Ні, але кожен атлет знає, що є змагання — чемпіонат світу, чемпіонат Європи, Олімпіада, командний ЧЄ, де він обов’язково має виступити. Адже, якщо тебе не буде на цих турнірах, — твоє ім’я залишиться не відомим світу.

— Здається, в цьому переліку особливе місце має «Діамантова ліга».

— Так, щоб заявитися на ці комерційні змагання, я повинна гідно виступати на першостях світу і Європи. Якщо там буде результат, мій менеджер зможе заявити мене на цей турнір.

«800 м — це тактична дисципліна»

— У фіналі ЧЄ в Гетеборзі ви більшу частину дистанції перебували ніби в засідці й лише на фініші вийшли з тіні суперниць. Це «фішка» вашого бігу?

— Біг на 800 м — це тактична дисципліна, по–іншому навіть не знаю, як її охарактеризувати. Можна бути фізично сильнішим за всіх, але програти забіг через тактичну помилку. Особисто я віддаю перевагу бігу в кінці групи, а вже на фініші роблю прискорення. Коли перебуваєш позаду — тебе ніхто не штовхає, а ти, в свою чергу, не витрачаєш додаткові сили на штовхання й повністю мобілізуєшся для фінішного спурту.

— Щось допомагає поліпшувати тактичні навички?

— Якщо на трибунах присутній тренер, ситуація значно спрощується. У потрібний момент він кричить: «Давай, вибігай!» Хоча, зрештою, аби виграти 800 метрів, великим «шахістом» бути не потрібно. Заздалегідь розробляти якісь комбінації тут не виходить — усе залежить від характеру забігу, його швидкості. Буває, розробив якусь стратегію — а потрапив у «коробочку» й реалізувати задумане не зміг. Тому й краще бігти в кінці.

— Біг на середні дистанції, а особливо тренування — доволі монотонна справа. Здається, ігровикам простіше: забили гол — уже радість. А що вам приносить задоволення під час виснажливої повсякденної роботи на стадіоні?

— Радію від того, що виконала визначений обсяг роботи. Для мене цікаво, чи пробіжу я дистанцію за встановлений час, чи ні.

— Школярів, які на уроках фізкультури бігають крос, часто виводить із ладу біль у боку. Як професіонал, дайте пораду, як уникнути цієї неприємності?

— Головне в цьому питанні — тренування. Якщо постійно працюєш — нічого не болить ні в правому, ні в лівому боку, ні в голові.

«Свої шиповки віддам до музею»

— Існує думка, що Західна Україна — суцільна україномовна територія. Ви «західнячка», проте спілкуєтеся російською...

— У нашому селі, яке розташовується в 30 км від кордону, всі розмовляли молдавською — і вдома, і в школі. Це моя рідна мова. Натомість російська стала моєю другою мовою спілкування. На жаль, українську я знаю не дуже добре.

— У 12–річному віці ви залишили домівку в буковинському селі й переїхали до Києва у спортшколу. Як проходила акліматизація до мегаполісу?

— Я люблю свій край, своє село. Після того, як там погостюєш, повертатися до Києва не хочеться. Але до столиці я вже звикла. Тут мешкає мій наставник, тут я тренуюсь. Загалом у Києві я прожила вже більше часу, ніж у Маршинцях. Проте мені добре в кожному з цих місць. Просто в столиці є хороші умови для тренування, є манеж і стадіон, а це для нашої країни рідкість.

— Відомо, що у вашому селі народилися Софія Ротару та Лілія Сандулеса. Можливо, варто створити клуб знаменитих уродженців Маршинців?

— Власне, в селі є музей місцевих знаменитостей.

— Цікаво, що ви там залишили на пам’ять про себе?

— Поки що там висять лише фотографії, на яких, скажімо так, «ми в роботі» (посміхається). Я про це ще не думала, але якщо в музеї погодяться — можу віддати їм свої шиповки.

«Перемагають не шиповки, а бігун»

— Про спортивне взуття. Чи для вас принципово зберігати ти одягати на відповідальні старти фартову пару шиповок?

— Таких забобонів у мене немає. Яка різниця, що одягати? Зрештою, не шиповки ж перемагають, а спортсмен. Я вважаю, якщо ти готовий — біжи і вигравай. А якщо з цього приводу морочитися, то взагалі буде важко жити.

— А взагалі, якусь цінність ваші шиповки становлять?

— Вони дуже легкі. Прогрес не стоїть на місці — навіть за останні три роки відчувається суттєве «полегшення». Порівняно зі спринтерським взуттям наші — майже невагомі. Під час бігу складається відчуття, що ти босоніж.

— Жінки завжди намагаються гарно виглядати і часом виходять у легкоатлетичний сектор із прикрасами. Як впливають на біг зайві грами дорогоцінного металу на шиї та руках?

— Насправді все залежить від звичок спортсмена. Я все знімаю, тому що воно мені заважає, а деякі одягають побільше, тому що їм так подобатися. Я залишаю тільки хрестика. Але від зайвого ланцюжка нічого не зміниться. Просто ти будеш більш або менш красивий.

— Ваша суперниця, британка Мідоуз, яка захищала чемпіонський титул у Гетеборзі, бігла в окулярах. Яка їх функція на змаганнях у приміщенні?

— Я й не знаю. Думаю, такий у неї імідж. Скільки часу я її пам’ятаю, Мідоуз постійно виходить на старт в окулярах.

— Останнім часом в українській легкій атлетиці саме на 800 метрах спостерігається найбільша конкуренція. Напевно, це й стало запорукою вашого успіху на ЧЄ?

— Конкуренція на внутрішній арені дуже важлива. Вона додає впевненості на міжнародних стартах. Але що саме дозволяє бути першою «на Європі» — не знаю. Можливо, я більше тренуюся, а можливо, й менше (сміється).

— Може бути й так?

— Відпочинок ще нікому не заважав.

— Помічено, що після заміжжя або народження дитини жінки часто поліпшують свої спортивні результати. Ви відчули такий зв’язок?

— Не помітила. У будь–якому разі, мене любили до заміжжя, люблять і після нього.

До речі, коли я виграла «срібло» на чемпіонаті світу–2012 в приміщенні, була незаміжньою.

— Що для вас важливіше — планетарне «срібло» чи континентальне «золото»?

— Хороші обидва варіанти.

— Ви — Лупу, «лупул» по–румунському й молдавському — вовк. Чи відчуваєте в собі іноді вовчицю?

— Усе залежить від обставин. Узагалі–то я хороша (сміється). Але бувають такі моменти, коли вона, вовчиця, дає про себе знати. Особливо на доріжці. Не кажу про якусь штовханину з суперницями. Буває, виграєш забіг — і не розумієш, як це вдалося.

 

ДОСЬЄ «УМ»

Лупу Наталія Олексіївна

Майстер спорту міжнародного класу з легкої атлетики (спеціалізація — біг на 800 м).

Народилася 4 листопада 1987 р. в селі Маршинці Новоселицького району Чернівецької області.

Чемпіонка Європи–2013, срібна призерка ЧС–2012 у приміщеннях. Переможниця командного чемпіонату Європи 2010 р. Багаторазова чемпіонка України.

Учасниця Олімпіади–2012 в Лондоні.

Представляє спортивні товариства «Колос» і «Динамо».

Перший тренер — Володимир Степанов. Тренер — Анатолій Якимчук.

Навчається в магістратурі Тернопільського національного економічного університету.

Зріст — 172 см, вага — 60 кг.

Заміжня.