1993. Своє військо, свій футбол, свої аферисти, концерти й бандити

06.07.2011
1993. Своє військо, свій футбол, свої аферисти, концерти й бандити

Зимова присяга вояка Національної гвардії: було ВВ — стало НГ.

Із самого початку року: присяга Національної гвардії на вірність українському народу. Фото на першій сторінці «УМ»: літери «НГ» на погоні вояка, перероблені лезом із літер «ВВ» — «Внутрішні війська СРСР», якими доти була наша Нацгвардія — перша збройна сила незалежної України.

* * *

Упродовж 1992 року кореспонденти «УМ» чотири рази виїжджали у Придністров’я — а це, вважай, через дорогу з Одеською і Вінницькою областями, щоб писати розгорнуті репортажі зі справжньої громадянської війни, що спалахнула в Молдові. Позаштатний фотокор Олександр Глядєлов, який перебував у Дубоссарах разом із кореспондентом «України молодої» Дмитром Мосієнком, був поранений у ногу.

* * *

Перший тур чемпіонату незалежної України з футболу. Перша декада березня.

«На диво мало — близько п’ятисот чоловік — спостерігало за матчем у Києві («Динамо» — «Металіст» — 2:1). Як пожартував коментатор Сергій Дерепа, міліції, напевно, було більше, ніж глядачів. Прикро...»

* * *

Новий гетьман України В’ячеслав Чорновіл у Переяславі–Хмельницькому скасував ганебну угоду про союз із Росією. Цитата: «Козаки відреклися від старої присяги і присягли на вірність Україні. В честь події стрелили з гармат».

Пізніше того ж року зайнятого Чорновола переобрали на Володимира Муляву.

* * *

Скандальний матеріал Алли Єрьоменко: розслідування «Український резидент виходить на зв’язок» — про створення незалежної СБУ та державні таємниці України в кишенях російської контррозвідки, яку очолив недавній шеф КДБ України Микола Голушко.

* * *

Церковний розкол. Власкор «УМ» на Житомирщині Володимир Чопенко від імені газети всіляко боровся проти спроб самостійності митрополита УПЦ Філарета. Після кількох матеріалів проти розколу і проти Філарета вийшло інтерв’ю з новим предстоятелем УПЦ, митрополитом Київським і всія України Володимиром (Сабоданом), який протиставляв себе Філарету. А заодно — зізнався, що свого часу писав і світську, й духовну поезію під псевдонімом Дмитровський, «друкувався на Заході і у вітчизняній періодиці».

* * *

Спецкор «УМ» Михайло Дорошенко — на Олімпіаді в Барселоні, де Україна бере участь у складі Об’єднаної команди СНД.

«Телефонний зв’язок здійснено при сприянні акціонерного страхового товариства «ОМЕТА–інстер».

* * *

До Дня незалежності — концерт під назвою «Україна молода» в Жовтневому палаці, організований «УМ» та «Рок–академією» Тараса Петриненка. Серед учасників — Петриненко й Горобець, групи «Скрябін», «Соколи», «Ю–Джі», Ірина Білик, Миколайчук, Сказіна, Тищенко та ін.

* * *

«Розіграш» — стаття Олега Єльцова про афери споживчого товариства «Меркурій» Семена Юфи (базар на Республіканському стадіоні), фальшивий розіграш двох «Вольво» на річницю фірми; контроль мафіозі Авдишева над ринком тощо.

Завідувач відділу криміналу «УМ» за свої публікації отримав премію МВС — 10 000 купонів. А Семен Юфа від імені «Меркурія» висунув претензію на відшкодування фірмі збитків у розмірі 10 млн. крб. «УМ» не пішла на підкуп із боку Юфи й продовжила серію викривальних матеріалів. Зокрема, про затримання на стадіоні 117 бандитів, серед яких — багато працівників «Меркурія».

* * *

На студентській розгортці «Студія «С» друкується з продовженням твір нинішнього нардепа В’ячеслава Кириленка (псевдо — Станіслав Тендіта): «приколістична повість «П’ятикурсник Супер–Ганс».

Також на «Літературній толоці» вийшло ще одне оповідання Тендіти на подібну тематику — під назвою «Гольстен Бір».

Цитата: «Ці потаємні шляхи міста остаточно відчужують мене від самого себе, і я стаю підданим підкреслено безжурного каналізаційного люку».

 • Анатолiй Александров: Чорнобиль приголомшив мене

  У серпнi 1929 року Київська єдина трудова школа №79 готувалася до нового навчального року. Викладачi юрмилися бiля учительської, весело розглядаючи один одного. То була щаслива серпнева пора, коли тривала вiдпустка налила тiло мiцнiстю та здоров’ям, коли буденна рiч, до якої в серединi року поставишся цiлком серйозно, тепер здатна викликати веселий, нiчим, до речi, не обумовлений смiх. >>

 • Атомний феномен забуття

  Трагедія на Чорнобильській станції сталась у ніч iз 25 на 26 квітня 1986 року. У результаті радіоактивними елементами було забруднено 150 тисяч квадратних кілометрів територій, постраждало близько п’яти мільйонів людей... >>

 • Трофеї Кобзаря

  Великий поет Тарас Григорович Шевченко завжди був на боці знедолених. Співчуття до них, нетерпимість до насильства, жорстокості, несправедливості, приниження людської гідності було властивістю його душі. У цьому плані показовим є і ставлення Кобзаря до «братів наших менших». >>

 • Жіночі обличчя Майдану

  Із перших днів Революції гідності жінки поводилися не менш активно, аніж чоловіки: готували на польовій кухні; допомагали пораненим; носили дрова, шини та бруківку; патрулювали райони Києва. Під час протестів жінки ставали на лінію вогню і пліч-о-опліч iз чоловіками виборювали свободу та можливість жити в європейській демократичній країні. >>

 • Незламний спротив

  «Майдан по-звірячому зачистили. Десятки поранених. Десятки затриманих. Такого Україна ще не бачила», — так о п’ятій ранку депутат Андрій Шевченко повідомив про незаконну акцію силовиків проти учасників Євромайдану. >>

 • 94 дні Гідності

  «Зустрічаємось о 22:30 під монументом Незалежності. Вдягайтесь тепло, беріть парасолі, чай, каву, хороший настрій та друзів», — із цього повідомлення журналіста Мустафи Найєма у «Фейсбуці» два роки тому розпочався Євромайдан. Тієї ночі у центрі української столиці зібралося близько тисячі людей, а вже наступного дня подібні акції пройшли чи не в кожному обласному центрі країни. >>