Єдина церква: далі буде

07.10.2009

Як уже писала «УМ», після довготривалої ворожнечі, анафем та взаємних образ 3 жовтня на території Києво–Печерської лаври вперше зустрілися делегації від УПЦ Московського та Київського патріархатів. Їхньою метою було обговорити можливості майбутнього діалогу та зближення. Учора ж представники обох сторін — єпископ Євстратій (Зоря) від УПЦ КП та протоієрей Георгій Коваленко від УПЦ МП — ділилися оцінками історичного контакту та окреслювали плани щодо наступних переговорів.

«У п’ятницю почався новий етап зближення позицій православних церков, — розповідає владика Євстратій. — Раніше церкви перебували в стані конфронтації, але нарешті настала необхідність знайти спільні точки зору. Ми всі знаємо питання, які роз’єднують наші церкви, але потрібно шукати ті, які, навпаки, об’єднують. Та в цій справі не слід покладатися тільки на себе. В першу чергу потрібно сподіватися на Божу поміч. Бо справа примирення ворогів — мила та люба Богові».

«Церкви сподіваються не на діалог заради діалогу, — додає отець Георгій. — Метою зустрічі є об’єднання заради спільної служби Богові».

Представники робочих груп із підготовки діалогу між церквами розповіли, що на п’ятничній зустрічі ще не порушували питання створення Єдиної помісної церкви. Розглядали тільки ті питання, які потрібно вирішувати для початку та підтримки діалогу.

«Потрібно зрозуміти, що немає різниці у сповідуванні віри, що треба долати роз’єднання. Ми всі сини й дочки українського народу і мусимо діяти на його користь, — пояснює єпископ Євстратій. — Вивчивши досвід об’єднання інших церков, ми дізнаємось, у якому напрямку нам потрібно рухатись. І ми знайдемо цей шлях, бо нас підтримує щире бажання людей до утворення єдиної церкви».

Представники обох конфесій погоджуються, що нова церква утворюватиметься на все тих же засадах: богословських, догматичних, канонічних. Завдання переговорних груп — ліквідувати проблему, що полягає в різних тлумаченнях цих засад.

Водночас точно сказати, коли пройде наступний раунд переговорів, неможливо. «Усе відбудеться відповідно до того, як це дозволить Бог, — каже владика Євстратій. — Ми повинні сприйняти й осмислити попередні результати. На мою думку, підготовка наступної зустрічі — справа кількох місяців».

Щодо залучення інших церков до діалогу думки делегатів розділилися. На думку владики Євстратія, поки ще не слід розширювати його рамки із дво– до тристороннього: «Звичайно, УПЦ КП веде діалог з УАПЦ, але на даному етапі в нас достатньо праці на двосторонньому рівні. Тільки після того, як ми дійдемо згоди з УПЦ, можна перейти до тристоронніх зустрічей [за участю УАПЦ]».

А ось на переконання о. Георгія Коваленка, ці діалоги паралельні. Тому перехід до роботи трьома сторонами можливий уже зараз.

Ярополк БРИНИХ
  • Повернення церкви

    До останнього — не вірилося. Не сподівалося, що люди, які десятиліття не ходили до старої церкви, прийдуть до нової. Але сталося. У день першої служби Божої (цьогоріч на Трійцю) в новозбудованій Свято-Покровській церкві в селі Літки, що на Київщині, ледь умістилися всі охочі. А церква велика, ошатна. >>

  • Пристрасті навколо храмів

    На День Конституції їхав у своє рідне село Куликів, аби у тамтешньому храмі на сороковий день віддати належне пам’яті свого родича Василя. По дорозі з Кременця згадував дні нашого спілкування... Водночас не міг позбутися невдоволення, що мушу переступити поріг церкви Московського патріархату. >>

  • Речники кривавого «миру»

    Інцидент 8 травня («УМ» про нього вже писала), коли три найвищі чини УПЦ Московського патріархату«вшанували сидінням» захисників своєї і їхньої Батьківщини (серед яких половина загиблі) — спричинив хвилю шокового здивування і обурення. >>

  • Таємний фронт

    Щодня ми бачимо реальні воєнні дії, які здійснює Росія проти України — обстріли «Градами», артилерійську зачистку мирних населених пунктів. Ми знаємо про «гуманітарну допомогу» з Росії, неспростовні факти постачання Кремлем на Донбас військової техніки та боєприпасів. Як даність уже сприймається інформація про регулярні російські війська на окупованих територіях. >>

  • Скарбниця мощей

    Якби не повість Івана Франка «Борислав сміється», включена до шкільної програми, навряд чи багато пересічних українців дізналися б про невелике місто нафтовиків на Львівщині, де нині мешкає 35 тисяч осіб. Хоча насправді це — особливий населений пункт, єдиний у світі, побудований на промисловому нафтогазовому та озокеритному родовищах із численними джерелами мінеральних і лікувальних вод. >>

  • Після Пасхи — до єднання

    Цього року Великдень відзначали в один день усі християни. А всі православні церкви України, судячи з усього, ще й ідейно «майже разом». Адже Україна стоїть на порозі очікуваного, вимріяного і такого потрібного акту — об’єднання православних церков у єдину помісну Українську церкву. >>