Судний день коаліції

22.08.2008
Судний день коаліції

Чи існує демократична коаліція у ВР після того, як на початку червня із неї вийшли БЮТівець Ігор Рибаков та «самооборонець» Юрій Бут. У цьо­му мають великі сумніви опозиціонери з Партії регіонів. Мовляв, після демаршу двох депутатів коаліція нараховує лише 225 багнетів, а це лише половина депутатського корпусу, а не більшість. Саме тому 105 «регіоналів» звернулися до Конституційного Суду з проханням дати офіційне тлумачення терміну або змісту поняття «коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України» з урахуванням конституційного положення про встановлення мінімального кількісного складу коаліції.

Учора КС розпочав розгляд цього подання. Процес триватиме щонайменше місяць. Принаймні окремі його учасники вважають, що на Жилянській оголосять про своє рішення не раніше середини вересня.

Точку зору «регіоналів» у КС представляють їхні відомі правники — депутати Олександр Лавринович та Олена Лукаш. Від коаліції до КС направлено БЮТівця Андрія Портнова та «нашоукраїнця» Юрія Ключковського. Секретаріат Президента представляє заступник глави СП Марина Ставнійчук.

Пан Лавринович вже потирає руки і каже, що якщо КС прийме рішення на користь «регіоналів», то в парламенті буде створено нову коаліцію. Інший варіант — Президент призначить нові вибори.

Суддя–доповідач у справі Дмитро Лилак учора на пленарному засіданні зазначив, що хоча окремі нюанси «регіонального» подання і взято до розгляду Конституційним Судом, але два місяці тому перша колегія суддів КС відмовила у відкритті конституційного провадження щодо відповідей на запитання, які ставили народні депутати. Мовляв, нардепи питають у КС багато чого, що Феміді непідвідомчо, і, по–суті, хочуть отримати консультацію. Отже, не варто очікувати відповіді на запитання, в яких випадках коаліція депутатських фракцій у ВР припиняє діяльність, чи припиняє свою діяльність коаліція депутатських фракцій у разі зменшення чисельного складу до меншої кількості народних депутатів України, ніж визначено Конституцією тощо.

Так само вважає депутат Андрій Портнов. БЮТівський юрист переконаний, що КС не повинен втручатись у діяльність ВР і не робитиме цього. Мовляв, суб’єктами формування коаліції є винятково депутатські фракції. І вже з першого дня процесу пану Портнову стало зрозуміло, що рішення КС буде не на користь опозиції з ПР.

Натомість політолог Вадим Карасьов вважає, що в питанні існування коаліції чи її відсутності на Жилянській буде прийняте половинчате рішення, яке нічого не вирішить у політичному плані. «Конституційний Суд прийме бездоганне правове рішення, але воно буде розраховане на задоволення всіх політичних сил, як у відомій російській пісні: «і нє то что би да, і нє то чтоби нєт», — зазначив пан Карасьов у коментарі «УМ». — Чому? Тому що на КС лягає велика політична відповідальність, якщо ситуація на владному олімпі сильно зміниться, а, як ми вже не вперше бачимо, КС не хоче втручатися в політичний процес».