Озброєна столиця

21.05.2008
Озброєна столиця

Книжковий ярмарок, організований «Форумом видавців», супроводжуватиме грандіозний вибух літературних і музичних акцій, що закликатимуть до гуманітарного мілітаризму.

Під гаслом «Книга — це зброя» в Київській міській галереї «Лавра», в Музеї Івана Гончара та Музеї книги і друкарства України протягом чотирьох днів відбудеться понад сто акцій, виставок, презентацій, автограф–сесій, літературних читань та концертів за участю вітчизняних та іноземних письменників, художників та музикантів. Добір пропагандистів книжкового озброєння передбачається розмаїтий. Акції та їхні учасники покликані задовольнити будь–які смаки та інтелектуальні забаганки.

Офіційне відкриття фестивалю — 23 травня у галереї «Лавра» — з 17.00 до 18.00 — за участі посадових осіб та дитячого театру Little model. Спеціальним гостем відкриття буде літератор з Ізраїлю Рої Хен. Це відомий ізраїльський письменник і драматург. Як літературний перекладач він випустив три бестселери: Д. Хармс «Я люблю бити людей по морді», В. Шаламов «Колимські оповідання» і Ф. Достоєвський «Бідні люди». Особливі стосунки Хена з російською культурою стали прецедентом, що дістав найширшу увагу ізраїльської преси, коли вроджений ізраїльтянин з родини, що має історію 700–літньої давнини на землі Ізраїлю, став активно пропагувати російську культуру. Кажуть, Рої Хен почав вивчати українську мову і дуже радо прийняв запрошення на фестиваль.

Перед офіційним відкриттям фестивалю — як мистецького аперитиву — теж відбуватимуться заходи. Завтра, 22 травня, на Великій сцені, що розташована на подвір’ї галереї «Лавра», з 18.00 до 22.00 Харківська обласна молодіжна громадська організація «Світло» спільно з фестивалем «Київські лаври» та міжнародним книжковим «Форумом видавців у м. Києві» презентуватимуть нове харківське мистецтво в проекті «Готелі Харкова».

Серед музичних проектів фестивалю — гурт мандрівних дяків «Вертеп» з етно–ф’южном, джазом, фанком та реггей на слова сучасних українських поетів Сергія Жадана та Юрія Андруховича, Павло Гудімов, UpSide 3 та інші. Своєрідною «родзинкою» свята стане юнак, ставлення до творчості якого доволі супереч­ливе та дратівливе. Це парадокс і непорозуміння української естради Василь Васильців. Ідея запросити цього митця виникла в арт–директора книжкового фестивалю Михайла Бриниха:

— Коли в інтернеті тільки з’явилася пісня Василя Ва­сильціва «Дякую, Руслано», багато хто не міг допетрати, чи це вишуканий, філігранний стьоб чи щось інше. Згодом з’ясувалось, що це не стьоб, а таки «щось інше».

Васильців є виразником нової системи мистецьких цінностей, в основі якої лежить непрофесіоналізм, а максимальна авторська щирість. Про його творчість не можна говорити в координатах «добре» чи «погано», — він творить нове сприйняття, новий простір артистичної самореалізації. Це повернення до ідеології наївного мистецтва, яке в українській культурі має свою вельми поважну традицію. Я вже знайшов, як жанрувати творчість Васильціва: турбоестрада.

Завершить фестиваль у неділю ввечері легендарний гурт «Кому Вниz».

Щодо літературних заходів, то їх годі перерахувати. Безкоштовно отримати програму, а також флаєри, за якими можна буде відвідати акції у Музеї книги (територія Києво–Печерської лаври) та в музеї Івана Гончара, охочі зможуть на головному майданчику — в галереї «Лавра» (м. «Арсенальна», вул. Івана Мазепи, 17, колишня вул. Січневого повстання).

Чи стане «Форум видавців у Києві» таким же потужним, масштабним і бажаним святом, яким він є у Львові, поки що невідомо. Президент «Форуму...» Олександра Коваль каже, що це лише проба, своєрідне зондування ґрунту. Але, судячи з запланованої програми, київське книжкове шоу мусить тривати. Тим більше що його підтримали органи міської влади. А інтернет–ресурс www.Auction.ua зголосився надати не лише інформаційну підтримку, а й спеціальні призи учасникам фестивалю.