Мандат на авторитаризм?

22.01.2008

Коаліція демократичних сил іще не визначилася, чи вводити в дію імперативний мандат. Блок Юлії Тимошенко виступає за беззастережне запровадження «імперативки», тоді як фракція «Наша Україна — Народна самооборона» в основному противиться такій ідеї. Вирішальні домовленості мали бути досягнуті вчора на засіданні політради коаліції.

Законопроект про введення імперативного мандату був зареєстрований у Верховній Раді головою фракції Блоку Юлії Тимошенко Іваном Кириленком. Головний парламентський БЮТівець пропонує внести зміни до закону про статус народного депутата, котрі дозволили б достроково припиняти повноваження народного депутата. Цей механізм спрацює, якщо парламентарій буде діяти супроти офіційно прийнятим рішенням фракції. Рішення про дострокове припинення повноважень приймалося б вищим керівним органом партій або блоку партій, за списками яких був обраний незговірливий депутат. Суто механічно це гарантувало б коаліції міцність. Щоправда, є великий перегин у бік, протилежний демократії.

Народний депутат від «НУНС» Ксенія Ляпіна розповіла «УМ», що дискусія триває навколо того, чи подавати до Верховної Ради один спільний проект змін до закону про статус народного депутата, чи окремо по кожному з блоків. Наразі таких блоки є три: імперативний мандат, зняття недоторканності, скасування окремих депутатських пільг.

«Питання в тому, чи подавати разом, чи окремо, — каже Ксенія Ляпіна. — Імперативний мандат — це найболючіша проблема, бо частина нашої фракції не підтримує варіант щодо реалізації імперативного мандата, який був запропонований раніше». Якщо ці ініціативи внесуть одним проектом, то ВР муситиме розглядати їх разом. Якщо кількома — то ВР може проголосувати за один законопроект, а інший лишити на потім. «Що стосується законопроекту про скасування пільг, то ми переконані, що його можна прийняти швидше, — пояснює Ляпіна, — а щодо імперативного мандата, то тут треба більше часу».

Ідея запровадити імперативний мандат витає в політикумі ще відтоді, як у парламенті з’явилися перші перебіжчики. Цей механізм як жоден інший врятував би ВР від перебіжок. Щоправда, ідея узалежнити депутата від політичної сили робить його рабом колективного рішення. Якщо спрацює найжорсткіший варіант, то депутат узагалі втратить право на інакодум­ство. Ця норма вважається недемократичною. Саме тому частина «НУНС» виступає проти імперативного мандата.

«НУНС» і БЮТ розглядали також можливість введення імперативного мандата на короткий час як перехідного механізму. Скажімо, на рік. Але і цей варіант не приймався частиною коаліції. «Вони пропонують: давайте порушимо Конституцію, але вкажемо, що порушувати будемо її тільки до майбутніх виборів. Це все одно що «один раз — не педераст». Порушення Конституції, хай і на якийсь час, неможливе», — обурився в коментарі газеті «Коммєрсант–Україна» нардеп Юрій Кармазін.

Тим часом непогодженість законопроектів може відкласти в часі і голосування за нові кадрові призначення, які пропонує уряд. Нагадаємо, законопроект про Кабмін теж планувалося розглянути у п’ятницю. Розгляд цих питань залежав від учорашнього засідання політ­ради коаліції. На момент здачі цього номера «УМ» засідання ще тривало.