Панічні атаки і страхи психологи виявляють майже у кожної другої постраждалої від війни дитини

19:03, 21.06.2022
Панічні атаки і страхи психологи виявляють майже у кожної   другої постраждалої від війни дитини

На Київщині запрацювала зміна для переміщених із гарячих точок дітей. (Фото Павла ДУБОВОГО)

Стартувала друга зміна у таборі для дітей, що постраждали від війни.  Саме тут у них з’явиться можливість хоча б на 12 днів забути про окупацію, обстріли та звуки сирен. Фахівці допоможуть їм повернутися у справжнє дитинство, яке повинно бути у кожної дитини України. 

 

Табір знаходиться у селі Семиполки Київської області. Його організовують громадські організації  «Штаб» та  «7fields» за підтримки Посольства США в Україні.  До відкриття долучилися мер Броварів Ігор Сапожко, представники Ірпінської міської ради та Калитянської територіальної громади, з яких діти зможуть відпочити у наступних заїздах. 

 

 У другу зміну приїхали 50 дітей віком від 7 до 15 років. Більшість із них мешкали у східних регіонах — Сєвєродонецьку, Бахмуті, Лисичанську, Рубіжному, Харкові, Чернігові та Новій Каховці. Із початком російського вторгнення майже всі ці міста стали гарячими точками на карті України. Тижнями або й місяцями діти з батьками змушені були ховатися в укриттях від обстрілів. Замість дитячих забавок малеча чула «прильоти» ворожої артилерії та ракет, бачила на власні очі, як руйнуються будівлі та, на жаль, гинуть люди. Виїзд із цих міст — це лише перший крок до нового життя без війни.

 

«Ми намагаємося відгородити дітей від війни хоча б на 12 днів і подарувати їм знову дитинство. Для нас важливо, щоб ті діти, які безпосередньо були під впливом війни та отримали психологічні травми, змогли забути про них принаймні на деяких час і знову побули дітьми. За літо табір зможе прийняти всього 300 осіб. Але внутрішньо переміщених дітей зараз в Україні мільйони. Кожна дитина важлива, адже у кожної своя окрема доля. Також ми розуміємо, що наші зусилля в проведенні табору — це крапля в морі на рівні держави. Тому ми готові поділитися досвідом та поширювати його по всій країні», - розповіла виконавча директорка ГО «Штаб» Юлія Гречка.

 

Вся команда табору пройшла тренінг з психологом за ізраїльською методикою, щоб краще розуміти потреби дітей.  

 

«Психологічна робота з дітьми у таборі стоїть фактично на першому місці. Коли ми проводили перші тестування діток, що відпочивали під час першої зміни, були вражені результатами. Майже у кожної другої дитини — панічні атаки, страхи, енурези… Ми хвилювалися, чи справді вдасться щось змінити за такий короткий проміжок часу.

 

Першою психологічною допомогою для них стало занурення в те життя, яке було в них до війни і яке вони втратили. Ми допомогли їм повернути базове відчуття безпеки і знову зрозуміти, що завтра настане. Саме комфортне та безпечне життя у таборі зробило свою справу. Якщо перші тести та результати нас шокували, на середину зміни діти почали розслаблятися, то через тиждень психологи вже говорили, що їхня поміч майже не потрібна, за винятком тих дітей, у кого були проблеми з батьками ще до війни. Тобто сам режим дня, любов дорослих і готовність вислухати роблять свою справу», - зазначила директорка і засновниця табору Оксана Волжина.

 

Щоб відбір дітей до табору був чесним та справедливим, організатори звертаються за допомогою до органів місцевого самоврядування. Ті у свою чергу надають інформацію про зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб та залучають родини, яким така допомога справді потрібна.

 

Інший варіант — батьки можуть самостійно заповнити анкету та надати документи, які підтверджують, що родина має статус ВПО або ж пережила окупацію.

 

«Сьогодні першочергова потреба – оздоровити дітей, зокрема й психологічно. Ми розуміємо, що це непросто організувати одночасно по всій території України. Тому те, що робить табір, надзвичайно важливо. Це і допомога родинам, особливо з окупованих територій, і органам місцевого самоврядування.

 

Наприклад, у Броварах зареєстровано 14 тисяч внутрішньо переміщених осіб, з яких 1300 – це діти. І всім їм треба десь себе подіти, чимось зайняти, десь знайомитися з однолітками. Ми як органи місцевого самоврядування знайдемо можливості, щоб підтримувати такі табори. Бо справді треба докласти максимум зусиль, щоб допомогти дітям забути про війну», - додав мер міста Бровари Ігор Сапожко.

 

Упродовж 12 днів на дітей чекає насичена розважальна програма – діятимуть спортивні, музичні й мовні гуртки, плануються ігри та майстер-класи з антикорупції. Для активного дозвілля на території табору є басейн, мотузковий парк, тенісний корт, поле для мініфутболу, йогасфера та великі вуличні шахи. Також діє майстерня з хендмейду і кінотеатр. 

 

Зараз триває збір коштів на проведення наступних змін. Вартість перебування однієї дитини становить 315 євро. Батьки не платять нічого за дитяче дозвілля та відновлення. Організатори табору залучають для цього кошти меценатів в Україні та за кордоном, а також шукають підтримки серед міжнародних партнерів.

 

Так, Посольство США в Україні взяло на себе фінансування другого та третього заїздів. Перша зміна пройшла за рахунок пожертв від приватних осіб.

 

Фінансову підтримку може надати кожен. Всі, хто стане меценатом та подарує дітям дитинство, отримають листи-подяки та спеціальні відеозвернення.  Детальна інформація про варіанти підтримки табору розміщена на сайті kidscamp.in.ua.

 

Інна ЛИХОВИД

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історію шестирічного Іллі з Маріуполя, який осиротів у перші дні війни.