Смерть останнього гетьмана: греко-католик відспівав православного на католицькому кладовищі

16:10, 27.04.2024
Смерть останнього гетьмана: греко-католик відспівав православного на католицькому кладовищі

Гетьман України Павло Скоропадський. (Архівне фото)

26 квітня 1945 р. у результаті поранення помер останній Гетьман України Павло Скоропадський.

 

За 10 днів до того Скоропадський з донькою Єлизаветою, секретарем Дмитром Грищинським та покоївкою Ганною Шабуніною сіли у потяг на станції Платтлінґ (Баварія, Німеччина).

 

Гетьман мав намір виїхати з території, яка могла опинитись у зоні совєтської окупації. Але стався авіаційний удар. Гетьман поспішив провести Єлизавету та Ганну до бомбосховища. Але там не виявилось місця. Тоді Скоропадський запропонував перечекати перші хвилини у будівлі станції.

 

Одна з бомб союзників відразу ж влучила у неї. Скоропадського та доньку сильно засипало уламками. Поранених відвезли до шпиталю у Даґґендорф – містечко, що розташовано неподалік. Там гетьману стало гірше.

 

За два дні до смерті прийшла звістка, що Даґґендорф може опинитись у совєтській зоні. Єлизавета з Грищинським перевезли помираючого гетьмана до монастирської лікарні містечка Меттен.

 

26 квітня 1945 року Гетьман упокоївся. У цей час у Меттен зайшли американські війська. Секретар гетьмана опинився за лінією фронту, перебуваючи в кількох кілометрах від небіжчика.

 

Єлизавета, ще з незагоєними травмами та постійними запамороченнями, ходила містом і шукала можливість поховати батька. Місце на кладовищі було знайдено. Труну ледь вдалось віднайти за кілька годин до похорону.

 

Католицький священник відмовився ховати православного. Дивом поруч знайшли греко-католицького священника о. Григорія Онуфріва.

 

Останнього Гетьмана України Павла Скоропадського – православного відспівав і передав землі на чужині, на католицькому кладовищі, греко-католицький священник.

 

Неподалік лунали постріли – точились бої. Отець Онуфрів приніс кілька згортків української домотканої тканини, якою застелили труну й закрили ноги, бо й черевиків на похорон гетьмана не могли знайти.

 

Вічна пам’ять Ясновельможному Пану Гетьману Всієї України!

 

Першоджерело

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Останній притулок останнього гетьмана