Ураження колони Patriot 9 березня: командування Повітряних сил має зробити висновки

15:20, 15.03.2024
Ураження колони Patriot 9 березня: командування Повітряних сил має зробити висновки

Справжні машини системи Patriot повинні мати комплект маскування, щоб приховувати свій силует від швидкого розпізнавання. (facebook.com/kpszsu)

Система Patriot є стратегічно важливою найефективнішою  зброєю для боротьби з російською авіацією. У складі батареї -  чотири пускових установки М901, радар управління вогнем та командний пункт, плюс машини забезпечення.

 

9 березня внаслідок ураження російськими окупантами колони зенітно-ракетної батареї Patriot біля міста Покровськ Донецької області на відстані близько 50 км від лінії фронту було знищено дві пускові установки М901 та кілька зенітних ракет MIM-104. Загинуло 9 українських військовослужбовців.

 

Оскільки радар та командний пункт вціліли, боєздатність батареї може бути скоро відновлена, пускові можуть прислати нові, але  замінити кваліфікованих та вмотивованих операторів, деякі з яких дуже успішно пройшли тривале навчання у провідних учбових центрах НАТО, на жаль,  ми вже не зможемо. Щирі співчуття родинам героїв, на рахунку яких кілька російських літаків.

 

Відео з дрону, яке оприлюднив ворог та інформація наших джерел, дозволяють зробити післяопераційний аналіз, щоб унеможливити повторення таких трагедій, які серйозно підривають обороноздатність України.

 

Удар був завданий трьома балістичними ракетами Іскандер під корегування розвідувального дрону SuperCam.

 

Пускові установки  стояли на відкритому місці у колоні і не рухались.

Ніяких засобів маскування на машинах непомітно.

 

Вартість пускової установки М901 - 10 мільйонів доларів, вартість зенітної ракети MIM-104 PAC-3  - 4 мільйони доларів.

 

Які фактори сприяли пошуку зенітно-ракетної системи. та дозволили точно завдати удар?

 

1. Батарея діяла в даному районі кілька тижнів, виконала декілька успішних пусків по російським літакам, регулярно вмикався радар, і ворог міг визначити приблизний район пошуку для своєї космічної, радіоелектронної розвідки та дронів.

 

2. Позиції Patriot не були прикриті зенітно-ракетними системами для захисту від дронів. Враховуючи, що батарея діяла на відстані активних дій ворожих дронів, ризик виявлення був достатньо високим.

 

3. Попередження про виліт дронів та про ракетну атаку були отримані занадто пізно.

 

4.  Батарея отримала наказ на передислокацію, але не встигла його виконати. Замість швидкого та негайного розсередження на максимальній швидкості, пускові установки зібралась у щільну колону і стояли на відкритому місці очікуючи команду на початок руху, утворивши компактну ціль для ураження.

 

Висновки:

 

1. Маневрування батареї та вихід з зони ураження на максимальній швидкості за межі дальності ворожих дронів, окремими машинами, не очікуючи команд та колон має бути визначено як один з пріоритетів бойової підготовки.

 

2. У разі активної бойової роботи та недоцільності на деякий час залишати позиційний район, позиції Patriot має в обов'язковому порядку прикриватись зенітно-ракетними системами малої дальності.

 

3. Засоби РЕБ  у випадку наближення дронів до позиційних районів Patriot мають ставити направлені перешкоди відеосигналу дронів противника, щоб ускладнити спостереження та визначення цілі.

 

4.  В позиційному районі Patriot навколо мають розгортатись макети, які імітують роботу батареї. Такі засоби маскування досі не застосовуються, хоча вартість таких макетів у сотні разів менше вартості однієї пускової. Ворог повинен постійно бачити хибні цілі і витрачати час на їх ідентифікацію та боєкомплект на ураження. Справжні машини системи Patriot повинні мати комплект маскування, щоб приховувати свій силует від швидкого розпізнавання. Командування Повітряних сил макети Patriot не застосовує, хоча це найпотужніша зброя яка потребує максимального захисту.

 

Відповідальність за ураження пускових установок Patriot в повній мірі несе командування Повітряних сил, частково - командування батареї, яке не встигло вивести особовий склад та техніку з-під удару.

 

Стояти у колонах на відкритому місці в зоні дій дронів противника - смертельно небезпечно, прошу військовослужбовців не чекати ніколи команди на рух, а діяти по обстановці, не допускати скупчень, не стояти.

 

Це не перший випадок обстрілів росіянами позицій Patriot, і випадки абсолютно незрозумілого тривалого знаходження на позиціях, запізнення з маневром, трапляються, на жаль, не вперше. Але висновки досі не були зроблені, і тому закономірно, що наслідком відсутності післяопераційного аналізу стала трагедія 9 березня під Покровськом.

 

Війна не пробачає не засвоєних уроків. Сподіваюсь, що нарешті висновки будуть зроблені, і війська отримають точні накази і в тактиці бойового застосування та в забезпеченні роботи ППО нарешті почнуться системні зміни.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українське диво-2022 створено не генералами та політиками