Розлучення. Як запобігти “викраденню дитини”?

14:31, 31.05.2019

Сімейні справи за правовою природою не є складними. Утім, вони надзвичайно життєво складні - через свою емоційність.

 

Тому хочу ще раз повернутися до розмови про позови та судові справи щодо зустрічей з дитиною одного з батьків, що не проживає з нею. Останні десятиріччя у більшості випадків практика така, що окремо проживає батько, хоча зараз ця тенденція змінюється. Отже, як краще вирішувати такі справи?


По-перше, батькам варто поважати дитину і дозволяти їй зустрічатися з ними обома. Адже зазвичай батьків, які легко приймають таке рішення, дуже небагато. Бо надавати можливість зустрічатися заважають емоції.

 

Я не психолог, а юрист. Але бачу в цих справах підсвідоме намагання батьків виказати свій негатив на іншу сторону через дитину. Це буває непомітно для самого себе, але зі сторони це дуже видно. Навіть докори дитині у вигляді фраз: “Ось бачиш, твоя мати чи твій батько”, - містить чітко проговорений негатив на адресу іншого з батьків через дитину.

 

Моя щире прохання до учасників розлучного процесу - помічати це і не використовувати дитину у своїх юридичних війнах. Адже найбільша шкода від цього саме для дитини. Хоча кожна зі сторін, на жаль, думає в цьому випадку лише про себе.

 

По-друге, не варто побоюватися “викрадення дитини” одним з батьків. Адже об'єктивно, нічого не заважає батькові “викрасти свою дитину” просто так. Таке правове поняття відсутнє в правовому інституті практичного права. А що значить “викрадення” в ситуації, коли немає чітко визначеного і прописаного місця проживання дитини?

 

Дитина має право проживати з обома батьками. Якщо один з батьків забере дитину і залишить її жити з собою, то інший потім зможе тільки судитися. Тому, не накручуйте себе. Не створюйте надуманих перешкод для зустрічей, а краще вирішуйте все в правовому полі, де вказано, що кожен з батьків має рівні права на зустрічі з дитиною.По-третє, пам'ятайте, що в Україні судові рішення дуже важко виконують. Особливо - в особистих спорах. Наприклад, є зобов'язання не чинити опору у зустрічах з дитиною і державний виконавець прийде і скаже - я зобов’язую не чинити перешкод.

 

Але державний виконавець не візьме силою дитину, щоб віддати батькові чи матері. Вже на етапі формування спору батьки мають усвідомлювати це і поважати, в першу чергу, дитину. А також домовлятися про все відразу якомога чіткіше.

 

 

 

Сергій Крижов, старший юрист компанії Hillmont Partners, фахівець із сімейного права

 

Читайте також: Розлучення. З чого варто почати?, Розлучення. Найскладніше - почати домовлятися та Розлучення. Закріплюємо право дитини спілкуватися з обома батьками, Розлучення, як знизити градус образи - поради Сергія Крижова тим, хто тільки починає цю непросту справу. 

 • Пішов з життя Анатолій Матвієнко

  Гірко, що Україна втрачає таких синів у важкі часи знецінення державності, у той період, коли вони їй найбільше потрібні. Анатолій Сергійович залишив своє ім’я в новітній українській історії, пам'ять про нього вічно буде з нами. >>

 • Перспективи

  Не всі пройшли жорстку конкуренцію
  Й потрапили врешті на пресконференцію. >>

 • Наш феномен

  Добровольці — це свідома й активна еліта нації, яка без примусу, за велінням серця і совісті, бере на себе відповідальність за вирішення злободенних проблем громади, нації, держави. >>

 • Не на тих ставимо

  Я, дитина війни, маю вже похилий вік, пережив багатьох керівників нашої країни — спочатку СРСР, а потім, з 1991 р., незалежної України >>

 • Биківня є найбільшою братською могилою в Україні, де покоїться цвіт нації

  осі ніхто не знає, скільки десятків тисяч наших співвітчизників лежать у Биківнянському лісі. Биківня, як і Бабин Яр, як Освенцім і Соловки, як Бухенвальд і Катинь - це страшні символи мучеництва невинних жертв тоталітарних терорів. >>

 • Помолимося за упокій закатованих та вбитих

  Цей історичний приклад має моральну складову, яка показує як гріх може зруйнувати душу людини, як із колишнього семінариста, яким був Йосип Сталін, можна стати жорстоким катом та вбивцею мільйонів. >>