Розлучення. Закріплюємо право дитини спілкуватися з обома батьками

13:52, 26.04.2019

В українській практиці після розлучення у 90% випадків дитина залишається проживати з матір'ю. Утім, батько також має право на зустрічі з дитиною. Більш того, сама дитина має право на спілкування з обома батьками. Тому, під час розлучення важливо визначити порядок участі іншого з батьків у вихованні дитини. Зазвичай ми це називаємо зустрічі з дитиною.

 

На жаль дуже часто цей предмет залишається у зоні спору. Адже під час розірвання шлюбу, його не розглядають, бо мати не була проти того, щоб батько зустрічався з дитиною - він або дуже часто це робив, або навпаки дуже мало і це матір влаштовувало. Згодом, коли це стає спором, в українських судах це дуже складно вирішувати. І навіть якщо це вдається, виникають проблеми з виконанням судових рішень.

 

Про це знає вже весь світ, бо Європейський суд з прав людини вже не раз вказував Україні, що рішення українських судів не виконуються. Насамперед, проблеми з виконанням саме у сімейних, психологічно важких справах. Тому поки є мінімальна можливість домовлятися, поки батьки подають і виграють позов, укладають мирову угоду, договір, необхідно прописати порядок визначення зустріч з батьком. 

 

Окрім юридичної складової, в цьому буде і велика психологічна підтримка для кожної зі сторін. Бо ми домовилися. Є санкції, є наслідки.

 

У такому договорі потрібно обумовити конкретні дні (наприклад, кожні вихідні місяця, в такий-то день) для зустрічі. Важливо все прописати чітко, логічно і однозначно, щоб не було двозначних трактувань і можливостей для маніпуляцій: “я давала, а він не прийшов”. В суді, до речі, зазвичай виписують все не настільки ретельно, як можна зробити в договорі.

 

Також важливо не забути про відпустки й канікули, адже кожен з батьків має право на свій час з дитиною. У судовій практиці про це часто забувається. А в договорі можна прописати наприклад канікули - з такої дати до такої - і тоді буде чітко зрозуміло порушені умови договору чи ні, відомі наслідки і способи захисту.

 

 

 


Сергій Крижов, старший юрист компанії Hillmont Partners, фахівець із сімейного права

 

Читайте також: Розлучення. З чого варто почати? та Розлучення. Найскладніше - почати домовлятися - поради Сергія Крижова тим, хто тільки починає цю непросту справу.
 

 • Страшне в Одесі

  Страшне в Одесі. Загинуло 8 людей (за попередніми даними) в готелі Токіо Стар. Згоріли в пожежі >>

 • Ще не вмерла Україна

  Я чую знову і знову, що тому чи іншому моєму співгромадянинові не подобається наш національний гімн. А ви знаєте, що "кумір міліонов" таки поміняє і гімн, і прапор. Поміняє не з великої любові до прапору і гімну, а тому щоб продемонструвати всьму світові, що в Україні немає святинь, немає констант >>

 • Звільнення Безсмертного - це тактика малих поступок агресору

  Звільнення Романа Безсмертного відбулося через подачу ним об’єктивної актуальної ситуації на Донбасі. Вирішальною підставою для відставки, на мою думку, стала його заява про те, що після загибелі поблизу Маріуполя чотирьох морських піхотинців, Україні слід призупинити участь у мінському форматі >>

 • Про війну громадянську і не громадянську

  В Україні не громадянська війна хоча б тому, що в наших ворогів немає ніякого альтернативного образу України. Більше того, вони взагалі не визнають існування українців як окремої нації, вважаючи Україну штучним утворенням, відірваним підступними австро-угро-англо-саксами, поляками, німцями та іншими >>

 • Мудрістю і не пахне

  Без реалізації національної ідеї на основі поезії-вчення Тараса Шевченка повноцінну, самодостатню державу ми не побудуємо, не відбудеться справжнє національне відродження. >>