Розлучення. З чого варто почати?

18:58, 03.04.2019

Коли люди говорять про "розірвання шлюбу", вони мають на увазі вирішення цілого комплексу справ, в яких безпосередньо розірвання - найпростіше і найшвидше. 
 
Адже якщо людина опиняється в ситуації розірвання шлюбу, вона, як правило, не усвідомлює того, що за кожним розлученням ховається також вирішення комплексу питань, як то:
 
1. Встановлення місця проживання дитини. 
2. Участь у її вихованні.
3. Порядок дозволів виїзду за кордон.
4. Виплата аліментів. 
5. Участь в утриманні дитини. 
6. Поділ спільного майна подружжя.
 
Для того, щоб розлучення пройшло з мінімальними втратами - моральними і матеріальними - дуже важливо усвідомити всю структуру питань, бачити всю картинку. Тоді дії в кожному з цих аспектів будуть більш обдуманими та практичними. 
 

 
Хочу деталізувати кожен з аспектів і розповісти, чому саме це важливо. Наприклад, вирішення питання місця проживання дітей. Подружжю, що розриває шлюб, треба одразу  домовитися, з ким залишиться жити дитина. 
 
У понад 90% випадків дитина залишається з матір'ю, але все одно своє рішення з цього приводу бажано юридично закріпити. Адже досить часто трапляється, що наприклад за півроку після розірвання шлюбу сторона з дитиною хоче виїхала за кордон. 
 
Якщо питання офіційно не вирішене, не задокументовано, з ким проживає дитина - це може дати привід для довгих судових спорів. Тому краще  відразу вирішити і чітко записати, з ким живе дитина - навіть вказати, за якою конкретно адресою. А також прописати, що відбувається, коли адреса змінюється.
 
Вирішення питання про місце проживання дитини тягне за собою вирішення питання щодо виплати аліментів, участі в утриманні дитини. Слід відразу встановити порядок дозволів на виїзд за кордон з одним чи другим з батьків. 
 
Також важливий аспект - визначення участі другої сторониу вихованні дитини. Це дуже серйозне питання, щодо якого сторони зазвичай не домовляються юридично. Адже традиційно вважають, що з цим проблем не було і не буде, тому ця частина не проговорюється детально. Але даремно.  
 
Участь у вихованні передбачає домовленості про те, наприклад, скільки разів на тиждень, у який час інший з батьків зустрічається з дитиною, як вони проводять час. В інтересах кожної сторони це вирішити, щоб потім не вертатися до обговорення, яке нерідко стає причиною нових конфліктів. Адже договір про вирішення цієї проблеми убежепечує колишнє подружжя від нових конфліктів і спорів. А головне - такий документ захищає інтереси дитини. 
 
Наступний важливий аспект - це поділ спільного майна подружжя. 
 
Ведучи багато справ про розлучення подружжя, маючи великий досвід, я часто спостерігаю, що клієнти приходять до поділу майна не відразу, коли стається розірвання шлюбу, а через деякий час. 
 
Тому моя головна порада тут: якщо вже ви судитеся, розриваючи шлюб, хоча, звичайно, краще вирішувати це у договірному порядку, краще всі ці питання вирішувати в комплексі. 
 
Сергій Крижов,
старший юрист компанії Hillmont Partners, фахівець із сімейного права

 • Страшне в Одесі

  Страшне в Одесі. Загинуло 8 людей (за попередніми даними) в готелі Токіо Стар. Згоріли в пожежі >>

 • Ще не вмерла Україна

  Я чую знову і знову, що тому чи іншому моєму співгромадянинові не подобається наш національний гімн. А ви знаєте, що "кумір міліонов" таки поміняє і гімн, і прапор. Поміняє не з великої любові до прапору і гімну, а тому щоб продемонструвати всьму світові, що в Україні немає святинь, немає констант >>

 • Звільнення Безсмертного - це тактика малих поступок агресору

  Звільнення Романа Безсмертного відбулося через подачу ним об’єктивної актуальної ситуації на Донбасі. Вирішальною підставою для відставки, на мою думку, стала його заява про те, що після загибелі поблизу Маріуполя чотирьох морських піхотинців, Україні слід призупинити участь у мінському форматі >>

 • Про війну громадянську і не громадянську

  В Україні не громадянська війна хоча б тому, що в наших ворогів немає ніякого альтернативного образу України. Більше того, вони взагалі не визнають існування українців як окремої нації, вважаючи Україну штучним утворенням, відірваним підступними австро-угро-англо-саксами, поляками, німцями та іншими >>

 • Мудрістю і не пахне

  Без реалізації національної ідеї на основі поезії-вчення Тараса Шевченка повноцінну, самодостатню державу ми не побудуємо, не відбудеться справжнє національне відродження. >>