Про мир і шлях олів’є на схід

16:43, 30.12.2016

Ця колонка про кілька важливих речей. Про пам'ятати, про наркотик солідарності «як на Майдані», про Володимира Нечипорука і про шлях олів'є на схід.

 

Володя Нечипорук робить акцію «Салат для солдат-3» (актуально!) втретє, тому вже є навіть ветерани «Салату». Зробити 2 чи 2,5 тонни олів'є, наприклад, це означає знайти гроші на продукти, купити їх, десь зварити овочі і яйця, знайти місце, де 30-40 людей (два дні по дві зміни) одночасно будуть різати продукти, організувати цих людей - списки, місце зустрічі, різні фартухи, шапочки, рукавички, організувати технологічний ланцюг, розписати пропорції, закупити тару для перевезення цього салату, знайти машину, водія, бензин і знати військові частини, блокпости, госпіталі, куди цей салат доставити дуже швидко, щоб він не пропав і не був просто закускою.

 

Цей ланцюг такий довгий, що на етапі планування олів'є стає примхою, не такою вже й обов'язковою під обстрілами, ну, і це радянська традиція, і швидко псується, і солдати ж там не голодають і все таке... і треба мати, крім мотивації, впертість і внутрішню переконаність, яка може заразити ще сотні людей, що цей салат олів'є - символ єдності всіх українців у новорічну ніч - на фронті і в тилу, наш фан, наша пригода, наш клуб, щоб у передноворічному дурдомі взяти на себе організацію ще й такої колективної акції.

 

«Дивись, це пані Катерина, вона заслужений лікар України, онкохірург, знайшла нас у Фейсбуці, Віктора Кривенка ти, мабуть, знаєш, він - народний депутат, це мій однокурсник Василь Яцура, він збирає книжки на фронт, у госпіталі, в реабілітаційні центри, і бібліотеки на Сході», - Нечипорук же теж журналіст, йому цікаві історії.

 

За столом, коли всі розібралися з процесами (а був навіть чоловік, який через брак місця за столами, робив трудягам чай і каву), і виявилося, що немає соліста, щоб затягнути пісню - не куди попало, а професійно, почали представлятися.

 

Моя сусідка по моркві Світлана, мама 10-місячної дівчинки, як і я, на "Салаті" була вперше - минулого року була на останніх місяцях вагітності, тому не змогла. Вона підійшла до процесу найраціональніше - принесла овочерізку, і різала продукти з неймовірною швидкістю. Вагітна редакторка економіки газети "День" прямо з кухні поїхала на літучку.

 

Фантастична шестикласниця Ніколь, донька архітектора і режисера fashion-постановок Сергія Бобака, нарівні з дорослими кришила яйця й ковбасу, без втоми, без жодного пхи.

 

Волонтерки "Бойові швачки", які збираються у військовому госпіталі, шиють солдатам труси, плетуть шкарпетки, маскувальні сітки; почули про нарізання олів'є - примчали допомагати.

 

Наталя, в минулому перекладачка компанії Shell з красивим голосом. Ярослав, який працював жонглером у цирку, відкривав "Експериментаніум", а тепер впроваджує освітні проекти. Співробітники музею української діаспори разом із директоркою пані Оксаною. Олена, яка відряджає циркових артистів у Китай і влаштовує фестивалі фантастики.

 

Назар, який недавно демобілізувався, розповідає про військові будні - як солдати купують горілку у місцевих, як важливо дружити з волонтерами, як швидко закінчується кава з передач, тому її треба передавати в 5 разів більше, ніж чаю.

 

Власник будівельної фірми і актор озвучки на швидкість "рубають" огірок - в обох відточена техніка шеф-кухарів.

 

Слово "патріотизм" не прозвучало ні разу, зате багато разів - мир. Відчуття дежавю - так злагоджено, усвідомлено і разом було на Майдані.

 

...Буває, закриваєш очі, і уявляєш, як твоя подруга їде нічним автобусом в Одесу, що вона бачить за вікном, як освітлені міста змінюють темні, без жодного ліхтаря села; як син ночує у палатці десь у таборі виживання, які звуки за тентом, як поруч іще двоє ворочаються, як він кутається в спальний мішок і скручується бубликом.

 

Чомусь я уявляла, як ці пластикові відра з олів'є щільно утрамбовані в бусику їдуть на Схід, водій слухає радіо і вслухається в звуки за склом, як в першому пункті призначення солдат вивантажує кілька відер, а потім, коли Степанович їде далі, читає написи на кришках.

 

Люди, ви чудові, спасибі, що нарешті створили новорічний настрій. Усім миру!

 

 • «Кандиди», «кандиди»...

  «Латинсько-український словник» (що може бути далі від виборів!) подає значення слова... candidus, a, um — білосніжний, блискучий, осяйний, чистий, ясний. >>

 • Україна в небезпецi,

  «Калигула, Кай, третий римский император (37-41). Сума­сбродный деспот, возведенный на престол войсками. Желая уничтожить сенат, призрачный остаток учреждений республиканского Рима, возвел в сенаторы своего коня. Был убит». >>

 • 5 років тому під Слов'янськом убито капітана СБУ Геннадія Біліченка

  П'ять років минуло з тих пір, як під Слов'янському пострілами із засідки був убитий капітан СБУ Геннадій Біліченко. Людина, який мав наказ "не відповідати на провокації". Убивши Геннадія, Гіркін сказав в перехопленій телефонній розмові, яку почула вся Україна: "покришили когось великого". >>

 • Що буде, якщо все-таки переможе Зеленський

  Ви запитаєте, "а чому Зеленський не може робити те, що робить Порошенко?”. Не може, бо не дуже розумний і не має здібностей – це зрозуміло кожному, хто слухав його виступи без сценарію. Не може, бо він “малорос”, який не любить Україну і мріє “повернути все як було” >>

 • Зеленський, Пінчук і Путін: «брати-близнюки»

  Зеленський підтримав офіційну позицію держави, що Крим належить Україні. Однак він ніяким чином не пояснив, як планує повертати контроль України над ним. Зеленський, зокрема, зазначив, що "Крим повернеться після зміни правлячого режиму в Росії". >>