Вперше у світі: у Британії тестують на людях вакцину для лікування підступної меланоми

13:19, 26.04.2024
Вперше у світі: у Британії тестують на людях вакцину для лікування підступної меланоми

Британець випробував першу персоналізовану вакцину проти меланоми. (Фото: ВВС)

Перший у світі персоналізований ін’єкційний препарат мРНК  для лікування найнебезпечнішої форми раку шкіри меланоми почали тестувати на британських пацієнтах.

 

Як інформує УМ, про це пишуть британські медіа BBC, Sky News і The Guardian.

 

Меланома — це злоякісна пухлина, яка розвивається з пігментних клітин меланоцитів. Ракова пухлина найчастіше починає розвиватися на шкірі або родимці.

 

Інʼєкції розробляють індивідуально для кожної людини, щоб препарат допоміг імунній системі розпізнати та знищити будь-які залишкові ракові клітини.

 

Вакцина мРНК-4157 (V940) використовує таку ж технологію, що й нинішні вакцини проти коронавірусу, і проходить останню стадії випробувань III фази. Її проводять під керівництвом фонду NHS Hospitals University College London (UCLH).

 

 

Друга фаза дослідження продемонструвала, що інʼєкція суттєво знижує ризик рецидиву раку в пацієнтів з меланомою.

 

Одним із перших пацієнтів, які випробували на собі нову вакцину, був 52-річний Стів Янг, у котрого в серпні минулого року вирізали пухлину меланоми зі шкіри голови. Для нього персоналізовано розробили інʼєкцію, яка відповідає унікальній генетичній сигнатурі його пухлини та працює, вказуючи організму виробляти білки або антитіла, що атакують маркери або антигени, виявлені лише на цих ракових клітинах.

 

Координаторка випробування доктор Хізер Шоу зазначила, що ін’єкції можуть вилікувати людей з меланомою, але їх також перевіряють на інших видах раку, включно з раком легенів, сечового міхура і нирок.

 

«Це одна з найцікавіших речей, які ми бачили за дуже довгий час. Це справді тонко відточений інструмент. Пацієнти справді в захваті від інʼєкцій. Це дуже індивідуальна терапія і в певному сенсі вона набагато розумніша за вакцину», — додала доктор.

 

Третя фаза глобального випробування охопить близько 1 100 людей. Британське відділення планує залучити принаймні 60—70 пацієнтів.

 

У США дозволили пристрій на основі ШІ для виявлення трьох поширених видів раку шкіри — меланоми, базаліоми, плоскоклітинної карциноми. Всесвітня організація охорони здоровʼя прогнозує, що кількість випадків захворювання на рак у світі зросте на 77% до 2050 року.

 

Додам, що моя родина безпосередньо зіткнулася з цією страшною, підступною хворобою:  у 2012 році незважаючи на дві операції від меланоми померла моя мама – Раїса Цвігун у віці 75 років. Все почалося з невеликою пігментної темної плями на руці за декілька років до відходу матусі у засвіти.

 

Як повідомляла УМ, генетичну інформацію понад мільйона людей проаналізували науковці та знайшли 43 гени, які можуть бути пов’язані з ризиком розвитку ПТСР.