Псковські десантники причетні до розстрілу українських військовополонених на Запоріжжі - Генпрокуратура

11:49, 28.12.2023
Псковські десантники причетні до розстрілу українських військовополонених на Запоріжжі - Генпрокуратура

Імена загиблих військовослужбовців Збройних сил України встановлені, наразі верифікуються і будуть оприлюднені згодом.

Є підстави підозрювати у страті трьох українських військовополонених військових із російської 76-ої гвардійської десантно-штурмової дивізії, ще відомої як "Псковська десантна дивізія" – заявили в Офісі генерального прокурора.

 

Як інформує УМ, про це повідомив керівник департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора Юрій Бєлоусов в ефірі "Радіо Свобода" (проєкт "Свобода.Ранок")

 

Бєлоусов сказав, що імена загиблих військовослужбовців Збройних сил України встановлені, наразі верифікуються і будуть оприлюднені згодом.

 

У прокуратурі поки не готові коментувати, де нині тіла полеглих військових.

 

"На цей час ми можемо підтвердити справжність відео. Нами були встановлені наші військовослужбовці, які були жорстоко вбиті.

 

Більше того, ми зараз встановлюємо причетних осіб до цього злочину. Ми маємо припущення, що до здійснення цього злочину має відношення 76-а десантна дивізія (армії – ред.) Російської Федерації. Але ці дані ми наразі перевіряємо. Ця дивізія вже відома воєнними злочинами, які вчинялися в Україні, зокрема на Київщині.

 

Розслідування нами було розпочато одразу, 16 грудня цього року – як тільки інформація потрапила до правоохоронних органів, просто в публічній площині з’явилась нещодавно. У нас є інформація саме про (страту – ред.) 16 грудня", - зазначив Бєлоусов.

 

Офіс генпрокурора України вбачає системність у такій поведінці російських військових на Запоріжжі.

 

За словами Бєлоусова, цього ж місяця було встановлено використання російською армією українських військових як живого щита.

 

Керівник департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту припускає, що російське командування може інструктувати своїх підлеглих, оскільки точно знає про їхні діяння.

 

"Лише протягом останнього місяця саме біля цього населеного пункту в Запорізькій області був випадок використання наших полонених як живого щита, фактично в тому самому районі. Це знову говорить про системність практики, що це не поодинокий випадок, і що про це точно знає командування Російської Федерації, підлеглі якого здійснюють ці злочини. А можливо, навіть інструктує своїх підлеглих у цьому плані", - додали в пркуратурі.

 

Нагалаємо, що 27 грудня Офіс генпрокурора повідомив, що розпочато розслідування за фактом розстрілу російськими військами українських військовополонених під Запоріжжям. За даними слідства, військовослужбовці РФ у грудні 2023 року під час бою з Силами оборони України поблизу с. Роботине Запорізької області взяли в полон трьох українських захисників, а через годину їх розстріляли. Відео розстрілу потрапило в соцмережі.

 

Раніше у ЗМІ потрапило відео з безпілотника, на якому зафіксовано, як російські солдати ведуть полонених бійців ЗСУ під дулами автоматів у бік українських позицій, прикриваючись ними.

 

У жовтні цього року Управління Верховного комісара ООН із прав людини у своїй доповіді про ситуацію в Україні, що охоплювала період з лютого до липня 2023 року, зафіксувало шість випадків позасудових страт українських військовополонених.

 

Згідно з Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими, підписаною зокрема Росією, полоненим мають бути гарантовані життя і гуманні умови утримання. Страти чи жорстоке поводження з військовополоненими належать до воєнних злочинів.

 

Як повідомляла УМ, Україна має докази 109 тис військових злочинів росії – Генпрокуратура.