Зеленський застосував вето щодо закону про викривачів корупції

21:17, 03.03.2021
Зеленський застосував вето щодо закону про викривачів корупції

Депутати Європарламенту звернулися Зеленського із закликом ветувати закон, що стосується захисту викривачів корупції. (Фото Офісу президента)

Президент Володимир Зеленський застосував право вето і повернув до Верховної ради зі своїми пропозиціями закон про організацію Єдиного порталу повідомлень викривачів корупції.

 

Йдеться про закон "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо впорядкування окремих питань захисту викривачів".

 

Як повідомляє Україна молода, про це інформуєОфіс президентав середу.

 

Закон мав запровадити функціонування Єдиного порталу повідомлень викривачів як бази даних, до якої вноситиметься повідомлена викривачами інформація про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, а також інформація про осіб, які мають статус викривачів, серед іншого їхні персональні дані та інформація про стан і результати розгляду повідомлених ними можливих фактів корупційних діянь.

 

Утім, на Банковій зазначають: «Мета та цілі обробки даних про викривачів законом не визначаються, не врегульовуються також питання обсягу даних, які вноситимуться до Єдиного порталу. Не визначено порядок захисту таких даних, випадки, підстави та коло осіб, яким надаватиметься доступ до них. Законом лише визначається, що Єдиний портал гарантує дотримання умов конфіденційності та анонімності, а також те, що держателем та відповідальним за його адміністрування є НАЗК».

 

На думку президента, такий підхід не відповідає Конституції, за якою не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про людину без її згоди.

 

«Вето застосовано через пропозицію вносити викривачів у Єдиний реєстр, але не передбачено жодного захисту прав викривачів. Ми маємо захистити викривачів, змінити підхід з точки зору їхньої безпеки, як у цивілізованих країнах. Будь-яка людина має право звернутися до правоохоронних органів, щоб повідомити про корупційні діяння», - вважає Зеленський.

 

Раніше депутати Європарламенту звернулися Зеленського із закликом ветувати і повернути на доопрацювання закон, що стосується захисту викривачів корупції.

 

Як повідомляла «УМ», голова НАЗК Олександр Новіков вніс приписи прем’єр-міністру Денису Шмигалю і т.в.о. президента "Енергоатому" Петру Котіну через незаконне звільнення викривача корупції на підприємстві Олега Поліщука.