В Гаазі призупинили розгляд справи про захоплення українських моряків

17:25, 12.11.2020
В Гаазі призупинили розгляд справи про захоплення українських моряків

Розгляд справи призупинили через процедурні моменти

Міжнародний арбітраж в Гаазі призупинив розгляд справи щодо захоплення Росією українських моряків та кораблів у Керченській протоці. Наразі невідомо, коли продовжать розгляд.


Розгляд справи призупинили через процедурні моменти. Таке рішення оприлюднили на сайті Постійної палати третейського суду.

 

У серпні 2020 року Росія намагалась оскаржити юрисдикцію суду у справі, оскільки це нібито не пов'язано з воєнними діями. Натомість Україна у вересні вимагала об'єднати попередні заперечення Росії з розглядом справи по суті, а не розглядати питання юрисдикції на попередньому етапі.

 

Арбітраж вирішив, що заперечення Росії розглядатимуть саме на попередньому етапі, тож призупинив розгляд справи по суті.


Українська сторона протягом 3 місяців має подати відповідь на заперечення Росії, після чого судді вирішуватимуть подальші кроки.

 

Як повідомляла «УМ», 25 листопада 2018 року корабельна група ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксира «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. В міжнародних водах в районі Керченської протоки прикордонна корабельна група РФ у складі кораблів, винищувачів та вертольотів здійснила напад на українські кораблі та, застосувавши зброю, захопила в полон 24 членів екіпажів, троє з них зазнали поранення.

 

Українські екіпажі провели у полоні 10 місяців. У травні 2019-го Міжнародний трибунал з Морського права постановив, що Росія повинна негайно звільнити українських моряків і повернути захоплені катери та буксир.

 

У вересні РФ передала Україні військовополонених членів екіпажів, а кораблі повернула тільки через місяць, 18 листопада 2019 року, у розбитому та розкраденому стані.

 

20 листопада українські катери "Нікополь", "Бердянськ" та "Яни Капу" зайшли в Очаків.

 

Командувач ВМС ЗСУ Ігор Воронченко заявив що, росіяни познімали із захоплених українських суден навіть унітази

 

У МЗС України припускають, що Міжнародний трибунал з морського права винесе рішення у справі у кінці 2022 – на початку 2023 року.