Песах 2020: єврейські кучки святкують з 8 по 16 квітня

12:50, 08.04.2020
Песах 2020: єврейські кучки святкують з 8 по 16 квітня

"Той, що пройшов повз". Саме так з івриту перекладається слово Песах - єврейська Пасха. Свято розпочинається ввечері 15 числа єврейського місяця Нісан і триває 8 днів. Цьогоріч вона припадає на середу, 8 квітня і триватиме до 16 квітня. Песах -  свято свободи, встановлене на честь виходу євреїв від рабства з Єгипту. Свято символізує оновлення світу та звільнення людини.

 

Історія свята 

За історією, свято отримало свою назву на згадку після того, як смерть проходила повз будинки іудеїв, вбиваючи тільки єгипетських первістків. Щоб вона змогла відрізнити єврейські будинки від єгипетських, кожній єврейській сім'ї було велено заколоти ягня і його кров'ю помазати двері.

 

Свято присвячене звільненню єврейського народу від 400-річного єгипетського рабства. Господь, щоб звільнити обраний народ, послав на єгиптян десять кар, і лише після десятої фараон відпустив євреїв на свободу.

 

Напередодні останньої з кар єгипетських – поразки первістків – Бог наказав євреям заколоти ягнят, засмажити їхнє м'ясо, а їхньою кров'ю помітити одвірки. У ніч 14 нісана Бог "пройшов повз" (пасах) домів євреїв і вони були врятовані, в інших же домах загинули всі первістки.

Тоді після смерті всіх єгипетських первістків фараон дозволив євреям залишити Єгипет. В основі Песаха лежать два найбільш архаїчних сільськогосподарських свята: свято нового приплоду худоби, коли приносилося в жертву однорічне ягня, і свято перших жнив (збір врожаю ячменю), коли знищувався старий хліб і з прісного тіста випікався новий – маца.

 

Традиції свята Песах

Мацу – прісний хліб, євреї споживають у дні Песаха. Впродовж усіх днів єврейської Пасхи заборонено вживати продукти з тіста чи із зернових, які отримані в результаті закваски чи бродіння, вживати алкогольні напої на основі дріжджів чи содові лікери.


Найголовнішим днем Песаха є саме перший вечір святкування, коли влаштовується особлива святкова трапеза – Пасхальний Седер, де батьки розповідають дітям історію свята, читаючи Пасхальну Агаду.

 

На святковому столі повинні стояти баранина – символ жертвоприношення, гірка зелень – символ гіркоти єгипетського рабства, солона вода – символ сліз євреїв, суміш з тертих яблук, горіхів та фініків – символ глини, з якої євреї у рабстві робили цеглини, куряче яйце та весняні овочі.

 

Також на стіл кладуть шматок смаженої баранини, який не їдять, – він є символом жертвопринесення в Єгипті.

 

Також на седер готують традиційні для Шабату страви: салати, тушкований батат, курка в медовому соусі, печена риба і т.п.

 

Під час трапези кожен дорослий єврей повинен випити чотири чаші вина, які означають обіцянки Бога для єврейського народу:  "Виведу, врятую, позбавлю і візьму". Далі наливають п'ятий келих – Еліягу (пророка), його не п'ють.

 

Діти та хворі п’ють виноградний сік.

 

 

Песах: що не можна робити

 

На Песах не можна їсти продукти, які готуються шляхом бродіння: хліб, пиво або інший алкоголь на основі солоду.

 

Більш того, їх забороняється зберігати в домі, тому перед святом роблять ретельне прибирання, позбавляючись від цих продуктів.

 

У перший і останній день Песаха не можна працювати. Інша частина святкового тижня – частково робоча.

 

В усі інші дні євреї не працюють і не вирішують важливих ділових справ, не виконується домашня робота – прання, прибирання. Вільний час важливо приділити вивчанню Тори – П’ятикнижжю Мойсея.

 

На основі приписів Тори у свято Песах кожен єврей повинен здійснити паломництво в Єрусалимський Храм. На восьмий день Песаха євреї святкують остаточне звільнення. У синагозі під час пасхального богослужіння читається Пісня Піснею. Цей день символізує завершення свята.


 

Чим відрізняється Песах від християнської Пасхи

 

Християнська Пасха присвячена воскресінню Ісуса Христа і з Виходом євреїв з Єгипту пов'язана тільки символічно у вигляді відповідних біблійних текстів, які читають під час християнського великоднього богослужіння. Жертву пасхального ягняти в християнському богослов'ї розглядають як прообраз добровільної самопожертви Ісуса з метою спокутування гріхів світу.