25% українців вважають хабар нормою життя — опитування

08:29, 06.09.2019
25% українців вважають хабар нормою життя — опитування

Кожен четвертий українець, відповідаючи на запитання соціологів, заявив, що давати хабарі в Україні є нормою. Такі результати опублікували у Фондi «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. За словами директора Фонду, соціологи фіксували тенденцію, що люди дають хабарі ініціативно.
 
«Коли ми запитували, чому люди дають хабарі, наприклад, 25% вважають, що це вже норма нашого життя. Тому з цим явищем треба боротися, але треба ще боротися в мізках наших людей», — заявила директор Фонду Ірина Бекешкіна.
 
При цьому, згідно з матеріалами дослідження, 32,1% респондентiв вважають, що люди дають хабарі, «тому що так людям простіше й легше вирішити їхні проблеми», а 19,7% називають причиною те, що «з них вимагають хабарі».
 
Окрім того, за результатами дослідження, 8,8% опитаних зазначили, що їм особисто або членам їхньої родини впродовж останніх 12 місяців доводилося давати хабар за отримання адміністративних послуг. 
 
Цікаво, що, за даними аналогічного дослідження, проведеного в грудні 2014 року та листопаді 2015 року, 10,7% та 11,5% респондентів відповідно заявили про те, що їм або членам їхніх родин доводилося давати хабар за отримання адміністративних послуг.
 
За результатом дослідження, проведеного в липні 2019 року, 8,8% опитаних дали ствердну відповідь на це питання.
 
«Визнання факту давання хабара залишилося на попередньому рівні, тому що 10,7% і 8,8% — 2% різниці. З точки зору соціології, це не так багато. Але якщо порівняти з масштабами надання хабара за інші послуги в інших інстанціях, думаю, це погано, але не є кричущою цифрою порівняно з іншими», — зазначила пані Бекешкіна.
 
При цьому, як додав заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук, посилаючись на результати вказаного дослідження, «менш ніж 2% споживачів сказали, що з них вимагали хабар». «Тому якщо ми говоримо про кількість тих, хто дають хабарі, то все ж таки треба, щоб і суспільство видужувало і робило висновки, чому ми нарікаємо на хабарі, якщо самі їх пропонуємо», — вважає Тимощук.
 
Дослідження проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 12 по 17 липня 2019 року. Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка ви­бірки не перевищує 2,3%.