ОБСЄ визнала захоплених в Азові українських моряків військовополоненими

15:56, 09.07.2019
ОБСЄ визнала захоплених в Азові українських моряків військовополоненими

ОБСЄ визнала захоплених Росією в Чорному морі українських моряків військовополоненими.
 
Про це йдеться в резолюції Парламентської асамблеї ОБСЄ, яку ухвалили на щорічній сесії в Люксембурзі.
 
Як ідеться в документі, парламентська асамблея "засуджує неспровокований акт збройної агресії і невиправдане невідповідне застосування військової сили з боку Росії проти українських судів і членів їх екіпажів в нейтральних міжнародних водах Чорного моря" в Азові 25 листопада 2018 року".
 
Крім того, асамблея рекомендує голові ОБСЄ та країнам-учасникам докласти максимум зусиль, аби звільнити полонених.
 
У документі також наголошують на тому, аби Росія до звільнення українців надала їм необхідну медичну, юридичну і консульську допомогу відповідно до міжнародного права.
 
ПА ОБСЄ "знову заявляє про свою повну повагу суверенітету, політичної незалежності, єдності і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, які охоплюють Автономну Республіку Крим, місто Севастополь та морські райони", - йдеться в документі.
 
Саме тому асамблея закликає Росію вивести окупаційні сили з Криму і повернути його до складу України.
 
У документі також йдеться про стурбованість щодо мілітаризації півострова і намірів РФ розгорнути у цьому районі ядерну зброю.
 
Парламентарії ОБСЄ закликають Росію забезпечити свободу проходу через Азовське море і Керченську протоку відповідно до норм міжнародного права.
 
У резолюції міститься заклик до Кремля усунути всі обмеження моніторингової діяльності місії ОБСЄ, особливо в окупованих Росією південних районах Донецької області, прилеглих до Азовського моря.
 
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський запевнив, що він "працює вдень і вночі" для звільнення з полону Росії українських військових моряків.
 
При цьому президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія "в робочому порядку" вирішить питання із захопленими в Азові українськими моряками. "Ми спокійно в робочому режимі це питання вирішимо", - так російським ЗМІ прокоментував Путін звернення президента України Володимира Зеленського з проханням повернути моряків.
 
Перед цим Зеленський звернувся до Путіна із закликом звільнити полонених українських моряків: "Я хочу звернутись до президента Росії. У нас у всех есть дети, верните детей родителям!"
 
Як відомо, 25 травня Міжнародний трибунал зобов’язав Росію звільнити українських моряків.
 
У Кремлі спочатку заявили, що Росія не збирається виконувати рішення трибуналу ООН щодо українських моряків. Однак 26 червня стало відомо, що Росія таки подала до Міжнародного трибуналу ООН з морського права звіт про виконання рішення щодо звільнення українських моряків і кораблів "за мить до дедлайну".
 
В українському МЗС отримали ноту від МЗС Росії із пропозицією щодо надання Україною письмових гарантій участі в продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до законодавства Росії. Українські дипломати назвали таку пропозицію "цинічною".
 
Однак Зеленський розкритикував Клімкіна через відповідь на ноту Росії щодо звільнення моряків. За словами президента, Клімкін не говорив із ним про відповідь на ноту Росії щодо утримуваних Кремлем українських моряків. Водночас міністр закордонних справ Павло Клімкін вважає, що його відомство мало повноваження без погоджень із президентом направляти відповідь на російську ноту.
 
Зауважимо, в МЗС України раніше заявляли, що мають план, як змусити Росію виконати рішення Міжнародного трибуналу з морського права щодо звільнення українських моряків та кораблів. 
 
Нагадаємо, 25 листопада Росія грубо порушила міжнародні норми судноплавства, вчинивши напад в Азові на українські судна. Москва цинічно заявляє, що обстріляла українців у так званих своїх "територальних" водах, хоча насправді судна України знаходились поза межами територіальних вод окупованого Крима. Тим більше, згідно з договором України та Росії від 2003 року Азовське море є вільним для судноплавства для обох країн.
 
 
Всіх 24 захоплених у полон українських моряків ФСБ заарештували і погрожують судити за законами Росії. 7 січня Україна подала до Європейського суду з прав людини позов проти Росії через захоплення українських моряків в Азові.
 
24 січня в ПАРЄ визнали військовополоненими захоплених в Азові українських моряків.
 
15 березня донька військовополоненого моряка Андрія Оприско Ольга Оприско на Радбезі ООН закликала стати на сторону захисту людяності та гідності, аби не втрачати те, що робить людей людьми.