НАБУ: Всі кримінальні провадження про незаконне збагачення будуть закриті

20:41, 27.02.2019
НАБУ: Всі кримінальні провадження про незаконне збагачення будуть закриті

 Рішення Конституційного Суду України означає, що всі кримінальні провадженні в частині, що стосується незаконного збагачення, будуть закриті.

 

Про це йдеться в заяві, оприлюдненій прес-службою НАБУ.  

 

В Національному бюро заявляють, що позбавлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, яке є наслідком рішення Конституційного Суду, відкриває посадовцям можливості для зловживань та надає індульгенцію на вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень.

 

"Відтепер мільйонні статки, отримані з джерел, законність яких не доведена, в Україні не вважаються карним злочином. Такий крок є політично вмотивованим і протирічить зобов’язанням України за ратифікованою Конвенцією ООН проти корупції, домовленостям із Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом", - наголошують в НАБУ.

 

В Національному бюро переконані, що страх відповідальності напередодні початку роботи новоствореного Вищого антикорупційного суду України, який розглядатиме справи від НАБУ і САП в тому числі і з цією кваліфікацією, включив своєрідні політичні механізми регуляції.

 

Наразі детективи НАБУ розслідують факти незаконного збагачення на загальну суму понад півмільярда гривень в межах 65 кримінальних проваджень. Серед осіб, походження статків яких викликає питання на предмет законності джерел походження, — чимало суддів, прокурорів, народних депутатів, колишніх та чинних керівників органів державної влади.

 

"Рішення КС означає, що всі кримінальні провадженні в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті. Так само як і справи, які вже слухаються в суді. Йдеться про голову Державної аудиторської служби (обвинувачується у незаконному збагаченні на майже 10 млн грн), військового прокурора сил АТО (майже 3 млн грн незаконного збагачення), судді з Луганщини (понад 13 млн грн), міністра інфраструктури (понад 4 млн грн)", - наголошують в НАБУ.

 

Як йдеться в повідомленні, поновити розслідування стосовно фігурантів всіх 65 кримінальних проваджень, а також підозрюваних та обвинувачених за вже викритими фактами незаконного збагачення (в разі повернення відповідної статті до ККУ) буде неможливим, адже закон не має зворотної сили. Тому набуте майно за замовчуванням вважатиметься законним, безвідносно до джерел його походження.

 

"Переконані, що такий перебіг подій не відповідає суспільним інтересам та вимогам очищення влади від корупції. Прийняте рішення Конституційного Суду – це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи", - заявляють в НАБУ.

 

Як повідомляла УМ, 59 народних депутатів України звернулися до Конституційного суду, щоб скасувати статтю про незаконне збагачення.
 
 
При цьому з 18 суддів Конституційного суду 4 проголосували проти скасування статті 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення.
 
 
Про це у Facebook повідомив народний депутат Мустафа Найєм. За словами нардепа, рішення прийняли на закритій частині засідання КС і скасування статті ККУ підтримали 14 з 18 членів суду.
 
 
 
 
                                                                 
 
 
                              Список депутатів, що звернулися до Конституційного суду з проханням скасувати покарання за незаконне збагачення
 
 
 
"Не проголосували, а точніше проголосували "проти" четверо суддів КС - Ігор Сліденко, Віктор Колісник, Василь Лемак і Сергій Головатий", - написав Найєм.
 
Народний депутат повідомив, що Головатий "до останнього не знав як голосувати, через що стався скандал".

 

 

 

                                                             

                                                   Судді, які були проти скасування статті 368-2. Фото: Мустафа Найєм

 

 

"Тепер всередині їх всіх звинуватять в піарі та стануть називати "недоговороздатними", "конфліктними", "незрілими" або, чого ще гірше, "антикорупціонерами", - зауважив він.

 
 
26 лютого КС визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення. Ініціаторами подання стали 59 народних депутатів, за словами Найєма, 24 з них раніше голосували "за" внесення статті 368-2 КК в нинішній редакції. Серед тих, хто звернувся до КС, 23 нардепа від "Народного фронту", по 11 нардепів БПП і групи "Відродження", 10 нардепів з "Опоблоку", 3 - від "Волі народу", 1 з Радикальної партії.

 

27 лютого Конституційний суд опублікував своє рішення. 

 

"Цим рішенням Суд визнав такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), статтю 368-2 Кодексу. У своєму рішенні Конституційний суд підкреслив, що протидія корупції має здійснюватися виключно правовими засобами з дотриманням конституційних принципів та приписів законодавства, ухваленого відповідно до Конституції України", – йдеться у повідомленні. 

 

За приписами статей 62, 63 Конституції України законодавче формулювання складу такого злочину, як незаконне збагачення, не може:

 

- покладати на особу обов’язок підтверджувати доказами законність підстав набуття нею у власність активів, тобто доводити свою невинуватість;

 

- надавати стороні обвинувачення право вимагати від особи підтвердження доказами законності підстав набуття нею у власність активів;

 

-  уможливлювати притягнення особи до кримінальної відповідальності лише на підставі відсутності підтвердження доказами законності підстав набуття нею у власність активів.

 

У Конституційному Суді наголошують, на неприпустимості притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів мають застосовуватися рівною мірою до всіх осіб. Конституція України не допускає звуження чи скасування вказаних гарантій стосовно окремих категорій осіб.

 

У КСУ кажуть, що дійщи висновку, що стаття про незаконне збагачення не відповідає вимогам чіткості, точності й однозначності. Згідно з повідомленням, відповідна стаття втрачає чинність з дня ухвалення КСУ рішення. Воно, у свою чергу, є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржене.

 

Водночас Президент України Петро Порошенко заявив, що має намір внести до парламенту новий законопроект про покарання чиновників за незаконне збагачення. 

 

"Я хочу всіх заспокоїти і сказати, що як тільки рішення буде оприлюднено, як тільки ми з ним ознайомимося, я негайно дам доручення терміново, з урахуванням висновку Конституційного Суду, підготувати і внести до Верховної Ради (я визначу його як невідкладний) законопроект про передбачене покарання для чиновників за незаконне збагачення", - сказав він.

 

Петро Порошенко запевнив, що нову редакцію статті буде "виписано так, що і комар носа не підточить".

 

Заспокоює і Генеральний прокурор Юрій Луценко. Він запевняє, що стаття про незаконне збагачення чиновників, скасована Конституційним судом, не була дієвою на практиці.

 

"Рішення КСУ не є великою несподіванкою. Спеціалісти в галузі права знають, що наш фантастичний Комітет з антикорупційної діяльності Верховної Ради підготував текст закону, який не відповідає практиці юридичного застосування", - сказав генпрокурор.
 
 
Він наполягає, що свідченням неефективності є те, що "за всі ці роки НАБУ не змогло притягнути до відповідальності по цій статті жодну особу".
 
 
За словами Луценка, висловлювати претензії до КС можуть лише ті, хто "ретельно не вчитувався в документи".
 
 
"Юристи називають такі статті "мертвими", тобто тими, які не можна застосувати на практиці… Норми погано прописаного закону не діяли… Очевидно, треба поправити закон і діяти рішуче в цьому напрямку", - додав очільник ГПУ.
 
 

Генеральний прокурор Юрій Луценко вважає, що стаття про незаконне збагачення чиновників, скасована Конституційним судом, не була дієвою на практиці.