154 роки з дня народження священномученика Климентія Шептицького, фото

14:16, 17.11.2023
154 роки з дня народження священномученика Климентія Шептицького, фото

Отець Климентій Шептицький у 2001 році був беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ.

Блаженний Священномученик католицької церкви Климентій Шептицький, брат митрополита Андрея Шептицького, народився у цей день, 17 листопада, у 1869 році.

 

Про це нагадує газета Україна молода.

 

Климентій народився в аристократичній родині, син графа Яна (Івана) Кантія Регілія Шептицького з українського роду Шептицьких та його дружини Софії з польського роду Фредрів у родинному маєтку, в селі Прилбичі.

 

Працював адвокатом, допомагав батькові управляти сімейними маєтками, був послом Галицького сейму. В 1900–1907 був депутатом австрійського парламенту.  В 1911 вступив до бенедиктинського монастиря у Бойроні. У 1912 році перейшов у греко-католицький монастир Студійського уставу (Студитів) у Кам'яниці в Боснії, де приніс монаші обіти і отримав ім'я Климентій.

 

Під час Другої світової війни брав участь у порятунку євреїв в Україні — їх ховали в монастирях, а потім переправляли в угорську Україну. Восени 1944, митрополит Йосип Сліпий звів Климентія Шептицького у сан архімандрита монахів Студійського уставу.

 

 

5 червня 1947 архімандрит Климентій був заарештований у своїй келії під час вечірньої молитви. Містився в Київській внутрішній в'язниці МВС. У його біографії сказано, що саме в її стінах отець Климентій зазнав найбільших знущань, про що свідчать протоколи допитів, що проходили переважно вночі.

 

Енкаведисти різними способами намагалися зламати його. Побоями, фізичною і моральною наругою, шантажем, залякуванням, співчуттям, улесливими обіцянками. Перетерпів більше сорока допитів репресивних органів, але не зрадив своєї віри. Був замордований в ув’язненні у Владимирському централі.

 

"Для мене тюремна камера - це монаша келія. Живу так, як жив би в монастирі. Тішуся тим, що можу багато молитися, що можу все те переносити та жертвувати себе Господу Богу", - о.Климентій Шептицький.

 

Слідство тривало 7 місяців і 15 січня 1948 року слідчі підготували обвинувальний вирок за статтями 54-1 та 54-2 Кримінального кодексу — зрада батьківщини.

 

Після оголошення вироку, життєвий шлях архімандрита Климентія Шептицького закінчився 1 травня 1951 р. о 21 годині 30 хв. у Владимирському централі.

 

«...Померлого роздягнули, обгорнули у простирадло, взяли на ноші та винесли на міський цвинтар, що знаходиться поруч в'язниці. Тіло кинули у заздалегідь приготовану яму і засипали землею, не залишаючи жодних позначок»

 

 

1996 року отримав звання «Праведник народів світу» за порятунок євреїв у період Голокосту.

 

27 червня 2001 року отець Климентій Шептицький був беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ.

 

Як повідомляла УМ, митрополит Шептицький отримав звання «Праведника народів світу».