Відійшов у засвіти дисидент та автор самвидаву Євген Пронюк

15:57, 22.08.2023
Відійшов у засвіти дисидент та автор самвидаву Євген Пронюк

Похорон Євгена Пронюка відбудеться 23 серпня.

Автор самвидаву «Український вісник» та перший голова Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Євген Пронюк пішов з життя у віці 86 років.

 

Як інформує УМ, про це повідомив  журналіст та політичний діяч Олесь Шевченко у Фейсбуці.

 

«Покинув нас назовсім наш колега, перший голова Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих, багатолітній в’язень кучинського сумновідомого лагера 36, філософ, член проводу Української Гельсінської Спілки, народний депутат України другого скликання, Герой України Євген Пронюк», — йдеться у дописі.

 

Євген Пранюк народився 26 вересня 1936 року в селі Хом’яківка. У 1962 році закінчив Київський університет ім. Тараса Шевченка, де навчався на філософському факультеті.

 

У 1972 році Пранюк разом з колегами видав спецвипуск самвидаву «Український вісник» — першого позацензурного літературно-публіцистичного і правозахисного журналу в Україні, заснованого В’ячеславом Чорноволом. На той час «Український вісник» був потужним засобом боротьби шістдесятників з тоталітарним режимом. Спецвипуск Пранюка був присвячений політарештам.

 

Його стаття «Стан і завдання Українського визвольного руху» для самвидаву вперше привернула до нього увагу КДБ. Тоді Пранюка намагалися звільнити з Інституту філософії АН УРСР.

 

У 1972 році звинувачений у проведенні антирадянської агітації й пропаганди, а в 1973 засуджений на 7 років таборів суворого режиму та 5 років заслання.

 

Після повернення в Київ взяв участь у створенні Української Гельсінської Спілки та ініціював заснування Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих.

 

З 1994 року працював у Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

 

Нагороджений медаллю Т. Шевченка «За віддану працю для добра всього українського народу та жертовний вклад на визволення України та підтримку свободи всім народам світу».

 

Як повідомляла УМ, Герой України Дмитро Павличко помер на 94 році життя.