Президент Польщі Анджей Дуда узаконив знесення пам'ятників Червоній армії

17:03, 17.07.2017
Президент Польщі Анджей Дуда узаконив знесення пам'ятників Червоній армії

Анджей Дуда ставить крапку в комуністичному минулому Польщі.

Президент Польщі Анджей Дуда підписав поправки до закону про заборону пропаганди комунізму, які передбачають знесення радянських пам'ятників у країні. Декомунізація торкнеться близько 230 пам'яток Червоної армії.

 

Закон набирає чинності через три місяці з моменту підписання у понеділок, 17 липня.

 

"Президент підписав закон від 22 червня про зміну закону про заборону пропаганди комунізму чи іншого тоталітарного ладу в назвах будівель, об'єктів та приміщень для публічного користування", - повідомляється на офіційному сайті польського президента.

 

Зазначимо, що Нижня палата (сейм) парламенту Польщі 22 червня проголосувала за внесення поправок в закон про заборону пропаганди комунізму або іншого тоталітарного ладу в назвах будівель і об'єктів.

 

Документ передбачає знесення пам'ятників радянської епохи, в тому числі військових.

 

За підрахунками Інституту національної пам'яті Польщі, відповідального за меморіальну роботу, закон про декомунізацію торкнеться близько 230 пам'яток Червоної армії.

 

У пояснювальній записці до документа наголошується, що згідно з поправками "стане неможливою установка пам'ятників, які пропагують тоталітарний лад".

 

"Пам'ятники не можуть увічнювати осіб, події чи дати, що символізують комунізм чи інший тоталітарний лад, а також яким-небудь чином цей лад пропагувати", - йдеться в документі.

 

При цьому підкреслюється, що заборона не стосується тих пам'яток, які не виставлені на загальний огляд, знаходяться на території кладовищ або інших місць поховань", виставлені публічно в рамках мистецької, освітньої, колекціонерської або наукової діяльності, демонструються "в цілях, відмінних від пропаганди тоталітарного ладу", а також тих, які вписані в реєстр пам'яток.

 

Підписані президентом поправки передбачають перехідний період в 12 місяців з дня набрання чинності для виконання відповідних змін або демонтажу пам'ятників.