Рада ухвалила земельну реформу вночі

01:22, 31.03.2020
Рада ухвалила земельну реформу вночі

Фракція «Слуга народу» не змогла б ухвалити земельну реформу без голосів фракцій «Європейська солідарність» і «Голос». (Фото з ФБ-сторінки Ірини Геращенко)

Верховна Рада відкрила ринок землі в Україні в ніч на вівторок, 1 березня.

 

Земельна реформа була однією з ключових умов для надання Україні кредитної програми МВФ.

 

За відповідний законопроєкт №2178-10 про обіг земель сільськогосподарського призначення в другому читанні та в цілому проголосувало 259 народних депутатів близько першої ночі.

 

Перед фінальним голосуванням у залі з’явився президент Володимир Зеленський, який мовчки спостерігав за волевиявленням, а потім приєднався до овацій разом із більшістю нардепів.

 

 

Монобільшість – фракція «Слуга народу» не змогла б ухвалити земельну реформу без голосів двох опозиційних фракцій: «Європейська солідарність» і «Голос».

 

Адже лише 206 «слуг» проголосували за відкриття ринку землі, тоді як «ЄС» додала 23 голоси включно з лідером партії Петром Порошенком, а «Голос» - ще 13. Ще 12 голосів додала група «Довіра» і 5 позафракційних нардепів,але ці голоси не були вирішальними.

 

Тоді як ОПЗЖ і «Батьківщина» не дали за земельну реформу жодного голосу.

 

Згідно узгоджених правок (правки розглядалися близько 8 годин поспіль) ринок землі має запрацювати 1 липня 2021 року замість 1 жовтня 2020 року.

 

Раніше фракція «ЄС» і Порошенко, зокрема, заявляли, що підтримають закон лише у разі введення заборони на продаж державних земель. У прийнятому варіанті законопроєкту така норма врахована. Заборона на продаж державної землі буде діяти перші два роки.

 

«Ця сесія мала тривати 15 хвилин. Тривала 15 годин. Жахлива безвідповідальність керівництва парламенту і слуг, яка може вартувати здоров‘я не лише депутатам, а й апарату ВР. Попри все, наша фракція працювала в повному складі, аби уберегти країну від дефолту і маразматичних рішень зеленої влади. Пишаюся, що в законі про обіг землі нам вдалося протиснути нашу позицію», - наголосила одразу після засідання нардепка від «ЄС» Ірина Геращенко.

 

Тоді як у фракції «Слуга народу» наголосили, що землю не будуть продавати під час кризи: «Реформа впроваджуватиметься поступово, допоможе уникнути занепаду економіки та поверне українцям право самим розпоряджатися своєю власністю».

 

У свою чергу, лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко розкритикувала прийняття закону про ринок землі та пообіцяла розібратись із кожним, хто був причетний до цього.

 

«Це не українська Верховна Рада по її складу і вона вже не буде служити Україні. І чим швидше народ України позбавиться від такого президента і від такої Верховної Ради, і їх породження – такого уряду, тим швидше Україна зможе повстати на повний зріст», - наголосила леді Ю і пообіцяла притягнути до кримінальної відповідальності «кожного, хто стояв за цією аферою».

 

Лідерка фракції пообіцяла звернутись до Конституційного суду із поданням щодо визнання неконституційності прийнятого закону. Крім того, нардепи звернуться до Національного агентства з питань запобігання корупції для встановлення конфлікту інтересів під час голосування.

 

На її думку, партія Порошенка підтримала земельну реформу, тому що він нібито «має у своєму розпорядженні сотні тисяч гектарів землі».

 

«І допомогла фракція «Голос», бо там дві третини лобістів фінансових кіл», – сказала Тимошенко.

 

Згідно з оновленою версією документу, з другого півріччя 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі.

 

Відкриття ринку землі було однією з вимог продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.

 

Як повідомляла «УМ», 27 березня на засіданні фракції "Слуги народу" депутати вирішили переглянути земельний законопроєкт.

 

У перші два роки буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки, як передбачено нинішнім проєктом.

 

Також в перші два роки буде діяти заборона на продаж державної землі. Щодо надання права іноземцям купувати землю позиція не змінилась – питання буде вирішене на референдумі.