КСУ визнав закон про всеукраїнський референдум неконституційним

14:52, 27.04.2018
КСУ визнав закон про всеукраїнський референдум неконституційним

Засідання Конституційного Суду щодо закону про референдум не було публічним. (Фото з сайту КСУ)

Конституційний Суд України визнав неконституційним Закон "Про всеукраїнський референдум" під час засідання у четвер, 26 квітня.

 

Про це повідомляє прес-служба КСУ в п’ятницю.

 

"Конституційний суд України визнав закон неконституційним як через порушення процедури його розгляду та ухвалення, так і з огляду на його зміст. На підставі встановлення нелегітимності мети закону та невідповідності його положень вимогам Конституції України, КСУ дійшов висновку, що Закон повністю суперечить Основному Закону держави", - йдеться у повідомленні.

 

Зокрема, КСУ звернув увагу на порушення конституційної процедури розгляду й ухвалення Закону, які мали системний характер та істотно вплинули на остаточний результат прийняття Закону. Суд наголосив, що ухвалення актів Верховної Ради на її пленарних засіданнях має здійснюватися виключно шляхом особистого голосування народними депутатами.

 

"Враховуючи наведену юридичну позицію, Конституційний суд вважає, що системний, грубий характер порушення конституційної процедури розгляду й ухвалення нормативного акта, а також істотний вплив цього порушення на остаточний результат його ухвалення є підставою для визнання цього акта неконституційним", - зазначається у рішенні.

 

КС вважає, що порушення конституційної процедури розгляду й ухвалення закону є достатніми для висновку про істотний вплив порушення на остаточний результат його ухвалення. Однак, зважаючи на мету Закону, КСУ дійшов висновку щодо потреби його перевірки на відповідність Конституції України також із огляду на його зміст.

 

У рішенні також наголошується, що Верховна Рада на рівні звичайного закону врегулювала ті відносини, що є предметом регулювання Конституції України. На думку КС, намір законодавця, втілений у законі, а також обрані ним законодавчі засоби не узгоджуються з Конституцією.

 

На думку КСУ, ухваливши цей закон, парламент сформував законодавчі механізми безпосереднього здійснення народом влади за межами порядку, передбаченого Конституцією, унаслідок чого було порушено конституційний принцип поділу влади.

 

Крім того, у рішенні зазначено, що повноваження щодо перевірки на конституційність питань, які виносяться на всеукраїнський референдум, законом покладено на Центральну виборчу комісію. Це положення закону істотно обмежує повноваження Конституційного суду щодо здійснення ним превентивного конституційного контролю, передбаченого Конституцією, що ставить під загрозу права і свободи людини і громадянина, незалежність і територіальну цілісність України.

 

Закон «Про всеукраїнський референдум» втрачає чинність з дня ухвалення КСУ цього рішення.

 

Зазначимо, Верховна Рада ухвалила Закон "Про всеукраїнський референдум" ще 6 листопада 2012 року.