«Європа каже: до 3.06»

«Європа каже: до 3.06»

Найближчий тиждень Юрій Луценко проведе не в СІЗО, а в цивільному шпиталі. Позавчора ввечері його перевели у міську клінічну лікарню швидкої допомоги в Києві. Тим самим прокуратура визнала, що екс–глава МВС, який три тижні тому оголосив голодування, має суттєві проблеми зі здоров’ям. Досі слідчі повідомляли, ніби лідер «Народної самооборони» почувається нормально, і навіть казали, ніби насправді не голодує.

Сталін і Гітлер — на одне лице

Річницю завершення війни в Україні все–таки відзначали під двома прапорами — синьо–жовтим і червоним. Низка регіонів відмовилися від вивішування дражливих полотнищ. А в деяких місцинах замість копії власне прапора Перемоги напинали чисто червоні знамена або прапори СРСР. Втім ситуація була б іще «червонішою», якби Президент Віктор Янукович підписав закон про офіційне вивішування копій прапорів Перемоги. На Банковій переміг здоровий глузд (можливо, й із меркантильних міркувань), і там вирішили не поспішати із візуванням документа.

Могти чи бути?

Уперше після перемоги Януковича на президентських виборах уся опозиція стала спільним широким фронтом проти діяльності влади. Вулична акція проти харківських угод, яка відбулася позавчора надвечір біля пам’ятника Шевченку в Києві, зібрала 14 опозиційних партій — від «Української платформи» та КУНу до «Свободи» й «Батьківщини».

Перемога під чужим стягом

Перемога під чужим стягом

«Я навіть не знаю, про який закон ви говорите», — у прес–службі одразу двох обласних адміністрацій, східної та західної, аж до вчора нічогісінько не чули про четвергову ухвалу Верховної Ради щодо вивішування прапора Перемоги. Це в парламенті та інтернет–просторі точаться словесні баталії з приводу «прикрашання» України червоними прапорами. Глибинка ж живе іншими турботами.

Мій любий ворог

Мій любий ворог

Одним із пріоритетів своєї політики Віктор Янукович оголосив боротьбу з корупцією. Можна зрозуміти людей, які починають посміхатися вже з першого речення цієї статті: авжеж, смішно, якщо врахувати, в який спосіб Віктор Федорович відкраяв собі резиденцію в «Межигір’ї», за які кошти йому вдається зводити там розкішні будинки, тенісні корти й басейни... Але наразі про інше: найближчим часом Президент підпише законопроект «Про засади запобігання і протидії корупції в Україні». Він, на переконання Віктора Януковича, допоможе побороти корупцію в державі. Експерти кажуть, що документ пропонує позитивні новації, але наголошують: хоч би яким добрим був закон, головне — політична воля для його виконання.

Наразі Віктор Янукович порадив усім чиновникам готуватися до запровадження нових правил. «Прочитайте, будь ласка, цей закон... Щоб вам не довелося мати справу з прокурором», — попередив глава держави. За його словами, «звичка деяких керівників не звертати увагу на те, які закони приймаються, а жити так, як вони (чиновники) вважають за доцільне, дуже погано може відгукнутися».

«Україна молода» тим часом виявила, що Янукович запозичив свій закон із напрацювань попередників, а також прикрився думкою міжнародних експертів без їхнього відома.

«Почервоніємо» за владу

На День Перемоги над офіційними установами по всій Україні поряд із Державним прапором можуть замайоріти червоні стяги. Таку новацію передбачає проект змін до закону про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 років, який упритул наблизився до ухвалення в парламенті. Вчора Рада 250 голосами включила цей документ до порядку денного. Фактично, ця кількість голосів і є числом прихильників проекту.

Віктор Матчук: Історія «НУНС» — доказ того, що від блоків треба відмовитися

Віктор Матчук: Історія «НУНС» — доказ того, що від блоків треба відмовитися

Цього тижня влада оприлюднила свій проект правил гри на парламентських виборах 2012 року. Формально йдеться не про одноразові новації, котрі мають знайти застосування через півтора року, а норми, що мають працювати довгі роки. Влада оголосила про намір розробити закон про вибори народних депутатів до осені, щоб умови були відомі заздалегідь і можна було б уникнути критики, ніби регламент ухвалювали під одномоментну кон’юнктуру (як це було з місцевими виборами).

Одна з найгучніших новацій — це підвищення прохідного бар’єра для партій до 5%. Що ж до блоків, то їх узагалі пропонують усунути з виборчої гонки. Ці пропозиції грають на руку великим партіям.

Народний депутат із «Нашої України» Віктор Матчук стверджує, що пропозиція влади відсікає опозиційні сили. Водночас Матчук підтримує ідею заборони виборчих блоків. Хоча сам є членом партії, котра досі проходила в парламент у форматі блоків.

Тримай п’ять?

Тримай п’ять?

Партія влади вже за півтора року до наступних парламентських виборів узялася за відсіювання конкурентів. Із подачі Президента в законопроекті про вибори народних депутатів може з’явитися небувало високий для України виборчий бар’єр — 5% (досі було 3%). Такий ценз дозволить потрапити у Верховну Раду лише найбільшим політичним силам — як у Росії. Натомість партії, що набирають навіть по 1,2 мільйона голосів — а це дуже суттєвий електоральний показник для України, — опиняться поза парламентом. Хіба що проведуть своїх депутатів у мажоритарних округах. Адже перегони, за задумом Банкової, проводитимуться за змішаною системою: половина — за загальними списками, ще 225 обранців — із «місць», як це було 2002 року.

Слухай, що Я. каже

Слухай, що Я. каже

Учора Віктор Янукович уперше за час свого президентства виголошував знакову річ — щорічне послання до Верховної Ради (минулого року якось обійшлося без цього). У парламент із самого ранку набилося багато гостей: міністри, «губернатори», мери, судді, посли... Система кондиціонування була не готова до такого ажіотажу, тож під «куполом» нічим було дихнути. Журналісти вщерть заповнили ложу преси. Багато хто, мабуть, позаздрив особистому президентському фотографу Андрієві Мосієнку, який перебував серед депутатів і знімкував шефа з робочого місця... комуніста Петра Симоненка.

Фактор падіння

Фактор падіння

10 квітня 2010 року о 10:41 за місцевим часом польський літак Ту–154, на борту якого перебували президент Лех Качинський iз дружиною Марією, представники уряду та парламенту Польщі, вся армійська верхівка, громадські та церковні діячі — загалом 96 осіб — заходив на посадку в аеропорту Смоленська. Представницька делегація летіла до Росії з особливою місією: вшанувати пам’ять жертв Катинської трагедії — 22 тисяч поляків, розстріляних енкаведистами в лісі під селом Катинь навесні 1940 року. Проте склалося так, що того дня Польща була змушена молитися за новi жертви катинського лісу. В умовах густого туману й майже нульової видимості президентський літак, приземляючись, зачепив крилом дерево, завалився на бік і розбився. З 89 пасажирів та семи членів екіпажу не вижив ніхто.

Це був шок не лише для Польщі. У світі ще не ставалося катастрофи, яка б в одну мить забрала стількох представників національної еліти.